Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

cesja leasingu
cesja leasingu

Samochody

Cesja leasingu pojazdu – na czym polega odkupienie leasingu i czy warto odstępować od tej umowy?

Cesja leasingu jest tak popularnym działaniem, że na wielu portalach ogłoszeniowych znajdziesz bez problemu oferty tego typu. Chociaż na pierwszy rzut oka mogą one budzić wątpliwości, nie są miną, na którą musisz uważać. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest odkupienie leasingu i czy opłaca się odstąpić od tej umowy?

Odkupienie leasingu przez osobą prywatną lub firmę to popularna forma zgodnego z prawem pozbycia się zobowiązania. Przekazanie umowy leasingu z podmiotu na podmiot nazywa się cesją. Decydując się cesję leasingu dotychczasowy użytkownik nie musi już płacić rat, firma leasingowa zachowuje ciągłość spłat, a nowy użytkownik może uzyskać auto w atrakcyjnym finansowaniu i cenie. Czy odstąpienie od leasingu jest proste i czy warto skorzystać z tego rozwiązania?

Cesja leasingu – czy możliwe jest odstąpienie od leasingu?

Leasingobiorca może zrzec się umowy finansowania samochodu na rzecz innego podmiotu, co fachowo nazywa się cesją leasingu. Jest to najbardziej atrakcyjna forma pozbycia się obowiązku spłacania zobowiązań. Inne polegają np. na całkowitym zerwaniu umowy, co jest skrajnie nieopłacalnym krokiem lub wykupieniu pojazdu po cenie rynkowej. Jednak jeśli kwota jest wyższa od sumy pozostałych miesięcznych zobowiązań, również staje się to nieopłacalnym sposobem odstąpienia od leasingu.

Jak widać, cesja leasingu samochodu zdaje się jedynym sensownym rozwiązaniem, które może pomóc wyjść z trudnej sytuacji. Dlaczego w ogóle ktoś chce pozbywać się auta z korzystnym finansowaniem? Powodów na odstąpienie od leasingu może być kilka, a najbardziej prawdopodobnym jest konieczność pozbycia się obciążenia w sytuacji kiepskiej kondycji finansowej firmy. Kolejny to po prostu wymiana aktualnie posiadanego środka trwałego na inny, które spełniałby obecne wymagania firmy. Trzeci obejmuje sytuacje, w których takie auto po prostu przestaje być potrzebne ze względu na zmianę charakteru wykonywanej działalności.

Odkupienie leasingu – niezbędne warunki

Aby cesja leasingu weszła w życie, konieczna jest zgoda trzech stron:

  • firmy leasingowej;
  • obecnego leasingobiorcy;
  • nowego leasingobiorcy.

Miej na uwadze to, że porozumienie wymienionych wyżej trzech stron może nieco potrwać.

W pierwszej kolejności obowiązkiem obecnego leasingobiorcy jest znalezienie osoby zainteresowaną cesją leasingu. Zazwyczaj jest to inna firma, ponieważ odkupienie leasingu przez osobę prywatną może wiązać się z niedogodnościami. Oczywiście taka opcja jest również możliwa, wymaga jednak zmiany leasingu firmowego na konsumencki. W sprawie szczegółów najlepiej skontaktować się z firmą leasingową.

Przepisanie leasingu na inną firmę – co jeszcze trzeba zrobić?

Poza znalezieniem chętnej osoby lub firmy, dla której cesja leasingu będzie korzystna, konieczne jest też złożenie dokumentów do firmy leasingowej w sprawie przeniesienia. Wiąże się to z uiszczeniem opłaty manipulacyjnej, która w standardowych warunkach wynosi nie więcej niż 1000 zł. Oczywiście nie jest to ani dolna ani górna granica. Dużo zależy od rodzaju środka trwałego. Niezbędny jest też powód cesji leasingu (co wpisać) i dane nowego cesjonariusza.

Dalsze działania są po stronie firmy leasingowej. Sprawdza ona zdolność finansowo-kredytową proponowanego leasingobiorcy i ustala, czy będzie on odpowiednim podmiotem do odkupienia leasingu. Co ważne, warunki kredytowania nie ulegają zmianie, a nowy użytkownik środka trwałego będzie najprawdopodobniej korzystał z tych samych ustaleń umownych, co dotychczasowy leasingobiorca.

Cesja a odstępne leasingu

Odstępne to nadwyżka między zapłaconymi ratami za środek trwały, wartością rynkową pojazdu w chwili jego zbycia i suma pozostałych rat koniecznych do zapłacenia przez cedenta. Obowiązek zapłaty tej kwoty leży po stronie firmy odkupującej leasing, a dotychczasowy użytkownik zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT i rozliczenia się z US względem dodatkowego przychodu.

Można pomyśleć, że cesja leasingu zawsze umożliwia wystawienie ogłoszenia z obowiązkiem wpłaty odstępnego. Jednak zależne jest to nie tylko od wysokości raty wpłacanej cyklicznie, ale przede wszystkim wkładu własnego i progu wykupu. Można to sformułować na pewnym przykładzie.

Kupując auto w leasingu 5-letnim za 70 tysięcy złotych i z wpłatą własną 15 %, decydujesz się na cesję po 3 latach. W warunkach umowy masz zapisany niski próg wykupu, stanowiący 2% wartości pojazdu. Po 3 latach wartość rynkowa środka trwałego opiewa na 45 tysięcy złotych. Jakie zobowiązanie pozostaje do spłacenia przez nowego leasingobiorcę?

●       24 raty x 1250 zł = 30 000 zł;

●       wykup 2 % = 1 500 zł;

●       opłata za cesję 800 zł;

●       łączna suma zobowiązań pozostałych – 32 300 zł;

●       wartość rynkowa – 45 tysięcy złotych;

●       odstępne leasingu – 12 700 zł.

W takim wypadku możliwe jest uzyskanie pewnej kwoty odstępnego, ze względu na sporą różnicę w zobowiązaniach. Jednak, gdyby kwota ta była niższa (np. 6-8 tysięcy) najprawdopodobniej w grę wchodziłaby cesja leasingu bez odstępnego. Byłoby to konieczne przez wzgląd na zachowanie atrakcyjności oferty i szybkie znalezienie cesjonariusza.

Cesja leasingu i odstępne a zobowiązania każdej ze stron

W momencie wykonania cesji leasingu pojawiają się kolejne pytania, np. te związane z koniecznością prawidłowego sporządzenia faktury za przeniesienie praw do umowy leasingu lub rozliczeniem przez dotychczasowego leasingobiorcę. Cesja leasingu, gdzie w grę wchodzą samochody osobowe, ciężarowe, dostawcze lub inne popularne środki trwałe jest rozpatrywana w formule przyspieszonej i zazwyczaj nie trwa długo. Zawsze jednak związane jest to z pewnymi procedurami podatkowymi.

Przejęcie leasingu samochodu a wpis w fakturze VAT

Po pierwsze osoba przekazująca prawa do umowy leasingowej musi umieścić w fakturze VAT (jeśli jest odstępne) odpowiedni zapis. Najczęściej chodzi o „odstępne za przekazanie praw do umowy nr” lub tego typu formuły. Nie są one dyktowane konkretnym szablonem. Oczywiście po otrzymaniu takiego dokumentu przez nowego użytkownika może on od razu rozpocząć odliczanie kosztów w postaci rat i podatku VAT każdej z nich.

Dotychczasowy leasingobiorca, który zrzekł się praw do umowy, nie musi obawiać się rozliczenia z US. Dotychczasowe odliczenia podatku VAT i kosztów związanych z kolejnymi ratami nie mają związku ze zbyciem praw do umowy. Cesja leasingu obejmująca odstępne zobowiązuje zbywcę do zapłacenia podatku dochodowego od kwoty uzyskanej jako przychód od nowego leasingobiorcy.

Cesja leasingu – czy warto z niej skorzystać?

Czy odstąpienie od leasingu to dobry pomysł? Zdania są w tej kwestii podzielone. Oczywiście w pewnych sytuacjach, gdy konieczne jest ratowanie kondycji finansowej firmy, nie ma się zbytnio nad czym zastanawiać. Leasingobiorca musi radzić sobie dostępnymi środkami, a odstąpienie od leasingu może być najtańszym sposobem na zakończenie umowy. Jednak w sytuacji, gdy do zakończenia leasingu pozostaje już niewiele czasu, a został on zawarty na korzystnych warunkach, można będzie uzyskać znaczącą kwotę odstępnego. W ten sposób uda się odzyskać część funduszy zainwestowanych w środek trwały.

Pamiętaj, że najprostszym rozwiązaniem jest odkupienie leasingu przez nowego leasingobiorcę. Cesja leasingu na osobę fizyczną jest możliwa, lecz trudniejsza w przeprowadzeniu i nie zawsze tak korzystna dla wszystkich stron.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

  1. Arkadiusz

    22 kwietnia 2021 at 21:54

    Nie miałem nigdy samochodu wziętego w leasing i prawdopodobnie nie będę miał, bo nie prowadzę własnej firmy, ale w razie czego wrócę do tego tekstu, jeśli informacje w nim zawarte będą mi potrzebne. Dzięki za to, co robicie, chłopcy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Wiadomości

Gorzów Wielkopolski. Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj (tj. 10 października) nieopodal skrzyżowania ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Rozpędzony samochód marki Chevrolet potrącił czteroletniego chłopca,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Przepisy

Zniżki OC w przekonaniu wielu kierowców są kluczowe do osiągnięcia najniższych składek ubezpieczeniowych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak obliczane są takie zniżki, ile...

Przepisy

Gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego, kierowców informuje o tym trójkąt ostrzegawczy. Odległość jego ustawienia od auta jest zależna od typu drogi, po...

Dokumenty

Terminowe prawo jazdy jest obecnie wydawane wszystkim kierowcom. Czym jest i czy wiąże się z jakimiś konkretnymi obowiązkami? Jak długo dzięki niemu możesz jeździć...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...