Pierwszym Volvo Cross Country był wojskowy łazik C-303 Laplander. To off-roadowa, wojskowa bestia, która nie boi się porównań z Unimogiem czy Steyrem-Puchem Pinzgauerem. Z kolei nowożytne samochody osobowe Volvo to synonim bezpieczeństwa i najwyższego komfortu klasy premium. Jak więc połączyć ze sobą dwa skrajnie różne zestawy cech? W 1998 roku Volvo stworzyło serię uterenowionych kombi, których najnowszym wcieleniem jest model V90 Cross Country.

Jakie jest V90 Cross Country?

Jego obszerna, nowoczesna kabina dysponuje tymi samymi udogodnieniami, co „zwykłe” V90. Wśród nich są ergonomiczne fotele ze skórzaną lub ekologiczną wełnianą tapicerką (Midnight Zinc oraz Slate), minimalistyczna stylistyka kabiny w skandynawskim stylu i wiele udogodnień związanych z komfortem i bezpieczeństwem. W dzisiejszych czasach użytkownicy z pewnością docenią układ filtrowania powietrza PM 2.5u, czy najnowocześniejszy system Android Automotive OS, który na dobre zadomowił się w kokpicie najnowszych modeli Volvo. Ale V90 Cross Country ma do zaoferowania więcej zalet. Jak twierdzi producent, ten model jest przygotowany na eleganckie wypady za miasto. 

V90 Cross Country wyrafinowany i surowy

Bryłę V90 Cross Country definiuje wyrafinowane wzornictwo nadwozia, połączone z surowymi dodatkami. To styl, który od razu kojarzy się z nieutwardzonymi drogami. Na dodatek Cross Country ma duży prześwit i napęd na wszystkie koła. Przednia krata wlotu powietrza ma specjalne wzornictwo i kolorystkę. Jej czarne listwy z chromowanymi detalami i obramowaniem składają się na nowatorski w tej klasie charakter. Charakterystyczną postawę z wyraźnie uwydatnionymi błotnikami i podniesionym zawieszeniem świetnie podkreślają też oryginalne aluminiowe felgi Volvo, które producent oferuje w rozmiarach od 19 do 21 cali. 

Volvo V90 Cross Country
Volvo V90 Cross Country

Co pod maską? 

Najnowsze V90 Cross Country oferuje specjalnie dla tego modelu wybrane wersje silnikowe. W ofercie są najnowsze odmiany typu mild-hybrid, gdzie konwencjonalny silnik wspomaga 48-voltowa instalacja elektryczna z 14-konnym napędem. W poszukiwaniu nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań warto zwrócić uwagę na V90 w wersji B6 o mocy 300 koni mechanicznych, które oferuje nie tylko umiarkowany apetyt na paliwo, ale również wysokie osiągi. Czas potrzebny na uzyskanie 100 km/h ze startu zatrzymanego to imponujące 6,4 sekundy. V90 Cross Country to jedna z ostatnich generacji aut szwedzkiej marki wciąż oferowana także z Dieslem B5 AWD o mocy 235+14 KM. Pod tą samą nazwą kryje się także benzynowa wersja B5 AWD 250+14 KM. Wszystkie odmiany napędowe V90 Cross Country to miękkie hybrydy.

Zawieszenie typu Touring

Uterenowiona odmiana V90 otrzymała specjalne zawieszenie typu Touring. Dzięki niemu prześwit obszernego kombi wynosi pokaźne 204 mm. W praktyce oznacza to, że tym wozem można bez obaw zjechać z utwardzonych dróg w poszukiwaniu przygód. Charakterystyka podwozia została zaprojektowana w taki sposób, by zapewniać płynność oraz precyzyjne prowadzenie podczas każdej rozrywki. Z przodu producent zastosował lekkie aluminiowe zawieszenie dwuwahaczowe, co pozwoliło inżynierom połączyć ze sobą dwa światy – odpowiednią precyzję układu kierowniczego oraz dobre właściwości terenowe. Zawieszenie tylne opiera się na zintegrowanej konstrukcji z lekkim poprzecznym resorem piórowym z materiału kompozytowego, co pozwoliło uzyskać komfort i właściwości jezdne godne najwyższych standardów Volvo Cars i neutralną charakterystykę pokonywania zakrętów. Podsumowując Cross Country nie traci nic z precyzji prowadzenia oferowanej przez klasyczne V90, a na dodatek oferuje zdecydowanie lepsze właściwości terenowe. 

Komfort i wyposażenie

Potężny rozstaw osi (2941 mm) definiuje pojemność kabiny, która komfortowo mieści pięcioro pasażerów – nawet słusznego wzrostu. Pojemny bagażnik mieści 560 litrów – mierząc do linii szyb. Już standardowe wyposażenie V90 CC zawiera skórzaną tapicerkę, fotele Comfort, czy dwustrefową klimatyzację z funkcją postojową. Opcje dodatkowe, na które warto zwrócić szczególną uwagę, obejmują kilka pozycji. Pierwszą z nich jest flagowy system poprawy jakości powietrza z jonizacją – PM 2,5u, który z niesamowitą precyzją pozbywa się zanieczyszczeń z kabiny. Kolejny element to panoramiczne okno dachowe – zalet tego elementu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Volvo oferuje swoim klientom możliwość nabycia jeszcze jednego – unikatowego dla tej marki elementu wyposażenia – jest to 1400-watowy system audio Bowers & Wilkins. Ten kosztujący 18 800 zł zestaw składa się z 19 głośników klasy Hi-Fi z technologią Nautilus. Pasażerowie otrzymują cztery tryby sali koncertowej, w tym „Filharmonia” i „Klub jazzowy”, które wprowadzają niesamowitą atmosferę.

Dlaczego właśnie Cross Country

Dwadzieścia lat temu Volvo V70 Cross Country oferowano równolegle do pierwszej generacji potężnego SUV-a XC90 i pojawiły się obawy, że oba samochody będą walczyć o tego samego klienta. Upływ czasu i popyt na oba modele dobitnie udowodnił, ze na rynku jest miejsce dla każdego z nich. Dziś miejsce XC70 CC zajęło właśnie V90 CC, co czyni je najlepszym modelem Cross Country w historii marki. Podczas gdy SUV XC90 jest postrzegany jako samochód o uosobieniu rodzinnym, to V90 CC wychodzi na pozycję samochodu dla klienta, który prowadzi aktywny, sportowy tryb życia. Wszystko dlatego, że CC w unikatowy sposób łączy możliwości jazdy poza utwardzonymi drogami z pozycją za kierownicą i właściwościami jezdnymi zarezerwowanymi dla klasycznego kombi segmentu E. Pełnego obrazu samochodu dla osoby aktywnej dopełnia możliwość holowania przyczepy o masie całkowitej aż do 2400 kg. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Volvo.

Archiwum: wrzesień 2021