Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

wyważenie kół
wyważenie kół

Porady

Jak wyważenie kół może poprawić komfort jazdy?

Wraz ze wzrostem rozmiaru obręczy felg pogłębia się problem ich skutecznego wyważenia. Dlaczego? Trudniej wtedy zachować komfort jazdy, a margines błędu wyważania jest mniejszy. Dlatego w niejednym zakładzie wulkanizacyjnym trzeba liczyć się z większymi opłatami nie tylko w chwili wyważania aluminiowych obręczy, ale też elementów większych niż standardowe (np. 18 lub 19 cali). Na czym w zasadzie polega wyważenie kół i kiedy je przeprowadzać?

Dlaczego prawidłowe wyważenie kół jest tak ważne i ile kosztuje?

Niejeden kierowca wyważenie kół traktuje jako ostateczność. Póki nic się z nimi nie dzieje i nie dają po sobie poznać, że coś jest z nimi nie tak, to nie ma sensu ich ruszać. Niestety nie jest to prawidłowe podejście do tej ważnej sprawy. Chociaż usługa nie kosztuje zbyt wiele, gdy ma się stalówki lub standardowe alufelgi (niewiele ponad 10 zł za sztukę), kierowcy często wykonują wyważanie dopiero wtedy gdy muszą. Warto więc odpowiedzieć na pytania postawione na początku artykułu i powiedzieć, dlaczego wyważenie opon uwzględnić w eksploatacji pojazdu.

Na czym polega wyważanie opon?

Jak zachowuje się idealnie wyważony przedmiot? Aby sobie to wyobrazić, pomyśl o piłce, którą koszykarz trzyma na jednym palcu, a mimo to ona stale się kręci. Dzięki temu, że uchwycił ją w odpowiednim miejscu, środek masy podczas obrotu nie przemieścił się i piłka stale może się kręcić. Oczywiście nie jest to idealny model, jednak pozwala zaobserwować, czym jest wyważenie.

Podobnie jest z kołami. Jak rozpoznać niewyważone koło? Objawy to przede wszystkim drgania, szczególnie przy wysokich prędkościach obrotowych, chociaż nie jest to regułą. Podczas uzyskiwania idealnego rozłożenia masy na obręczy felgi wulkanizator szuka odpowiedniego miejsca, by wbić lub przykleić ciężarek, który spowoduje zachowanie równowagi.

Wyważanie kół a cena usługi

Jak wspomnieliśmy wcześniej, cena takiego procesu nie jest astronomiczna. Może jednak zależeć od materiału, z jakiego wykonano felgi i ich rozmiaru. Zazwyczaj jednak rozsądna cena za felgę stalową to 10 złotych. Ile kosztuje wymiana opon na felgach aluminiowych? To również bardzo symboliczna kwota – 15 złotych. Chciałbyś dowiedzieć się także, ile kosztuje wyważenie kół w samochodzie? Całość wyniesie cię ok. 40-60 zł. To nic strasznego, zajmuje niewiele czasu i może pomóc jeździć bezpieczniej.

Jak poznać źle wyważone koła?

Nierównomierne rozłożenie masy felgi i opony skutkuje wywołaniem drgań przenoszonych na karoserie i układ kierowniczy. Wszystko zależy od tego, które koła mają defekt. Jeśli nieodpowiednie wyważenie kół dotyczy przedniej osi, to podczas poruszania się z większymi prędkościami (np. poza terenem zabudowanym lub na trasie szybkiego ruchu), kierownica może dostać drgań. Będziesz je czuł na dłoniach. Jednak to nie wszystko. Z okolicy opon będzie słyszalny też charakterystyczny szum, który wzrasta wraz z prędkością, z jaką się poruszasz. A co z tylną osią?

Dlaczego samochód “cierpi” przy źle wyważonych kołach?

Jeśli problem leży w obręczach tylnych, raczej trudno spodziewać się wibracji na kierownicy. Za to podczas pokonywania zakrętów tył może być „zarzucany”. To tak, jakby tylna część auta nie nadążała za przodem i wypadała z łuku. Dlaczego tak się dzieje, skoro naklejane lub przybijane ciężarki nie mają więcej niż kilkanaście gramów? Wszystko przez to, że wraz ze wzrostem prędkości poruszania się po okręgu, wzrasta też siła odśrodkowa. Jest zależna od prędkości i promienia, dlatego właśnie felgi o większej średnicy są bardziej narażone na skutku niewyważenia niż mniejsze obręcze.

W jaki sposób przeprowadza się wyważenie kół?

Jakie są sposoby na poradzenie sobie z drganiami? To przede wszystkim:

  • wyważanie statyczne;
  • wyważanie dynamiczne;
  • doważanie kół.

Są dwie metody przeprowadzania tej operacji: statyczna i dynamiczna. Wyważanie statyczne polega na umieszczeniu felgi z oponą na trzpieniu i sprawdzenie jej wyważenia w jednej osi. Jeśli jedna ze stron jest niedoważona, to uniesie się w górę, przeważona natomiast będzie skierowana ku dołowi. W zasadzie konieczne wtedy będzie tylko umieszczenie ciężarka o odpowiedniej masie na stronie niedoważonej, aby wyrównać stan w mierzonej osi. Taki zabieg można wykonać tylko dla delikatnie niewyważonych obręczy.

Jak przebiega wyważanie dynamiczne?

Częściej spotykane jest jednak wyważanie dynamiczne kół. Tutaj sprawdzane jest odchylenie w kilku osiach, dlatego koło musi być rozpędzone, a wcześniej zamontowane na odpowiedniej maszynie, która dokonuje pomiaru. Komputer nie tylko pokazuje, jak bardzo koło jest niedoważone, ale wskazuje też miejsce dokładnego zamontowania ciężarka. Jest też jeszcze jedna metoda, zwana doważaniem.

Wyważanie kół na samochodzie – warto czy nie?

Wyważanie kół a doważanie – różnice

Na początku słowo wyjaśnienia – koło zamontowane na samochodzie nie będzie wyważone a doważone. Jaka to różnica? Otóż: zamysłem tego procesu jest zniwelowanie drgań, które pod wpływem złego rozkładu masy przenoszone są na auto. Niekoniecznie może to być pochodną samej obręczy, ale np. miejsca montażu na piaście. Auto jest rozpędzane na rolkach, a wulkanizator umieszcza ciężarki tak, by zniwelować wibracje. Wszystko jest w porządku, jednak wyważenie kół zawsze będzie skuteczniejsze od doważania. Dlaczego?

Przede wszystkim po demontażu koła i ponownym jego założeniu wibracje mogą wrócić. A wtedy znowu trzeba będzie odwiedzić wulkanizację. Poza tym spora liczba ciężarków niesie za sobą ryzyko odpadnięcia, a to skutkuje znowu pogorszeniem komfortu jazdy. Doważanie to tylko zamaskowanie problemu, a wyważanie to prawdziwa recepta.

Jak wygląda wyważanie kół aluminiowych i stalowych?

Felgi muszą być przede wszystkim czyste. Dlaczego? Zalegające błoto utrudnia montaż ciężarków i przekłamuje wyniki. Dlatego dobry wulkanizator zwróci uwagę na jakość oczyszczenia koła i jeśli trzeba, wykona jego czyszczenie. Kolejna sprawa to wyjęcie wszystkich dotychczasowych ciężarków i sprawdzenie jakości obręczy. W międzyczasie warto też zerknąć, w jakim stanie jest piasta, a szczególnie – płaszczyzna przylegająca do felgi i otwory montażowe.

O czym pamiętać przed wyważaniem kół?

Jeśli uszkodzenia są wykluczone, pozostaje montaż koła na wyważarce i odpowiednie zaimplementowanie ciężarków. Cały proces wyważenia kół nie jest trudny, a wręcz bardzo prosty, jednak po drodze można popełnić sporo błędów. Zaliczają się do nich np. nieoczyszczenie obręczy, pozostawienie ciężarków, niedokładne dokręcenie koła na maszynie. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla uzyskanych wyników.

Kiedy trzeba przeprowadzić wyważenie kół?

Mówi się, że proces ten można śmiało przeprowadzić raz na dwa lata. To prawda, ale trzeba jeszcze spełnić kilka warunków. Po pierwsze: przez ten czas przejechany dystans nie może być dłuższy niż 10 tysięcy kilometrów. A zdarza się, że taką odległość pokonujemy każdego roku lub częściej. Zakładanie nowych opon na felgi także wiąże się z koniecznością wyważenia kół. Każdy wjazd w głęboki ubytek w jezdni to również powód do rutynowej kontroli. Jak widać, wyważenie kół może wydatnie pomóc w komfortowej jeździe. Wyważanie opon co jakiś czas zapewni poczucie bezpieczeństwa i uchroni przed problemami podczas długich wyjazdów. Nie jest to proces kosztowny, dlatego tym bardziej warto go przeprowadzić.

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grupa Speed ma zdecydowanie więcej pracy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do dnia wczorajszego jednostka skontrolowała ponad 15 tys. kierowców, z czego 12,7 tys....

Wiadomości

W Wejherowie Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy podczas jazdy palili marihuanę. Dodatkowo zatrzymani poruszali się bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, natomiast kierowca prowadził...

Wiadomości

Kolejny koncern motoryzacyjny wprowadza ogranicznik prędkości maksymalnej. Tym razem takie zastosowanie w swoich samochodach zadeklarowało Renault. Najnowsze konstrukcje francuskiego producenta rozpędzą się do 180...

Wiadomości

Serwis Oponeo.pl przygotował statystyki odnośnie procesu ubiegania się o prawo jazdy w 24 państwach na świecie. W jednej z kategorii na czele znajduje się...

Wiadomości

W poniedziałkowe popołudnie na skrzyżowaniu ulic Anielewicza i Esperanto doszło do fatalnego w skutkach wypadku. Motocyklista zderzył się z samochodem osobowym. 31-letni kierowca jednośladu...

Wiadomości

W nocy z niedzieli na poniedziałek w rejonie Trójmiasta policjanci udali się w pościg za...karetką pogotowia. Pojazdem uprzywilejowanym kierował 20-latek bez prawa jazdy.

Wiadomości

Fisker Inc. planuje w niedalekiej przyszłości wyposażyć Watykan w papamobile o napędzie elektrycznym. Projekt przedstawili współzałożyciele firmy, podczas audiencji u papieża Franciszka. Planowana produkcja...

Wiadomości

Max Verstappen zwyciężył w wyścigu o Grand Prix Monako. Holender wyprzedził Carlosa Sainza z Ferrari oraz Lando Norrisa z McLarena. Dzięki tej wygranej 23-latek...

Wiadomości

Audi uruchomiło kolejne 21 punktów stacji ładowania pojazdów zlokalizowanych niedaleko stadionu Bayernu Monachium. To kolejna inwestycja tego typu w wykonaniu niemieckiej marki samochodów. 38...

Wiadomości

Tragiczny wypadek w Gdańsku. W czwartek po godz. 20.00 na ul. Nowatorów, 48-letni motocyklista zderzył się czołowo z samochodem osobowym marki mazda. W wyniku...

Zobacz także

Wiadomości

Producent motocykli Suzuki we współpracy z firmą ubezpieczeniową Allianz w najbliższy weekend rozpocznie 15. edycję projektu „Suzuki Moto Szkoła”. W tym roku zostanie przeprowadzonych...

Wiadomości

W sobotę ok. godziny 22 na Południowej Obwodnicy Warszawy, pijana kobieta wypadła z obwodnicy i wjechała na znajdującą się obok ścieżkę rowerową. Kobieta w...

Wiadomości

X wrocławskie Targi Motocyklowe nie dojdą do skutku. Powodem są panujące obostrzenia, które zabraniają na przeprowadzenie takiego typu imprezy. Event został przełożony na marzec...

Wiadomości

Seria nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych w województwie śląskim. W ciągu ostatniej doby doszło aż do czterech wypadków. Dwa z nich miały miejsce na autostradzie A4...

Wiadomości

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Krapkowicach policjanci chcieli zatrzymać samochód, który dopuścił się złamania przepisów. 27-letni kierowca nie wstawił się na kontrolę...

Wiadomości

Wczoraj nieopodal Chojnic w województwie pomorskim auto osobowe zderzyło się czołowo z koparką. W wyniku obrażeń śmierć na miejscu poniósł 22-letni kierowca volkswagena.

Wiadomości

Wczoraj została otwarta druga jezdnia drogi ekspresowej S1, która ułatwi dojazd do międzynarodowego lotniska Katowice-Pyrzowice. Ostatnie prace potrwają do 29 maja, a cała inwestycja...

Wiadomości

Orlen Team WRT w składzie: Yifei Ye, Robert Kubica oraz Louis Delétraz okazał się najlepszy w czterogodzinnym wyścigu na torze Red Bull Ring. Zespół...