Mroźne noce oraz krótkie dni oznaczają prawdziwe wyzwanie dla kierowców. To dlatego przygotowanie auta do zimy jest niezmiernie istotne. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, że twój pojazd nie odpali rano lub będzie miał zamarznięte szyby. Przygotuj auto do zimy krok po kroku, aby nie spóźniać się do pracy w tym okresie i nie obawiać się, że twoje auto lada moment trafi do mechanika. 

Wycieraczki, odmrażacz do zamka, klemy – kup niezbędne akcesoria, aby przetrwać zimę

Jak przygotować auto do zimy bez wychodzenia z domu? Nie zrobisz tego w pełni, siedząc na swojej kanapie, ale w ten sposób możesz przynajmniej zacząć! W końcu przygotowanie auta do zimy to także zakup odpowiednich akcesoriów

W sieci bez problemu zamówisz płyny do spryskiwaczy na zimę, grafitowe wycieraczki, które nie przymarzają, czy wygodną skrobaczkę. Przed nadejściem minusowych temperatur warto także pomyśleć nad elektronicznymi odmrażaczami do szyby, jeśli twój pojazd nie został wyposażony w system ich podgrzewania. 

Jeśli twoje auto otwiera się poprzez wsadzenie kluczyka do drzwi, koniecznie zainwestuj w preparat, który pomoże ci odmrozić zamki.

Wizyta u mechanika przed okresem zimowym. Sprawdź alternator, akumulator i płyny eksploatacyjne

Akcesoria to jednak nie wszystko. Przygotuj auto do zimy i wybierz się do sprawdzonego mechanika na przegląd. Zima jest bardzo wymagającym czasem dla większości pojazdów. Jeśli auto ma być sprawne przez ten okres, musi mieć sprawne wszystkie elementy – od nadwozia po najmniejszą uszczelkę. 

Przygotowanie auta do zimy w warsztacie powinno obejmować wymianę lub uzupełnienie płynów eksploatacyjnych, sprawdzenie ogólnego stanu pojazdu (elementów takich jak alternator, chłodnica, akumulator), ewentualną wymianę świec czy klocków hamulcowych. 

Przygotowanie auta do jazdy w czasie zimy – zmiana opon na zimowe

To, co konieczne musi obejmować przygotowanie auta do jazdy w zimie, to wymiana opon na takie, które lepiej będą radziły sobie na lodzie. To niezwykle ważne, ponieważ dobra przyczepność zminimalizuje szanse na to, że wpadniesz w poślizg. Nie zwlekaj i jak najszybciej kup nowe opony. 

Staraj się unikać używanych lub starych modeli. Choć nowe trochę kosztują, to warto w nie zainwestować, ponieważ przeleżała guma może mieć gorsze parametry. Oprócz tego używane modele często mają zużyty bieżnik, co sprawia, że będą one po prostu gorzej działać. Z tego powodu korzystanie z używanych opon powinno być ostatecznością. 

Jeśli mieszkasz w mroźnym rejonie, nigdy nie wybieraj opon całorocznych, które nie nadają się na większe mrozy czy nieodśnieżane drogi!

Przygotowanie auta do zimy – pamiętaj o wymianie filtrów i sprawdź wentylację

Twój mechanik powinien zwrócić również szczególną uwagę na wentylację samochodu, czyli na stan wszystkich filtrów i klimatyzacji. Dlaczego? Wilgoć, która może pojawić się zimą w pojeździe, może doprowadzić do zamarznięcia nie tylko szyb, ale także okien czy wycieraczek. W dłuższej perspektywie może prowadzić również do korozji. Z tego powodu bardzo ważne jest, by zminimalizować jej ilość wewnątrz. Pomoże ci w tym działająca klimatyzacja, która świetnie radzi sobie z osuszaniem powietrza. Takie przygotowanie auta do zimy pozwoli ci na poruszanie się w bardziej komfortowych warunkach.

Mycie auta, czyli jak przygotować auto na zimę?

Kolejnym etapem przygotowania auta na zimę jest dokładne umycie pojazdu z błota i innego brudu. Zrób to, zanim nadejdą mrozy. Najlepiej wybierz do tego myjnię bezdotykową. Pamiętaj, aby wyczyścić pojazd zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. 

Nie przeprowadzaj gruntownego mycia w myjni automatycznej – ta jest zbyt niedokładna i może uszkodzić lakier. Po wizycie w myjni bezdotykowej zadbaj także o stan karoserii – foteli czy podnóżków. 

Przygotowanie auta do zimy – płyn do spryskiwaczy i zabezpieczenie auta przed mrozem

Jednym z popularnych problemów, jeśli chodzi o samochody zimą, są zamarzające szyby. To problem, którego nie sposób uniknąć, nawet jeśli zakupisz odmrażacze do zamków oraz zadbasz o to, aby wnętrze pojazdu nie było wilgotne. 

Ryzyko wystąpienia problemu możesz jednak zminimalizować. Wprowadzaj pojazd do garażu lub postaw na derki i okrycia na przednią szybę. To znacznie przyspieszy twój poranny proces odmrażania jej. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet kilkanaście minut każdego poranka.

Przygotowanie auta do zimy – kierowca też musi być gotowy

Przygotowanie auta do zimy jest ważne, ale nie mniej istotne jest odpowiednie przygotowanie się do niej kierowcy. Jeśli to twój pierwszy zimowy sezon, zadbaj o to, aby poznać mechanizm poślizgu i to, jak sobie z nim radzić. Niestety, w warunkach zimowych ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest naprawdę wysokie. To dlatego musisz wiedzieć, jak reagować. 

Bardzo dobrym pomysłem może okazać się wykupienie specjalnego kursu albo po prostu lekcji. W jej trakcie nauczysz się prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach. Cena godzinnego spotkania to zwykle ok. 70–100 zł. Taki kurs to także dobry pomysł na prezent dla bliskiej ci osoby. 

Przygotowane auto do zimy to bezpieczne auto na drodze

Odpowiednio przygotowany do zimy samochód stanie się zdecydowanie bardziej przewidywalny. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się, że nie uruchomisz rano auta przez zepsuty akumulator. Unikniesz też problemu zamrożonej szyby, której nie jesteś w stanie przygotować do jazdy. 

Nigdy nie zapominaj o tym, aby przed nadejściem mrozów i opadów śniegu dokładnie sprawdzić swój pojazd i przygotować go do trudniejszych warunków drogowych.

Archiwum: styczeń 2022