Samochód chłodnia jest niezbędny przy realizacji dostaw i chroni artykuły wrażliwe na wpływ wysokich lub nawet dodatnich temperatur. Według przepisów chłodnie to auta transportowe, w których panuje temperatura w zakresie od 12 do 0 stopni Celsjusza. Aby ją utrzymać, konieczne jest wyizolowanie ścian, podłogi i sufitu. Trzeba także zainstalować agregat. Komu przydadzą się zabudowy chłodnicze busów? Przeczytaj!

Samochody dostawcze z chłodnią – jakie mają wyposażenie?

Wnętrze takiego busa lub dostawczaka mocno różni się od standardowych wersji tych samych pojazdów. Jak już wspomnieliśmy, bus z chłodnią jest z każdej możliwej strony odizolowany od zewnętrznych warunków. Do zabezpieczenia nie może do tego służyć dowolny materiał, bo trzeba uzyskać współczynnik przewodzenia ciepła poniżej 0,4 K. Dlatego stosuje się najczęściej płyty polimerowe, które są wygładzane z każdej strony. W ten sposób powstaje powierzchnia sprzyjającą częstym załadunkom i rozładunkom.

Co musi mieć chłodnia – samochód do zadań specjalnych?

Szczególnie te dostawcze chłodnie, które biorą udział w dystrybucji, muszą być wyposażone w mocniejsze agregaty chłodnicze. Dlaczego? Ciągłe otwieranie i zamykanie strefy załadunkowej sprawia, że wnętrze się wychładza. Urządzenie chłodzące musi więc zapewniać wysoką wydajność nawet w najbardziej upalne dni. Często też instaluje się w miejscach otworów drzwiowych specjalne fartuchy z tworzywa sztucznego. Zapobiegają one wydobywaniu się zimna na zewnątrz. Można też znaleźć oddzielne strefy ładunkowe odizolowane ścianą grodziową.

W jakiej branży przyda się auto chłodnia?

Pierwsza myśl to oczywiście branża FMCG, czyli produkty z kategorii szybkozbywalnych. To m.in. artykuły spożywcze, które muszą być przechowywane i transportowane w warunkach ochronnych. To jednak nie wszystko, bo dzięki mobilnym chłodniom mogą dobrze funkcjonować również: 

  • sklepy spożywcze;
  • gastronomia;
  • cukiernictwo.

 Samochód chłodnia z pewnością przyda się również w branży florystycznej. Kluczowe znaczenie rolę odegra w tym przypadku poziom izolacji termicznej i wysokość maksymalnej oraz minimalnej temperatury wnętrza.

Jaką formę może przybierać chłodnia samochodowa?

Dla lokalnego sprzedawcy auto dostawcze z DMC ponad 3,5 tony nie jest najbardziej opłacalne. Będzie dobrym wyborem, jeśli ma posłużyć jeszcze do innych celów. Najwłaściwszy wybór do niewielkiej firmy to tradycyjny bus lub dostawczak z dedykowaną chłodnią lub obecną w nadwoziu typu VAN i furgon. Chłodnie samochodowe w takich autach nadal są bardzo praktyczne ze względu na ładowność i czas schładzania wnętrza. Nie będziesz musiał pozyskiwać dodatkowych uprawnień, bo wymagają jedynie kat. B.

Bus chłodnia – używany czy nowy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo potrzeby i możliwości każdego przedsiębiorcy są różne. Możesz zdecydować się na nowe auto. Zabudowy chłodnicze samochodowe wykonuje się też na konkretne zamówienie. W przypadku nowego auta możesz dopasować do siebie wszystkie jego elementy. Możesz to również zrobić, gdy kupisz używanego dostawczaka, który do tej pory nie miał izolacji termicznej. Tutaj jednak musisz być ostrożny, bo używany samochód chłodnię na sprzedaż i w dobrym stanie trudno znaleźć.

Gotowe auto chłodnia czy zabudowa na zamówienie?

Oczywiście, taniej będzie wyposażyć się w egzemplarz już dostosowany do przewożenia ładunków w warunkach chłodniczych. Nie będziesz musiał wykonywać izolacji, co sprawi, że koszty będą niższe. Jeśli jednak masz indywidualne oczekiwania co do wyposażenia samochodu chłodni, lepiej będzie wykonać zabudowę na zamówienie.

Samochód chłodnia a wynajem na określony czas

Chociaż może się to wydawać nieco dziwne, sporo przedsiębiorców korzysta z tego typu rozwiązań, by uzupełnić swoją flotę aut w najbardziej podbramkowych sytuacjach. Wynajem busa z chłodnią może być dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy potrzebujesz tylko go raz lub dwa razy w tygodniu. W takich warunkach nie zawsze zakup auta jest uzasadniony ekonomicznie. Wynajem to również brak problemów z ubezpieczeniem, naprawami i przeglądami. Samochody dostawcze z chłodnią są nieodzowne w prowadzeniu biznesu. Dlatego np. na starcie działalności warto wziąć pod uwagę tę opcję.

Przed zakupem odpowiedniego auta zapoznaj się z opiniami na jego temat i staraj się kupować „na chłodno”. Pamiętaj, aby samochód chłodnię dostosować do specyfiki swojej działalności. Może się okazać, że dla jednych dobre będzie kupno auta, inni zaś będą zadowoleni, jeśli taką chłodnię wynajmą.

Archiwum: maj 2021