Chcesz wybrać się swoim motocyklem na wakacje? Przyczepka motocyklowa pozwoli ci zabrać niezbędne rzeczy. Jednak czy aby na pewno opłaca się ją kupić na jeden wyjazd? Wszystko zależy od tego, jak często masz zamiar jej używać. Jeśli to faktycznie ma być jedyny wyjazd, warto pomyśleć nad jej wypożyczeniem. W innym przypadku lepszy będzie zakup. Jaka przyczepka do motocykla sprawdzi się najlepiej? Dowiedz się, jakie są rodzaje takich przyczep i w jaki sposób możesz je najskuteczniej wykorzystać. Zobaczysz, że to naprawdę proste. Jeśli chcesz wybrać się w odległą wyprawę jednośladem, koniecznie czytaj dalej!

Przyczepka motocyklowa a kwestie prawne

Przed zakupem przyczepki motocyklowej musisz poznać prawo, które jej dotyczy. Przede wszystkim, musisz pamiętać, że:

  • to, co doczepiasz do swojego motocykla, nie może ważyć więcej niż 100 kg. W innym przypadku będziesz działać niezgodnie z prawem i w trakcie podróży możesz dostać mandat;
  • długość motocykla oraz przyczepki łącznie nie może przekraczać 4 metrów;
  • twoja przyczepka musi być oznaczona numerem rejestracyjnym. 

Dopiero gdy upewnisz się, że twój sprzęt spełnia te warunki, możesz bezpiecznie wyruszyć na polskie drogi. Jeśli planujesz wyjazd poza granice kraju, koniecznie sprawdź, jakie przepisy obowiązują w państwach, przez które będziesz przejeżdżać.

Przyczepka wleczona do motocykla – ile kosztuje?

To, ile będzie kosztować przyczepa motocyklowa, zależy od wielu czynników. Tanie wersje kupisz już za ok. 150 zł, jednak na rynku są przyczepki za 500 zł i więcej. Oczywiście, te droższe są zwykle wykonane z lepszej jakości materiałów i wytrzymają dłużej. Możesz również wypożyczyć tego typu sprzęt. Zapłacisz co najmniej 100 zł za dzień, jednak zwykle najbardziej opłacalne są weekendy, bo wtedy często za drugi dzień korzystania z niej będziesz musiał zapłacić jedynie 50% ceny. To nie są małe koszty, jednak wypożyczenie jest dobrym pomysłem, jeśli nie chcesz korzystać z przyczepki motocyklowej regularnie lub nie masz gdzie jej trzymać.

Przyczepka motocyklowa – jak wybrać odpowiednią?

Przyczepka motocyklowa ma różne oblicza i możesz wybierać spośród wielu opcji. Na rynku dostępne są np. przyczepki kempingowe, które zajmują niewiele miejsca, a które pozwalają w wygodny sposób wybrać się pod namiot. Wybierając swoją przyczepkę, zwróć między innymi uwagę na jej wagę. Im więcej będzie ważyć, tym większe będzie spalanie, co może sprawić, że podróż będzie droższa i mniej opłacalna. Masz również wybór między przyczepką motocyklową otwartą a zamkniętą. Wybierz taką, która będzie lepiej odpowiadać twoim potrzebom. Te otwarte zwykle są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ale to zamknięte lepiej sprawdzą się jako schowek.

Przyczepka do motocykli powinna być dobrze wykonana

Dobrej jakości materiały zawsze przedłużają trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego przyczepka motocyklowa, którą masz zamiar kupić, powinna być stworzona z mocnych stopów metalu zespawanych solidnie i mocno. Zrezygnuj z zakupu takich, które są pokryte rdzą. Weź również pod uwagę stabilność przyczepy. Nie zawsze najlżejsze rozwiązanie jest tym najlepszym. Odpowiednio dociążona przyczepka motocyklowa będzie wygodniejsza w użytkowaniu, mimo że zapłacisz więcej za samo paliwo.

Przyczepy do transportu motocykli

Gdy wybierasz się gdzieś autem, ale na miejscu masz zamiar podróżować motocyklem, przyczepka motocyklowa służąca do transportu jednośladu na pewno ci się przyda. Zazwyczaj to bardzo prosta, składana konstrukcja, którą można sprawnie podłączyć do auta, a także łatwo przechowywać. Dlatego nawet jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią w garażu, prawdopodobnie będziesz mógł sobie na nią pozwolić. Taki wybór to doskonały pomysł, jeśli uwielbiasz poznawać nowe trasy na motocyklu, ale jednocześnie nie lubisz wyjeżdżać nim zbyt daleko od domu i wolisz transportować go bezpiecznie, jadąc autem.

Przyczepka motocyklowa składana na wiele motocykli

Jeśli wybierasz się w podróż z przyjaciółmi, możesz wybrać też taki sprzęt, który pozwoli ci na transport więcej niż jednego jednośladu. Taka przyczepka motocyklowa to świetne rozwiązanie, gdy chcesz wybrać się w malownicze miejsce autem, ale masz zamiar je dalej zwiedzać, jeżdżąc jednośladem. W końcu motocykle lepiej sprawdzają się do jazdy po wąskich uliczkach niż samochody. Taka wakacyjna podróż to sama przyjemność. Nie rezygnuj więc z niej i jeśli masz w planach wyjazd w kilka osób, po prostu kup lub wypożycz przyczepę do transportu jednośladu.

Przyczepka motocyklowa to sprzęt, który może służyć bardzo dobrze w długiej podróży. Co ważne, są także przyczepy samochodowe do transportu motocykli, w których zmieści się jednoślad. To bardzo ciekawa opcja na wakacje. Pamiętaj o zasadach, jakie musi spełniać przyczepa. Niezależnie od tego, czy ją wypożyczysz, czy kupisz, życzymy szerokiej drogi!

Archiwum: sierpień 2021