W przypadku uszkodzenia jakiegoś elementu wewnętrznego w reflektorze, chociaż producent nie przewiduje naprawy, odpowiedni fachowiec z pewnością sobie poradzi. Już po kilku latach od kupna pojazdu lampy mogą stracić swój pierwotny stan wizualny. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień, dlatego trudno jest na pierwszy rzut oka dostrzec mniejsze natężenie światła. Z czasem jednak regeneracja lamp samochodowych wydaje się nieunikniona.

Dobra wiadomość jest taka, że bez problemu znajdziesz specjalistów, dla których renowacja reflektorów samochodowych nie jest dużym wyzwaniem. Po twojej stronie pozostaje jednak demontaż elementów, co też może pomóc w wyborze właściwego warsztatu. Lampy możesz przecież wysłać w dowolne miejsce. Jednak, czy zawsze regeneracja reflektorów samochodowych musi przebiegać w profesjonalnym warsztacie?

Renowacja reflektorów samochodowych – na czym polega ta naprawa?

Pracę tę można podzielić na dwa etapy: wymianę uszkodzonych elementów i regenerację zużytych, które można odnowić. Podczas eksploatacji pojazdu w lampach mogą ulec uszkodzeniu następujące części:

  • mechanizm poziomowania snopu światła;
  • odbłyśniki;
  • kable i styczniki;
  • soczewki.

Jednak nie zawsze naprawa reflektorów wymaga takiej ingerencji w podzespoły i obejdzie się jedynie na ich usprawnieniu. Dla przykładu, odbłyśniki, jeśli nie są przetopione, zostają poddane szlifowaniu i nakładaniu warstwy odbijającej światło. Regeneracja obejmuje również: 

  • klarowanie powierzchni klosza;
  • polerowanie lamp;
  •  konserwację elementów mechanicznych; 
  • dokładne czyszczenie;
  • nakładanie nowej warstwy kleju.

Regeneracja lamp samochodowych – czy można zrobić to samodzielnie?

Dla uzyskania naprawdę dobrego efektu i zachowania szczelności obudowy nie zalecamy samodzielnego rozbierania reflektorów. Dlaczego? Przede wszystkim bez odpowiednich umiejętności i wykorzystania dedykowanych narzędzi bardzo łatwo jest uszkodzić elementy lamp. Jednym z podstawowych kroków, jakie możesz zrobić sam, jest regeneracja lamp specjalnymi środkami do polerowania. Jak ją wykonać?

Samodzielna regeneracja lamp ksenonowych, ledowych i halogenowych

Zdarza się, że użytkownicy aut oddają swoje lampy do firm zajmujących się regeneracją, bo sami nie zdołali sobie z nią poradzić. Skutek jest więc taki, że specjaliści muszą nie tylko je zregenerować, ale też odwrócić efekty uzyskane przez klienta. Jeśli chodzi o polerowanie reflektorów, cena nie jest wysoka. Jest to możliwe do wykonania samodzielnie, jednak trzeba zrobić to naprawdę uważnie i z głową.

Przede wszystkim dobrze zabezpiecz karoserię wokół. W pierwszym etapie umyj i odtłuść lampy i pozwól, żeby wyschły. Kolejna sprawa to matowienie, które przeprowadza się papierem o gradacji od 800 do 3000 i przy udziale sporej ilości wody. Pamiętaj, by nie wykonywać ruchów okrężnych! Lampy po szlifowaniu trzeba polerować i dobrze jest użyć do tego maszyny polerskiej z funkcją regulacji obrotów (1000 obr./min. to max!). Regeneracja reflektorów jest prawie skończona! Dalszy etap to finisz obejmujący nakładanie warstwy ochronnej.

Oczywiście, samodzielna regeneracja kloszy reflektorów nie jest zbyt trudna, ale wymaga uwagi, cierpliwości i dokładności.

Regeneracja xenonów w firmie specjalistycznej

Jeżeli oddasz swoje lampy do fachowca i trafisz na dobrego specjalistę, na pewno będziesz zadowolony z efektu. Regeneracja xenonów przez profesjonalistę sprawia, że prezentują się one jak w salonie. To daje efekt, który trudno uzyskać metodami domowymi. Naprawa reflektorów samochodowych obejmuje:

  • czyszczenie zewnętrznej obudowy;
  • podgrzanie spoiwa celem demontażu części składowych lampy; 
  • odnowienie odbłyśnika (szlifowanie, czyszczenie, nakładanie nowej powłoki lustrzanej);
  • polerowanie klosza z opcją szlifowania;
  • klejenie elementów; 
  • sprawdzenie poprawności działania.

Regeneracja ksenonów wiąże się oczywiście z wydatkiem, na który składa się kilka zmiennych. Jeśli nie radzisz sobie z demontażem lamp, taka operacja to zazwyczaj około 100 zł od sztuki. A ile kosztuje regeneracja reflektorów? To zazwyczaj koszt ok. 150 zł, oczywiście w zależności od zakresu wykonanej pracy.

Sprawdź, co zrobić, gdy regeneracja reflektorów została już wykonana

Chociaż widok pięknych lamp przednich jest dla kierowcy bardzo przyjemny, podziwianie ich nie jest wieńczącym etapem ich odnowy. Trzeba jeszcze dla pewności udać się na stację diagnostyczną. W jakim celu? Regeneracja reflektorów w samochodzie mogła wpłynąć na kierunek padania światła, trzeba więc je wyregulować. 

Usługa ta zazwyczaj nie trwa to długo i jest w zasadzie drobnostką dla diagnosty. Po tej czynności możesz już śmiało i bez przeszkód cieszyć się nową jakością swoich lamp. Efekt nie jest jednak wieczny. Musisz liczyć się z tym, że po kilku latach regeneracja lamp ksenonowych będzie znów konieczna.

Regeneracja i polerowanie lamp samochodowych – dlaczego warto?

Wraz z upływem czasu reflektory ulegają zmatowieniu, co wpływa na jakość wydzielanego światła. Uszkodzeniu ulega też warstwa wewnątrz lampy. Z tego powodu konieczna jest regeneracja odbłyśników i lamp – cena jest zależna od ich modelu i stanu. Aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy i uzyskać dobrą widoczność (zwłaszcza podczas jazdy po ciemku), warto zadbać o reflektory w aucie.

Archiwum: maj 2021