Dlaczego klienci decydują się na rezygnację z polisy Allianz? Wypowiedzenie OC jest składane najczęściej w przypadku znalezienia korzystniejszej oferty ubezpieczenia pojazdu. Oprócz tego z polisy rezygnuje się w przypadku sprzedaży, trwałego uszkodzenia lub kradzieży maszyny. Jeśli planujesz wypowiedzenie OC w Allianz, koniecznie przeczytaj ten artykuł, by przebiegło jak najsprawniej!

Allianz wypowiedzenie OC – wzór

Samodzielne sporządzenie wypowiedzenia mogłoby być kłopotliwe. Na szczęście nie musisz robić tego sam. Wystarczy, że ściągniesz, wypełnisz i podpiszesz gotowy wzór rezygnacji z OC Allianz. Pozostaje ci tylko wysłać dokument do biura towarzystwa ubezpieczeniowego!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Kiedy złożyć rezygnację z polisy Allianz? Wypowiedzenie OC a czas jego dostarczenia

Klienci często zastanawiają się, kiedy można przedstawić rezygnację z ubezpieczenia Allianz. Wypowiedzenie OC musi być dostarczone najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy od momentu, w którym została zawarta umowa. W przypadku tej zasady jest jeden wyjątek. Dotyczy sytuacji, gdy końcowa data przypada na dzień ustawowo wolny od pracy. Wtedy dokumenty można wysłać 24 godziny później.

Terminy składania rezygnacji z ubezpieczenia są uregulowane zapisami z art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Opis warunków znajduje się też w regulacjach o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wypowiedzenie OC – o tym warto wiedzieć!

W przypadku rezygnacji z usług ubezpieczyciela trzeba mieć na uwadze przede wszystkim dwie kwestie. Po pierwsze, jeśli klient przekroczy termin składania rezygnacji, to firma będzie miała obowiązek automatycznego przedłużenia umowy o kolejne 12 miesięcy. 

Po drugie, wypowiedzenie OC nakłada na posiadacza pojazdu obowiązek wykupienia innego pakietu ubezpieczeniowego. Jeśli nastąpi przerwanie okresu ochrony samochodu, ciężarówki, motoru czy innej maszyny, właściciela spotka dotkliwa kara finansowa. Jest ona tym wyższa, im dłuższy czas pojazd nie ma ważnej polisy.

Rezygnacja z OC – kiedy nie jest możliwa?

Przy sprzedaży pojazdu nie można wypowiedzieć umowy OC. Dzieje się tak dlatego, że polisa musi trafić do nowego właściciela pojazdu. Polisa przechodzi na niego i może on zdecydować, czy dalej chce z niej korzystać, czy nie. Z kolei poprzedni użytkownik auta otrzyma niewykorzystaną składkę OC. 

Wypowiedzenie umowy OC w Allianz – jaki sposób jest najlepszy?

Wysłanie rezygnacji z ubezpieczenia powinno odbyć się we właściwym czasie, najlepiej kilka dni przed ostatecznym terminem. To ważne, ponieważ za datę złożenia wypowiedzenia OC uznaje się dzień dostarczenia dokumentu. 

W przypadku wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej liczy się data na stemplu pocztowym. Jeśli korzystasz z usług kuriera, za moment dostarczenia paczki zostanie uznany dzień, w którym została ona przyjęta przez oddział towarzystwa ubezpieczeniowego Allianz. Wypowiedzenie OC można również przekazać osobiście lub online. W takich okolicznościach od razu masz pewność, że przyjęto rezygnację.

Jeżeli chcesz dostarczyć dokumenty listownie lub kurierem, to powinien je nadać na adres Departament Obsługi Klienta, ul. Rodziny Hiszpańskich 1 02-685 Warszawa. Wypowiedzenie OC za pomocą formularza online składa się na stronie ubezpieczyciela w zakładce Kontakt z Allianz.

Kara za brak ważnego OC w 2022 roku

Nieprzedłużenie ubezpieczenia lub rezygnacja z aktualnego i niewykupienie będzie oznaczać wysokie kary.

  1. Właściciele samochodu osobowego zapłacą 1200, 3010 i 6020 zł.
  2. Posiadacze samochodów ciężarowych dostaną mandat w wysokości 1810, 4520 i 9030 zł.
  3. Najmniejsze kwoty są przewidziane dla grupy tzw. pozostałych pojazdów – 200, 500 i 1000 zł. 

Od czego zależy wysokość mandatu? Najniższy stopień kar jest naliczany po upływie terminu do 3 dni, kolejny to okres od 4 do 14 dni, a ostatni to czas powyżej dwóch tygodni. Z tego powodu nie warto zwlekać ze znalezieniem korzystnej oferty i jak najszybciej trzeba wykupić nową polisę po złożeniu wypowiedzenia umowy OC w Allianz.

Rozwiązanie umowy ubezpieczenia w towarzystwie Allianz Polska

Ubezpieczenie OC Allianz przestaje obowiązywać w przypadku wyrejestrowania pojazdu, na przykład wskutek złomowania. Trzeba wówczas wysłać potwierdzenie zutylizowania maszyny. W takiej sytuacji nie trzeba dalej płacić składek OC i można otrzymać zwrot za nadprogramowe opłaty. 

Polisa OC może być dezaktywowana w momencie ogłoszenia upadłości firmy ubezpieczeniowej – w terminie do 3 miesięcy od komunikatu przedsiębiorstwa. Inne okoliczności, kiedy ubezpieczenie przestaje obowiązywać, to szkoda całkowita skutkująca utratą pojazdu lub jego kradzież. Klient musi złożyć odpowiednie oświadczenie lub zawiadomienie. Jeżeli nie dostarczy dokumentów, nadal będzie zobowiązany do uiszczania opłat za składki OC.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Jak wybrać dobrą polisę OC/AC?

Warto dowiedzieć się, co jakie masz możliwości po złożeniu rezygnacji w firmie Allianz. Wypowiedzenie OC powinno być poprzedzone znalezieniem lepszej polisy. Dobrym pomysłem jest zastosowanie do tego narzędzi online takich jak porównywarki ofert. Dzięki nim można wskazać konkretne opcje w ofercie, z których chce się skorzystać i porównać ceny. Wybór zarówno pakietu OC, jak i AC możesz sobie w ten sposób znacznie ułatwić, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by porównywać oferty samodzielnie.

Archiwum: sierpień 2022