Jakie opcje rezygnacji z usług oferuje Aviva? Wypowiedzenie OC możesz złożyć na kilka sposobów. Masz możliwość wypowiedzenia umowy OC Aviva w dowolnym momencie trwania umowy ubezpieczenia. Wystarczy wiedzieć, jak złożyć dokumenty i jakich terminów trzeba dotrzymać. Najważniejsze wiadomości znajdziesz w naszym artykule, gdzie udostępniamy gotowy wzór wypowiedzenia!

Aviva wypowiedzenie OC – wzór

Pobierz gotowy wzór dokumentu, który pozwoli ci zrezygnować z usług ubezpieczyciela. Wystarczy pobrać i wypełnić wypowiedzenie umowy OC, a następnie złożyć je w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego Aviva.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

W jakim terminie można zrezygnować z usług Aviva? Wypowiedzenie OC trzeba dostarczyć w odpowiednim czasie

Warunki rezygnacji z pakietu ubezpieczyciela zostały określone m.in. w 28 art. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Jak mówią obowiązujące przepisy, wypowiedzenie ubezpieczenia OC i AC należy złożyć w formie pisemnej. Ma to nastąpić nie później niż na jeden dzień przed końcem 12 miesięcy od podpisania umowy. Jeśli klient nie dotrzyma wspomnianego terminu, ubezpieczyciel będzie musiał automatycznie przedłużyć umowę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie koniec pakietu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku rezygnację z polisy można dostarczyć 24 godziny później.

Jaką drogą dostarczyć dokumenty? Pocztą, osobiście, czy online?

Jest kilka rozwiązań, z których może skorzystać klient firmy Aviva. Wypowiedzenie OC można złożyć, wysyłając list pocztą lub kurierem. Usługodawca dopuszcza też opcję dostarczenia dokumentów bezpośrednio do punktu lub drogą elektroniczną.

Jeśli klient chce skorzystać z pierwszych trzech opcji, powinien nadać przesyłkę lub udać się pod adres ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa. To tam mieści się Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Wypowiedzenie OC może być również dostarczone online na e-mail Biura Obsługi Klienta Aviva.

Sprawdź, ile wynosi kara za brak OC. Wysokie mandaty za brak ubezpieczenia

Rok 2022 przynosi wiele zmian, a jedną z nich jest znacznie surowszy taryfikator mandatów. Za brak OC trzeba będzie zapłacić 1200, 3010 lub 6020 zł w przypadku posiadania nieubezpieczonego samochodu osobowego. Kary w wysokości 1810, 4520 lub 9030 zł zostaną wymierzone właścicielom samochodów ciężarowych. Z kolei 200, 500 lub 1000 zł mandatu otrzymają osoby, które nie mają polisy dla tzw. pozostałych pojazdów, na przykład motocykli.

Od czego zależy wysokość mandatu? Głównym kryterium naliczania kary jest okres, w którym została przerwana ciągłość polisy OC. Najniższy mandat otrzymają osoby, które nie ubezpieczyły pojazdu przez okres do 3 dni. Drugi stopień to termin od 4 do 14 dni. Z kolei najwięcej zapłacą ci, którzy zwlekali z wykupieniem polisy powyżej 14 dni. Właśnie dlatego tak istotne jest, by zawrzeć nową umowę, bez nawet jednego dnia przerwy.

Kiedy polisa ubezpieczeniowa wygasa automatycznie?

Kiedy ubezpieczenie przestaje obowiązywać osobę, która je wykupiła? Dzieje się to z chwilą wyrejestrowania pojazdu. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy właściciel decyduje się na złomowanie samochodu. Trzeba wówczas jedynie pamiętać o poinformowaniu ubezpieczyciela o zdarzeniu. Można wtedy pobrać zwrot nadpłaconej składki.

Polisa OC nie jest również aktywna po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia upadłości firmy ubezpieczeniowej. To rzadko spotykana sytuacja, ale może mieć miejsce, na przykład kiedy nastąpi wojna, pandemia lub poważny kryzys finansowy, który dotknie również usługodawców zajmujących się sprzedażą polis OC.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Kiedy jeszcze ubezpieczenie OC wygasa samoistnie?

Ubezpieczenie nie jest też aktywne w przypadku wystąpienia trwałej lub zupełnej utraty posiadania pojazdu mechanicznego – w okolicznościach niepowodujących zmiany posiadacza. Zapis art. 33 pkt 5 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych OC dotyczy przede wszystkim takich zdarzeń jak kradzież pojazdu mechanicznego lub jego poważne uszkodzenie. W takim przypadku przestaje działać polisa od ubezpieczyciela, w tym Aviva. Wypowiedzenie OC nie jest potrzebne, ale należy udowodnić szkodę lub kradzież pojazdu. Jeżeli właściciel pojazdu tego nie zrobi, nie otrzyma nadpłaconych składek z polisy i dalej będzie musiał opłacać ubezpieczenie.

Archiwum: sierpień 2022