Warto dowiedzieć się, w którym momencie najlepiej wypowiedzieć umowę z HDi. Wypowiedzenie OC powinno także wiązać się z kupnem produktu ubezpieczeniowego, jeżeli dalej się jest w posiadaniu pojazdu, u innej firmy. Co jeszcze warto wiedzieć o rezygnacji z polisy? Przedstawiamy kluczowe informacje!

Jaką drogą składać dokumenty?

Klienci mogą zastanawiać się, gdzie złożyć rezygnację z usług HDi. Wypowiedzenie OC trzeba przesłać na adres – TUiR WARTA S.A. ul. Chmielna 85/87, 00-805 Warszawa lub mailem na pocztę [email protected]. Ubezpieczyciel dopuszcza również opcję złożenia dokumentów osobiście w jednej z placówek. 

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Przygotowując się do przesłania wypowiedzenia, trzeba pamiętać o tym, że data złożenia dokumentów to dzień ich dostarczenia. Wysyłając papiery za pośrednictwem poczty, uwzględnia się stempel pocztowy. W przypadku firmy kurierskiej liczy się data dostarczenia do siedziby HDi. Wypowiedzenie OC przesłane online jest uważane za rozpatrzone w dniu wysłania.

Zasady rezygnacji z ubezpieczenia HDi – wypowiedzenie OC można złożyć w dowolnym momencie

Klient ma prawo złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC HDi na podstawie 28 art. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także zapisach autorstwa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kiedy trzeba złożyć dokumenty związane z rezygnacją z usług HDi? Wypowiedzenie OC musi być dostarczone nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy. Jeżeli klient nie dotrzyma tego terminu, firma ubezpieczeniowa ma obowiązek przedłużenia polisy o następny rok i ma prawo ściągać należne z tego tytułu składki.

Warto też poruszyć kwestię dni ustawowo wolnych od pracy. Jeżeli koniec 12-miesięcznego okresu przypada na taką datę, to formularz można przesłać do towarzystwa najpóźniej w pierwszym, następnym dniu roboczym.

Po zakończeniu współpracy z ubezpieczycielem trzeba podpisać nową umowę

Na kliencie spoczywają też pewne obowiązki. Wypowiedzenie umowy jest nazwą umowną. Całą procedurę należy bardziej rozumieć jako wniosek o nieprzedłużanie aktualnego pakietu HDi. Wypowiedzenie OC powinno być poprzedzone znalezieniem innej oferty i wykupieniem jej w odpowiednim czasie tak, aby nie nastąpiło przerwanie ciągłości w okresie ubezpieczeniu pojazdu.

Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, właściciel pojazdu będzie musiał opłacić karę finansową. W przypadku samochodów osobowych kara może wynosić 1200, 3010 lub 6020 zł. Za nieubezpieczony samochód ciężarowy zostanie naliczony mandat w wysokości 1810, 4520 i 9030 zł. Na pozostałe pojazdy bez OC trzeba będzie zapłacić 200, 500 lub 1000 zł. Taryfikator przewiduje kary we wspomnianej wysokości przy upływie kolejno do 3 dni, od 4 do 14 dni i powyżej dwóch tygodni.

W momencie znalezienia lepszej oferty OC/AC warto skorzystać z opcji natychmiastowego wypowiedzenia umowy

Warto użyć porównywarek online, dzięki którym można sprawdzić i porównać liczbę opcji w pakiecie ubezpieczenia i jednocześnie zestawić ze sobą ceny poszczególnych usługodawców, takich jak Link4, Ergo Hestia, czy właśnie HDi. Wypowiedzenie OC czy AC jest proste niezależnie od tego, z jaką firmą podpisze się umowę. Dlatego w momencie znalezienia lepszej oferty od aktualnej, nie trzeba się długo zastanawiać, tylko skorzystać z tej możliwości i wybrać korzystniejszy pakiet.

Wzór wypowiedzenia umowy OC w HDi

Wypowiedzenie umowy OC trzeba złożyć nie tylko w odpowiednim miejscu i we właściwym terminie, ale także w prawidłowej formie. Nie musisz sam się tym zajmować. Pobierz gotowy wzór dokumentu, wypełnij, wydrukuj i dostarcz do towarzystwa ubezpieczeniowego HDi!        

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc
Archiwum: sierpień 2022