Gdy jeździsz autem, jego elementy zużywają się. Dotyczy to szczególnie tych części, które są narażone na tarcie. Dlatego zużyte tarcze hamulcowe tak często trzeba wymieniać. W końcu hamowanie samochodu opiera się na wytworzeniu tarcia. Jak rozpoznać, że ta część natychmiast potrzebuje wymiany? Jak często powinno się to robić? Dowiedz się także, jak sprawdzić zużycie klocków hamulcowych. To rzeczy, o których koniecznie musisz pamiętać, gdy jeździsz samochodem. Pozwolą ci mieć zawsze pełną kontrolę nad prędkością auta.

Zużyta tarcza hamulcowa – czy to jest niebezpieczne?

Zużyta tarcza hamulcowa może zmniejszyć twój poziom bezpieczeństwa na drodze. Powoduje ona, że hamowanie jest mniej efektywne – wydłuża się jego droga, a co za tym idzie, możesz stracić kontrolę nad pojazdem. To z kolei może sprawić, że nie będziesz w stanie wyhamować przed nadjeżdżającym autem bądź przypadkiem weźmiesz udział w stłuczce

Dlatego, jeśli dużo jeździsz swoim samochodem, nie zapominaj, aby mechanik regularnie go oglądał. Zużyte tarcze hamulcowe mogą spowodować poważne problemy na drodze, więc nie możesz ich ignorować.

Zużycie tarcz hamulcowych – jak często sprawdzać?

Wymiana tarcz hamulcowych powinna mieć miejsce co każde 60 000 km do 80 000 km, zależnie od modelu auta i wytrzymałości samego elementu. To mniej więcej w tym przedziale samochód potrzebuje kontroli mechanika. Zapisz sobie te odległości i kontroluj uważnie swój licznik. Średnio w ciągu roku przeciętny Polak przejeżdża ok. 7996 km. W takiej sytuacji zużyte tarcze hamulcowe warto wymieniać co ok. 8-9 lat. Jeśli jednak intensywnie eksploatujesz swoje auto, musisz liczyć się z większą częstotliwością wymiany.

Objawy zużycia tarcz hamulcowych

Jak rozpoznać, że zużyte tarcze hamulcowe wymagają natychmiastowej wymiany? Nie jest to trudne do zauważenia. Nawet jako niedoświadczony kierowca szybko dostrzeżesz, że twój pojazd ma problem. Objawy zużytych tarcz hamulcowych to:

  • zmniejszona siła hamowania samochodu;
  • zmieniony moment hamowania;
  • piszczenie klocków hamulcowych;
  • wibracje i drgania tarcz hamulcowych – inne niż wcześniej;
  • rdza na tarczach hamulcowych.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się do mechanika. Z tym naprawdę lepiej nie czekać!

Jak rozpoznać zużyte tarcze hamulcowe?

Zużyte tarcze hamulcowe stają się znacznie delikatniejsze niż te nowe. Z tego powodu mogą się odkształcać, a nawet pękać, jeśli nie wymienisz ich wystarczająco szybko. Wtedy, gdy naciśniesz pedał hamulca, poczujesz tzw. bicie tarcz. Może to zdarzyć się także w sytuacji, gdy tarcza i klocki nie są odpowiednio do siebie dobrane. 

Niezależnie od powodu, konieczna będzie natychmiastowa wymiana elementów. Nie zwlekaj z tym, ponieważ może to doprowadzić do psucia się kolejnych części. Przez to naprawa będzie jeszcze bardziej kosztowna.

Zużyte tarcze hamulcowe – koszt wymiany

Skoro wiesz już, po czym poznać zużyte tarcze hamulcowe, musisz dowiedzieć się, ile będziesz musiał w razie czego zapłacić u swojego mechanika. Na całe szczęście nie jest to wysoka cena. Zużyte tarcze hamulcowe mogą cię kosztować ok. 180 zł, jeśli chodzi o wymianę jednej osi. 

Warto jednak dodać, że wiele zależy od modelu pojazdu. Nowe, luksusowe auta mogą mieć znacznie droższe części. Wtedy koszty wymiany mogą wzrosnąć nawet do 700 zł. Zużyte tarcze hamulcowe to jeden z powodów, dla których warto wybierać popularne na rynku modele z niedrogimi częściami wymiennymi.

Jak sprawdzić zużycie klocków hamulcowych?

Zużycie tarcz hamulcowych to jedno, a klocków – drugie. Jak je sprawdzić? Stan klocków możesz zobaczyć po zdjęciu kół pojazdu. Bardzo ważna jest grubość ceramicznych okładzin, a także to, czy są one równomiernie zużyte. Jeśli nie, konieczna będzie ich dodatkowa regulacja.

Zawsze sprawdzaj stan klocków w trakcie sezonowej wymiany kół. To najłatwiejszy sposób, który nie wymaga dodatkowej wizyty u mechanika. Pozwoli ci na dopilnowanie, aby cały układ odpowiadający za hamowanie pojazdu był po prostu sprawny. Gdy wiesz, jak sprawdzić zużycie zużycie klocków hamulcowych, bez trudu zadbasz o bezpieczeństwo jazdy.

Jeśli chcesz, by układ hamowania twojego samochodu działał sprawnie, musisz kontrolować jego stan. Uważaj na ewentualną korozję. Regularnie wymieniaj płyn hamulcowy, który zmniejszy zużycie tarcz oraz klocków. Sprawdzaj także przewody hamulce. W ten sposób upewnisz się, że twoje auto będzie bezpieczne. Zużyte tarcze hamulcowe nie są kosztowne w wymianie, pod warunkiem, że inne elementy auta są sprawne.

Archiwum: październik 2021