Na samym początku powiedzmy, dlaczego jest ważny płyn hamulcowy DOT 4. Ranking produktów, który stworzyliśmy, zawiera specyfiki będące newralgicznym wspomagaczem działania układu hamulcowego. Powiemy też więcej na temat różnic pomiędzy poszczególnymi odmianami. Zapraszamy do naszego artykułu!

Płyn hamulcowy DOT 4 – ranking artykułów. Pierwsze miejsce

Który artykuł zajął pierwsze miejsce? Jest to Brembo płyn hamulcowy DOT 4. Ranking zaczynamy właśnie od tego produktu ze względu na jego wyjątkową specyfikę. Artykuł wyróżnia się wyższą temperaturą wrzenia niższą lepkością niż wszystkie standardowe produkty z tej kategorii. Dzięki temu układ hamulcowy działa bezbłędnie i gwarantuje bezpieczne i pewne stopowanie pojazdu w praktycznie każdych okolicznościach.

Co więcej, płyn hamulcowy DOT 4 od Brembo ma silne właściwości antykorozyjne. Jego stosowanie pozwala korzystać z właściwości antykorozyjnych, a także utrzymać niezmienioną charakterystykę chemiczną i fizyczną płynu, co umożliwia zachowanie jego integralności. Całość uzupełnia wysoka skuteczność hamowania. Nawet przy niskich temperaturach, a także świetna odporność na utlenianie. Należy też podkreślić, że płyn hamulcowy DOT 4 od Brembo nadaje się do pojazdów z systemem ABS.

Płyn hamulcowy DOT 3 – propozycja producenta drugiego miejsca

W przypadku płynu hamulcowego DOT 3 warto zwrócić uwagę na propozycję uznanego producenta K2. Proponuje on w pełni syntetyczny i najwyższej jakości produkt, który można stosować w rozmaitych układach hamulcowych i sprzęgłowych pojazdów narażonych na duże obciążenia. 

Należy też podkreślić, że płyn hamulcowy DOT 3 od K2 jest neutralny dla uszczelnień i stopów metali, które są stosowane w układzie hamulcowym. System jest również chroniony przed korozją. Cechą wyróżniającą produkt K2 jest wysoka temperatura wrzenia płynu, która znacznie przekracza normę 205°C, która jest standardem w tym przypadku. Zapewnia to znacznie większe bezpieczeństwo. O wysokiej jakości płynu hamulcowego DOT 3 od K2 świadczą też certyfikaty takie, jak m.in.: PN-C-40005:2002, czy amerykańskie FMVSS 116 DOT3, SAE J 1703. 

Płyn hamulcowy DOT 5.1 – najlepszy produkt z kategorii

W tym przypadku, kompletując nasz ranking płynów hamulcowych 2022, zdecydowaliśmy się na produkt znanej marki Bosch, a dokładnie model ESI6. Artykuł wyróżnia się tym, że może być stosowany w pojazdach, gdzie dedykowane są specyfiki z kategorii DOT 3, DOT 4 lub właśnie DOT 5.1. Ze względu na taką uniwersalność płyn hamulcowy Bosch ESI6 jest jednym z najlepszych produktów, na które można się zdecydować.

Wspomniany skrót „ESI” odnosi się do wydłużonego okresu między obsługowego. Jest to kolejna kluczowa zaleta artykułu. Porównując specyfik z pozostałymi, standardowymi artykułami z kategorii, Bosch ESI charakteryzuje się nawet o 100% dłuższym czasem działania niż odmiana DOT 3, a także o połowę większą trwałością w porównaniu z typem DOT 4. 

Temperatura wrzenia specyfiku to aż 270°C na sucho i 185°C na mokro. Do atutów produktów zalicza się również to, że Bosch ESI6 może być wymieniany co trzy lata, co stanowi sporą różnicę względem standardowych produktów i 2-letniej granicy ich uzupełniania.

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Warto, żebyś obok wiedzy na temat najlepszych produktów z kategorii zebrał też informacje na temat tego, jak wymienić płyn hamulcowy. Na początku trzeba wybrać odpowiedni artykuł – najlepiej o tej samej specyfikacji, co poprzedni. 

Pierwszy krok to oczyszczenie obszaru wokół zbiornika. Następnie należy podnieść auto i zdjąć koła. Kolejna kwestia to podłączenie przewodu do jednej ze złączek odpowietrzających i spuszczenie wody z układu za sprawą otwarcie złączki odpowietrzającej i naciśnięcia pedału hamulca. W momencie, gdy zbiornik jest pusty, można dodać nowy płyn hamulcowy. Potem trzeba kilkukrotnie wcisnąć pedał hamulca, aż nowy płyn znajdzie się w przewodach. Całość zakończyć ponownym zamknięciem złączki.

Archiwum: grudzień 2022