Ograniczenia na drogach sprawiają, że szybkie samochody nie zawsze mogą pokazać swój potencjał. To jednak nie oznacza, że nie możesz próbować nimi jeździć! Samo siedzenie za kółkiem takiego pojazdu to już coś, o czym marzy wiele osób zafascynowanych motoryzacją. Szybkie auta bywają jednak drogie, a budżety nabywców są zwykle dość ograniczone. Dowiedz się, jakie tanie, szybkie auto kupić oraz jakie prędkości będziesz mógł rozwinąć, siadając za kółkiem takiego niepozornego samochodu.

Szybkie samochody – co je wyróżnia?

Szybkie auta to nie tylko wysoka prędkość maksymalna. Zwykle takie pojazdy mają dużą pojemność silnika, unikatowy wygląd, a także doskonałe przyspieszenie! Nie musisz więc rozwijać olbrzymich prędkości, aby czuć, że taki samochód lepiej się prowadzi. Znacznie bardziej komfortowe jest przyśpieszenie do 100 km/h w 8 sekund zamiast w 15! 

Dzięki takiej jeździe zaoszczędzisz czas spędzony na drodze i nie będziesz mieć wrażenia, że pojazd się wlecze. Tego typu samochody pozwalają także na zdecydowanie sprawniejsze wyprzedzanie na drogach, zwiększając bezpieczeństwo tego manewru. Wszystko oczywiście w ramach przepisów i zdrowego rozsądku.

Bardzo szybkie samochody – poznaj najlepsze!

Szybkie auta potrafią być bardzo drogie. Zwłaszcza te, które rozwijają największe prędkości! Bardzo szybkie samochody bez najmniejszego problemu przekraczają barierę 400 km/h, choć 500 km/h jeszcze nie zostało osiągnięte. Jakie ciekawe modele naprawdę cię zadziwią? Spójrz na:

  • Hennessey Venom GT – ma silnik o pojemności 6,2 l oraz aż 1217 KM. To pojazd, który naprawdę może bić rekordy, a przy tym zachwyca swoim wyglądem;
  • Bugatti Veyron Super Sport – rozwija do 430 km/h, choć ma produkcyjne ograniczenie do 415 km/h. Jego moc to aż 1200 KM. 

Takie auta to prawdziwe drogowe samoloty!

Małe szybkie auto – jakie wybrać?

Małe, szybkie auto ma wiele zalet. Świetnie nada się na trasę przez wzgląd na to, jak rozwija prędkość. Sprawdzi się także, jeśli szukasz pojazdu do jeżdżenia po mieście – wszędzie nim zaparkujesz. Co prawda nie będzie najlepsze dla dużej rodziny, ale jeśli nie masz dzieci, to nie powinien być problem. 

Jakie modele szybkich aut niewielkich rozmiarów są polecane? Na przykład:

  • Toyota Aygo Crazy –  osiąga prędkość 100 km/h w zaledwie 5,8 sekundy! To naprawdę duża różnica w stosunku do klasycznego modelu tego auta, który tę samą prędkość rozwija w… 14,2 s;
  • Daihatsu YRV Turbo – to szybkie auto może mieć do 130 KM i przyspiesza do 100 km/h w 8,4 sekundy.

Szybkie auta za grosze – czy da się je kupić?

Szybkie auta są drogie, co nie powinno nikogo dziwić. Mało kto może sobie pozwolić na samochód, który kosztuje kilka milionów euro. Tego typu pojazdy są więc tworzone w zaledwie kilku sztukach. Jednak, wbrew pozorom, sprawne i w miarę szybkie samochody można kupić nawet za kilkanaście tysięcy złotych. 

Oczywiście, im większy będziesz mieć budżet, tym bogatszy będzie twój wybór. Wcale jednak nie musisz być milionerem, aby móc pochwalić się ciekawym i unikatowym modelem samochodu! Szybkie auta za grosze to coś, na co musisz zwrócić uwagę!

Auta – szybkie i zaledwie do 10 tys. złotych

10 tys. złotych to nie jest duży budżet, nawet jak na zwyczajne auto miejskie. To jednak nie znaczy, że w tej kwocie nie możesz liczyć na żaden ciekawy model! Polecane są między innymi:

  • Citroen C4 z 110 KM z rocznika 2006 – pięciodrzwiowy model. W wersji diesla za 100 km trasy zapłacisz ok. 25-30 zł. Co jednak najważniejsze, do 100 km/h rozpędzisz się w mniej niż 9 sekund;
  • Ford Mondeo – nieco wolniejszy od poprzednika. To kultowy samochód, który warto sprawdzić. 

Takie szybkie auta będzie prowadzić się naprawdę wygodnie.

Szybkie auta do 20 tys. – najlepsze modele

Budżet 20 tys. złotych pozwoli ci na jeszcze większy wybór. Takie szybkie auta są nowsze, sprawniejsze i mają lepsze przyspieszenie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • Audi TT I – produkowane do 2006 roku. Co prawda nie jest najnowsze, ale charakteryzuje się niezwykłym wyglądem. Rozwija naprawdę niezłe prędkości i obecnie jest jednym z kultowych, szybkich pojazdów;
  • Volkswagen Polo IV GTI – jego silnik może mieć aż do 150 KM, a prędkość 100 km/h jest w stanie rozwinąć w mniej niż 10 sekund.

Szybkie auto do 30 tys. złotych – na co pozwala ten budżet?

Kolejne 10 tys. w budżecie oznacza jeszcze ciekawsze propozycje! Szybkie auto do 30 tys. złotych może być już naprawdę porządnym pojazdem. W tym przypadku warte uwagi są:

  • Ford Fiesta ST Mk6 – jego unikatowy wygląd cieszy oko, choć na drogach nie spotyka się go zbyt często. Silnik o mocy 150 KM pozwala na rozpędzanie się do 100 km w mniej niż 9 sekund;
  • Toyota MR2 – pozwoli ci na niezwykłą przygodę! Te szybkie auta mają co prawda tylko 140 KM, ale mniejsza masa sprawia, że są znacznie bardziej dynamiczne.

Szybkie auta – pamiętaj o przepisach drogowych

Posiadanie szybkiego auta nie oznacza, że masz nie stosować się do przepisów drogowych. Pamiętaj, że w trakcie jazdy to bezpieczeństwo jest najważniejsze. Szybkie i sprawne auto oczywiście może je podwyższyć. Dzięki niemu np. sprawniej wyminiesz przeszkodę czy szybciej wyprzedzisz inny pojazd. Zawsze jednak stosuj się do obowiązujących przepisów.

Jeśli chcesz rozwinąć niezwykłe prędkości, rób to w kontrolowanych warunkach, w których będzie to w pełni legalne. Nigdy nie ryzykuj życiem swoim i innych. Utrata prawa jazdy to najmniejsza kara, jaka w tym przypadku może cię spotkać. Jeśli chcesz mieć szybkie auta, pamiętaj, że w Polsce trudno będzie wykorzystać pełnię ich możliwości.

Archiwum: październik 2021