Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

1.6-hdi
1.6-hdi

Eksploatacja

1.6 HDI – trwałość + niskie zużycie paliwa

Poszukiwania dobrego diesla wśród obecnie produkowanych jednostek może nie być łatwe. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi francuska myśl i silnik 1.6 HDI, który od lat montowany jest w wielu autach, nie tylko koncernu PSA. Oczywiście nie jest on wolny od usterek, jednak w ogólnej opinii uważany jest za bardzo dobrą konstrukcję. Czytając artykuł, dowiesz się, jakie są słabsze punkty silnika HDI 1.6, jak poradzić sobie z typowymi naprawami i dlaczego akurat ta jednostka jest tak wysoko oceniana.

Silnik 1.6 HDI – opinie na temat konstrukcji

Dlaczego silnik HDI 1.6 zbiera tak pozytywne oceny? Przede wszystkim to jednostka, która spala mało paliwa przy bardzo dobrych osiągach, jak na taką pojemność. Występuje w różnych wariantach mocy od 75 do 112 KM. Z powodzeniem użytkuje go wielu kierowców już od 2002 roku i od samego początku zbiera bardzo dobre recenzje.

Zadowolenie użytkowników spowodowane jest nie tylko niskim zużyciem paliwa, ale też trwałością i relatywnie niskimi kosztami części. Są one też dostępne bez żadnego problemu, co spowodowane jest niesłabnącą popularnością aut z tym silnikiem na rynku wtórnym. Konstrukcja 1.6 HDI swoją popularność zawdzięcza też szerokiej gamie marek, które mają ją w swoich szeregach. Zaliczają się do nich Citroen, Peugeot, Ford, BMW, Mazda i Volvo.

Silniki 1.6 HDI – odmiany konstrukcji

W zasadzie najbardziej trafny podział tych jednostek można zastosować, rozróżniając budowę głowicy. Koncern PSA rozpoczął produkcję w 2002 roku od instalowania 16-zaworowej głowicy. Opisywany silnik HDI diesel wyposażony jest w turbosprężarkę bez zmiennej geometrii, bez koła dwumasowego i filtra cząstek stałych. To cenna informacja dla wszystkich kierowców, którzy obawiają się użytkowania samochodu z takimi podzespołami.

Od 2010 roku na rynku zaczęły pojawiać się wersje 8-zaworowe z opcjonalnie zamontowanym filtrem DPF i zostały wykorzystane w takich modelach, jak np. Volvo S80. Wszystkie konstrukcje bez wyjątku, zarówno 16 jak i 8-zaworowe wykorzystują do zasilania jednostki system common rail.

Zobacz też:
Kalkulator spalania paliwa – jak obliczyć spalanie?

Jaka jest żywotność silnika 1.6 HDI?

To kolejny z argumentów świadczący o trwałości konstrukcji 1.6 HDI. Przy umiejętnej jeździe i regularnych interwałach olejowych 300 tysięcy kilometrów nie stanowi dla tej jednostki większego problemu. Silniki 1.6 HDI mogą przetrwać bez poważnych usterek jeszcze więcej, jednak potrzebne są do tego rozsądek i umiejętne obchodzenie się z samochodem.

Spore znaczenie dla niskich kosztów związanych z eksploatacją tej jednostki ma fakt instalowania bardzo dobrej jakości wtryskiwaczy elektromagnetycznych Bosch. Przed zakupem sprawdź numer VIN, by być pewnym dokładnej specyfikacji danego modelu. W niektórych bowiem montowane były również systemy zasilania od Siemens. Nie mają one tak dobrych recenzji jak Bosch.

1.6 HDI a cena części zamiennych

Powiedzieliśmy już, że istnieje wiele zamienników do tych silników. Nie oznacza to jednak, że ich ceny są przystępne. W tym jednak przypadku można powiedzieć o stosunkowo niewielkich kosztach związanych z wymianą poszczególnych podzespołów. Jak już zdążyłeś zauważyć, silniki 1.6 HDI wyposażone są w system common rail, jednak regeneracja wtryskiwaczy jest w tym przypadku możliwa. Nawet wymiana elementu nie jest zbyt droga, bo pojedynczy wtryskiwacz nie kosztuje więcej niż 1000 zł.

Rozrząd 1.6 HDI 

Kolejna sprawa, która interesuje spore grono użytkowników, to rozrząd 1.6 HDI. W wersji 16-zaworowej wykorzystuje pasek i łańcuch jednocześnie, natomiast w wersji 8-zaworowej fabrycznie montowany był jedynie pasek zębaty. Takie rozwiązanie i prosta budowa napędu rozrządu powoduje, że koszt części to ok. 400-500 zł. Nieco więcej przyjdzie ci zapłacić, jeśli uszkodzeniu ulegnie koło dwumasowe. Przedział cenowy może okazać się spory, ale zakup części wysokiej jakości w cenie 1300 zł jest możliwy. Podobnie jest z droższymi wersjami turbosprężarek, natomiast regeneracja tańszych odmian nie przekroczy 1000 zł.

Wymiana i ustawienie rozrządu 1.6 HDI

Same części do 1.6 HDI potrzebne do wymiany napędu rozrządu to koszt kilkuset złotych. Producent zaleca wymianę co 240 tysięcy kilometrów, jednak w praktyce nie warto przekraczać 180 tysięcy kilometrów przy spokojnej jeździe. Niektórzy kierowcy skracają interwał nawet o połowę. Na zużycie paska rozrządu ma wpływ nie tylko styl jazdy i ogólny przebieg jednostki, ale też czas. Pasek składa się w dużej mierze z gumy, a ta pod wpływem zmiennych temperatur i starości traci swoje właściwości.

Zobacz też:
Jak działają czujniki ciśnienia w oponach? Poznaj najważniejsze informacje o TPMS

Jak przebiega wymiana rozrządu w 1.6 HDI? 

W zasadzie wymiana rozrządu w silniku HDI 1.6 jest dość prosta i mając nieco umiejętności, potrzebnych narzędzi oraz miejsca, możesz sam wykonać tę czynność serwisową. Kluczowe jest zablokowanie koła zębatego na wałku rozrządu i koła pasowego na wale. Tutaj wskazówka – koło wałka rozrządu ma otwór, który musi być zbieżny z wycięciem w bloku silnika, a koło pasowe na wale blokuje się trzpieniem na „godzinie 12”.

Po zamontowaniu pompy wody i zmianie napinacza oraz rolek możesz przystąpić do założenia paska. Zacznij od wału i kieruj się od prawej strony rozrządu w kierunku koła zębatego wałka. Gdy już tę część masz założoną, możesz zablokować pasek plastikową blokadą przy wale głównym. Po założeniu całego paska możesz wyjąć fabryczną blokadę z napinacza.

Wymiana paska klinowego 1.6 HDI

Pasek klinowy w 1.6 HDI wymienisz się błyskawicznie, jeśli napinacz, rolka i koła pasowe nie wymagają wymiany. Najpierw odkręć śrubę napinacza i zdejmij pasek. W dalszej kolejności sprawdź, czy elementy obracane nie mają luzów lub nie wydają niepożądanych dźwięków. Kolejna sprawa to nałożenie nowego paska. Pamiętaj, by jednocześnie odciągać śrubę napinacza, bo inaczej nie wykonasz tej naprawy. Dokręć śrubę i gotowe!

Pokrywa zaworów 1.6 HDI i jej wymiana

Sama pokrywa nie ulega awariom bez przyczyny. Zdejmuje się ją najczęściej, gdy uszkodzony został jeden z elementów sterowania zaworami. Sam demontaż jest niezwykle prosty, bo pokrywa zaworów trzyma się na kilku śrubach. Najpierw odkręć rurę od filtra powietrza do turbiny, odepnij odmę i po kolei wykręć wszystkie śruby mocujące. Nie pomylisz się raczej z zakładaniem nowej uszczelki pod pokrywą, bo ma ona asymetryczne wycięcia.

Czujnik ciśnienia paliwa 1.6 HDI

Uszkodzony czujnik ciśnienia paliwa 1.6 HDI wydziela silny zapach niespalonego paliwa. Objawem usterki jest też spadek mocy. Nie oczekuj, że zobaczysz na desce rozdzielczej dodatkowych komunikatów. Dla pewności możesz podpiąć samochód pod komputer diagnostyczny i przekonać się, jaki wyskakuje błąd.

Zobacz też:
Rozładowany akumulator – przyczyny i objawy

Jak widać, silnik 1.6 HDI jest nie tylko trwały, ale też relatywnie prosty w naprawie i serwisie. Jeśli jesteś posiadaczem takiego modelu, życzymy szerokiej drogi!

Piotr Żandarowski

Zawodowo buduje drogi, mosty i tunele, jednak jego pasją jest jazda poza utwardzonymi szlakami. Zarówno w pełnym wymiarze, jak i w skali. W bagażniku zawsze ma największy zestaw kluczy i podręcznik „Sam naprawiam…”

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

GP Turcji oficjalnie zostało odwołane. W związku z tym Liberty Media dopuścił się kolejnych zmian w tegorocznym kalendarzu. Wyścig na torze Red Bull Ring...

Eksploatacja

Samochody PRL-u udowadniają, że gdyby w tamtym czasie polscy inżynierowie mieli szansę na rozwój, mogliby stworzyć naprawdę silne zaplecze motoryzacyjne. Jakie były najbardziej popularne...

Eksploatacja

Bez względu na to, jak nazwiesz ten element samochodu – czy kompresorem klimatyzacji, czy sprężarką – chodzi o to samo. To część, bez której...

Eksploatacja

Pierścień centrujący umożliwia precyzyjne osadzenie felgi na piaście w pojeździe. Dzięki niemu następuje wręcz idealne dopasowanie średnicy zewnętrznej piasty do wewnętrznej felgi. Jaki materiał...

Eksploatacja

Import aut z USA do Polski jest coraz popularniejszy. Wielu obiecuje sobie po takiej transakcji spore oszczędności, są jednak pewne wydatki, na które musisz...

Eksploatacja

Pisk jest irytującym rodzajem dźwięku, chociaż często można się z nim spotkać. Piszczące hamulce w samochodzie mogą rodzić obawy o bezpieczeństwo podróżnych. Czy pisku...

Porady

Gdy stan pojazdu wymaga generalnego remontu, który przekraczałby jego wartość, jedynym słusznym rozwiązaniem pozostaje złomowanie auta. Kasacja pojazdu to proces, przy którym trzeba dbać...

Wiadomości

Do niecodziennego zdarzenia doszło w piątek na autostradzie A1 niedaleko Częstochowy. 34-letni pilot awionetki w wyniku awarii silnika był zmuszony awaryjnie wylądować na autostradzie....

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...

Zobacz także

Wiadomości

Frédéric Vasseur jest zachwycony faktem, że w najbliższych dniach za kierownicą Alfy Romeo C41 zasiądzie Robert Kubica. Krakowianin, który jest kierowca testowym ekipy z...

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....