Wystarczy jeden zły ruch, aby na zawsze uszkodzić swój kręgosłup. Zbroja na crossa jest czymś absolutnie koniecznym, jeśli chcesz brać udział w ekstremalnie szybkich przejazdach. Takie ochraniacze są wykorzystywane od lat, zarówno przez amatorów, jak i sportowców. Zobacz, jaka zbroja do crossa będzie w twoim przypadku sprawdzać się najlepiej. Wystarczy zwykła kamizelka czy może tzw. żółw będzie dla ciebie lepszym zabezpieczeniem? Musisz to dokładnie przemyśleć, zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Na rynku znajdziesz także pancerze dla dzieci i kobiet. Poznaj typy tych akcesoriów ochronnych i sprawdź, jakie warto kupić!

Pancerz na crossa – jakie są rodzaje?

Przed zakupem musisz zobaczyć, jak wygląda pancerz na crossa. Może on chronić ciało w różnych miejscach i na różne sposoby, ponieważ modeli jest sporo. Najpopularniejsze to:

  • żółw;
  • klasyczny pancerz;
  • lekka kamizelka.

 Najbardziej klasyczna zbroja na crossa to żółw. Dobrze się sprawdzi, jeśli chcesz założyć go pod cienki, skórzany kombinezon. Osłania przód i tył ciała, chroniąc także wrażliwą kość ogonową. Jest przy tym jednak dość cienki, dzięki czemu nie będzie zbytnio blokował twoich ruchów. Innym rodzajem jest zwykła zbroja, stworzona z myślą o motocrossie i enduro. Chroni ona nie tylko tułów, lecz także ręce. Twarde skorupy chronią przed upadkiem na kamienie. Jeśli z kolei chcesz podróżować motocyklem po zwykłej drodze, dobrym wyborem może okazać się lekka kamizelka.

Zbroja do crossa – jak mocuje się żółwie?

Zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób dopasować zbroję na crossa typu żółw. W przypadku tego rodzaju pancerza do mocowania służą paski. Te można skracać i wydłużać. Dzięki temu bez większego problemu da się dopasować je dla osób o różnej budowie ciała. Pasy powinny być na tyle mocne, aby mogły wytrzymać nawet mocniejsze uderzenia. W związku z tym nie kupuj zbroi bez niezbędnych certyfikatów. Najlepiej wybieraj takie, które są zgodne z poziomem 2. Będziesz pewien, że zapewnią najwyższy poziom ochrony.

Zbroja na crossa dla dzieci – jaką wybrać?

Twoje dziecko uwielbia szybką jazdę crossem? Koniecznie musisz kupić dla niego odpowiednią zbroję. Na całe szczęście, na rynku masz stosunkowo szeroki wybór różnych modeli. Staraj się szukać przede wszystkim jakościowych produktów, choć tańszych nie odrzucaj. Jakakolwiek ochrona jest zawsze lepsza niż żadna. Zbroja na crossa dla dzieci będzie kosztować ok. 200-400 złotych. Odpowiedni model to taki, który ochroni nie tylko plecy twojego dziecka, lecz także ręce i nogi. W komplecie powinny znaleźć się też dodatkowe ochraniacze. Im większa będzie chroniona powierzchnia, tym lepiej.

Zbroja na crossa damska – dopasowana do kobiecej budowy

Nie da się ukryć, że damski korpus ma nieco inną budowę niż męski. Swobodę ruchu zapewni tylko dostosowana zbroja na crossa dla kobiety. Między innymi dlatego, że pancerz męski nie da odpowiedniego miejsca na biust, a do tego jest dość twardy i nie będzie w stanie w pełni się dopasować. Zasady wyboru odpowiedniego pancerza nie różnią się jednak szczególnie w porównaniu z poszukiwaniami specjalnego stroju na crossa dla mężczyzn. Tu także kluczowe powinny być wygoda i dopasowanie.

Jaka zbroja na motocykl dla początkującego?

Zbroja na crossa może kosztować nawet tysiąc złotych lub więcej. Jako amator na pewno nie chcesz jednak wydawać zbyt dużo pieniędzy na samym początku. Jednak zawsze staraj się wybrać jak najrozsądniejszą opcję. Nie stać cię na drogi i markowy pancerz? Być może dobrym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu używanego, ale w dobrym stanie. Będziesz miał zdecydowanie większy wybór niż wtedy, gdybyś skupiał się jedynie na nowych egzemplarzach. To, jaka zbroja na motocykl będzie odpowiednia, zależy od tego, jaką masz technikę jazdy oraz jak szybko się poruszasz. Im większe prędkości rozwijasz i im gwałtowniej się poruszasz, tym bardziej zabudowany powinien być pancerz.

Zbroja na crossa – ciekawe propozycje

Przedstawiamy propozycje w różnych kategoriach cenowych:

  • IXSCenter Back;
  • ORTEMAOrtho-Max Dynamic.

Jeśli zależy ci na taniej i lekkiej zbroi, żółw IXSCenter Back powinien zwrócić twoją uwagę. Kupisz go za ok. 330-350 zł, więc nie jest to wygórowana kwota, a pancerz zapewnia dostateczną ochronę. Ma raczej średniej jakości mocowanie, ale przy amatorskiej jeździe powinien się sprawdzić. 

Zbroja na crossa dla wymagających

Gdy z kolei pieniądze nie grają roli, koniecznie przyjrzyj się modelowi ORTEMA Ortho-Max Dynamic. Kosztuje ok. 1300 zł. To zbroja, która dobrze sprawdzi się zarówno do codziennej jazdy motocyklem, jak i podczas najbardziej szalonych wypraw. Jest wygodna i ma dobrą wentylację, przez co będziesz mieć wrażenie, że masz na sobie drugą skórę. Taka zbroja na crossa będzie naprawdę doskonałym wyborem dla wielu motocyklistów.

Pancerz na crossa to bardzo ważny sprzęt ochronny dla osób jeżdżących na tego typu jednośladach. Odpowiednie wyprofilowanie i dopasowanie do umiejętności oraz stylu jazdy to podstawowe kwestie, które musisz brać pod uwagę przed zakupem. Zbroja na crossa także dla dzieci będzie niezbędna, aby najmłodszy pasjonat jazdy był w pełni bezpieczny.

Archiwum: sierpień 2021