Na samym początku trzeba się dowiedzieć, jakie dane muszą znajdować się w rezygnacji z usług firmy Ergo Hestia. Wypowiedzenie OC powinna zawierać informacje, takie jak dane osobowe i adresowe, nr rejestracyjny, OC i markę pojazdu, nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej, a także podstawę prawną. Co jeszcze warto wiedzieć o procesie rezygnacji?

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Jak można nadać dokumenty do Ergo Hestia?

Wypowiedzenie OC powinno być dostarczone pod właściwy adres. Klienci, którzy chcą zrezygnować z polisy, często zastanawiają się, na jaki adres nadać dokumenty do firmy Ergo Hestia. Wypowiedzenie OC trzeba wysłać do skrytki pocztowej ul. Hestii 1, 81-731 Sopot – można też skorzystać z formularza online www.ergohestia.pl/rezygnacja-z-polisy/ lub złożyć dokumenty z poziomu konta klienta na ihestia.ergohestia.pl. 

Do ważnych aspektów przesłania podpisanego wypowiedzenia OC należy termin jego przyjęcia. Zależy od sposobu, w jaki klient zdecyduje się złożyć dokumenty. Jeżeli zrobi to za pośrednictwem poczty, to towarzystwo ubezpieczeniowe będzie brać pod uwagę datę stempla pocztowego na przesłanym liście.

Przy nadawaniu dokumentów przesyłką kurierską kluczowy jest dzień, w którym agent ubezpieczeniodawcy odbierze papiery. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie rezygnacji z polisy osobiście w placówce Ergo Hestia. Wypowiedzenie OC będzie też natychmiastowo uważane za doręczone, jeśli klient prześle je online – za pośrednictwem formularza lub BOK.

Wypowiedzenie OC w Ergo Hestia a prawo

Prawo klienta do wypowiedzenia OC jest dokładnie opisane w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgodnie z art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych petent powinien złożyć wypowiedzenie na piśmie nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy. Jeżeli tego nie zrobi, to ochrona ubezpieczeniowa zostanie przedłużona w trybie automatycznym.

Wyjątkiem od tej reguły jest data, na którą przypada dzień ustawowo wolny od pracy. W takich okolicznościach rezygnacja z ubezpieczenia Ergo Hestia powinna być złożona najpóźniej w pierwszym, następnym dniu roboczym.

Wysoka kara za brak aktywnej polisy OC

Warto zauważyć, że rezygnacja z aktualnej polisy powinna wiązać się z wykupieniem następnej. Wypowiedzenie OC zwalnia towarzystwo ubezpieczeniowe z automatycznego przedłużenia pakietu. Oznacza to, że zapewnienie ochrony pojazdowi należy do obowiązków posiadacza. 

W przypadku wystąpienia przerwania okresu ubezpieczeniowego, na właściciela może zostać nałożona kara, tym bardziej dotkliwa im więcej czasu upłynęło pomiędzy wygaśnięciem ważności polisy a kupnem nowej.

Długość przerwy w ubezpieczeniu OC a cena mandatu

Najwięcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych. Za brak ważnego OC otrzymają mandat w wysokości 1810, 4520 lub 9030 zł. Natomiast najniższy wymiar kary czeka posiadaczy maszyn z grupy tzw. pozostałych pojazdów. Są to kwoty rzędu 200, 500 i 1000 zł. Mandat w wysokości 1200, 3010 i 6020 czeka osoby, które nie ubezpieczyły samochodu osobowego.

Dlaczego przedstawione są trzy różne zakresy kwot? Każdy z nich odnosi się do coraz dłuższego okresu bez ważnego ubezpieczenia. Pierwszy to czas do 3 dni, drugi od 4 do 14 dni, a ostatni dotyczy terminu powyżej 2 tygodni. Biorąc pod uwagę wysokość kary, nie warto zwlekać z wykupieniem ubezpieczenia. 

Jak znaleźć atrakcyjną ofertę polisy OC/AC?

Znalezienie atrakcyjnej polisy ubezpieczeniowej OC/AC jest kluczową kwestią przy obniżaniu kosztów utrzymania pojazdu. Jak ją odszukać? W tym celu warto wykorzystać praktyczne narzędzia online takie jak porównywarki ofert.

Ergo Hestia – wypowiedzenie OC. Wzór PDF

Wypowiedzenie umowy OC należy sporządzić na piśmie. Ergo Hestia to towarzystwo, które ułatwia całą procedurę i wystarczy przedstawić im dokument w odpowiednim terminie. Nie musisz sam spisywać dokumentu. Pobierz plik, który umieściliśmy w załączniku, wypełnij formularz i dostarcz go ubezpieczyciela!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Trzeba jasno określić, które opcje ubezpieczenia OC lub AC są niezbędne, a także wyznaczyć widełki cenowe. Rankingi dostępne w internecie są szczegółowe i pozwalają zapoznać się z najważniejszymi parametrami ofert. Co więcej, w sekcji komentarzy lub w lokalnym forum można znaleźć dużo praktycznych uwag odnośnie do zarówno ubezpieczycieli, jak i konkretnych pakietów.

Archiwum: sierpień 2022