Podróż samochodem do Włoch to dość często wybierany sposób dotarcia na Półwysep Apeniński. Nie jest to krótka wyprawa – trasa z Warszawy do Rzymu to blisko 1800 kilometrów. Choć wiedzie przez Czechy/Niemcy/Słowację i Austrię, mimo to okazuje dość nieskomplikowana. Sprawdź, o czym nie powinieneś zapominać przed wyruszeniem w drogę. Czytaj nasz krótki poradnik!

Jedziesz samochodem do Włoch? Sprawdź trasę!

Nawet rozpoczęcie podróży na polskim przejściu granicznym i zakończenie jej tuż po przekroczeniu granicy włoskiej będzie wymagało co najmniej kilkunastu godzin ciągłej jazdy. Sugerowanie się wskazaniami GPS czy Google Maps może być złudne – algorytmy nie uwzględniają wielu możliwych opóźnień i problemów na drodze!

Nie nastawiaj się na to, że wyruszysz skoro świt i dotrzesz do celu późnym wieczorem. Nawet jeśli sytuacja na drogach będzie ci sprzyjać, kilkanaście godzin za kierownicą bez przerwy to nie jest dobry pomysł. Jazda bez pauzy może być skrajnie niebezpieczna zarówno dla ciebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Płatne odcinki autostrad i winiety

W zależności od tego, jaką trasę wybierzesz, będziesz potrzebować winiet:

  • Niemcy – autostrady są bezpłatne (samochody osobowe);
  • Słowacja – konieczne jest wykupienie winiety na 10 dni (10 euro) lub na miesiąc (14 euro);
  • Czechy – winieta na 10 dni to koszt 310 koron (ok. 13 euro), a na miesiąc 440 koron (ok. 18 euro);
  • Austria – kwota za 10-dniową winietę to 9,40 euro, a 2-miesięczną 27,40 euro;
  • Włochy – uśredniony koszt to ok. 9 euro za 100 km. Jeśli chcesz znać dokładny koszt przejazdu zaplanowaną trasą, skorzystaj z kalkulatorów dostępnych w sieci.

Nie zapominaj też, że niektóre odcinki mogą być dodatkowo płatne. Sprawdź to wcześniej i zaplanuj ewentualny objazd drogami lokalnymi. Uważaj, by nie przesadzić, ponieważ czasem skróty mogą znacząco wydłużyć całą podróż!

Lokalne przepisy prawa drogowego

Sprawdź przed wyjazdem, jakie przepisy obowiązują na terenie państw, przez które będziesz podróżować. W Niemczech apteczka samochodowa jest obowiązkowa (w Polsce jedynie zalecana), z kolei używanie kamerki samochodowej w Austrii może cię naprawdę słono kosztować!

Jakie dokumenty w podróż autem do Italii trzeba koniecznie wziąć?

Pamiętaj o zabraniu niezbędnych dokumentów. Są nimi:

  • prawo jazdy (polskie będzie wystarczające na terenie Unii Europejskiej, musi być jednak aktualne);
  • ubezpieczenie OC. Dobrym pomysłem jest wykupienie także dodatkowego ubezpieczenia NNW;
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego;
  • dowód osobisty (ważny co najmniej 6 miesięcy) lub paszport (ważny co najmniej 3 miesiące).

Dokładnie sprawdź dopuszczalną prędkość maksymalną – mandaty za granicą są dla polskich kierowców naprawdę bolesne!

Zadbaj o komfort swojej podróży

Podróż samochodem do Włoch sama w sobie ma być wypoczynkiem? Zadbaj o jego jakość!

Italia to kraina, w której jest naprawdę pogodnie. Nie ma nic złego w zażywaniu kąpieli słonecznych. Jeśli jednak uczulenie na słońce to problem, z którym się borykasz, zaopatrz się w odpowiednie specyfiki. W przeciwnym razie raczej nie będziesz miło wspominać wakacji.

Pamiętaj też, że bezpieczne opalanie jest równie ważne! Dzięki stosowaniu kremów z filtrami unikniesz:

  • problemów zdrowotnych;
  • dyskomfortu związanego z tzw. spaloną skórą.

Co jeszcze zabrać ze sobą na włoską wyprawę samochodem?

Przed podróżą naładuj telefon i zabierz ze sobą ładowarkę samochodową lub powerbank. Włochy należą do Unii Europejskiej, co oznacza, że twój operator udostępnia roaming pozwalający na tanie połączenia i korzystanie z internetu na terenie tego państwa. Smartfon (działający!) może okazać się niezbędny w wielu sytuacjach.

Podróż samochodem do Włoch może być wspaniałą wyprawą. Pamiętaj jednak, żeby dobrze zaplanować taką trasę – zwróć uwagę zarówno na przepisy państw, których granice będziesz przekraczać, jak i same warunki podróży. Do przejechania masz ponad 1000 km, dlatego do każdego jej etapu trzeba się naprawdę porządnie przygotować!

Archiwum: luty 2022