Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

cesja leasingu
cesja leasingu

Eksploatacja

Cesja leasingu pojazdu – kto może skorzystać, czy to się opłaca i jakie warunki trzeba spełnić?

Odstąpienie leasingu staje się na tyle popularne, że na wielu portalach ogłoszeniowych możesz napotkać oferty pojazdów z kredytowaniem. Chociaż na pierwszy rzut oka mogą one budzić wątpliwości, nie są miną, na którą musisz uważać. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest cesja leasingu, dlaczego się ją przeprowadza i czy warto skorzystać z takiej oferty.

Finansowanie środka trwałego (w tym przypadku samochodu) poprzez leasing daje możliwość zakończenia go przed czasem. Przekazanie umowy leasingu z podmiotu na podmiot nazywa się cesją. W ten sposób dotychczasowy użytkownik przestaje być obciążony środkiem trwałym, którego użytkowanie jest mu już niepotrzebne, firma leasingowa w dalszym ciągu zachowuje ciągłość spłat zobowiązań, a nowy użytkownik może uzyskać auto w atrakcyjnym finansowaniu i cenie. Czy wszystko jest tak pięknie jak się wydaje?

Cesja leasingu – co to jest i dlaczego ma miejsce?

Leasingobiorca może zrzec się umowy finansowania samochodu na rzecz innego podmiotu, co fachowo nazywa się cesją leasingu. Jest to najbardziej atrakcyjna forma pozbycia się obowiązku spłacania zobowiązań. Inne polegają np. na całkowitym zerwaniu umowy, co jest skrajnie nieopłacalnym krokiem lub wykupieniu pojazdu po cenie rynkowej. Jednak jeśli kwota jest wyższa od sumy pozostałych miesięcznych zobowiązań, również staje się to nieopłacalnym sposobem zakończenia umowy leasingu.

Jak widać, cesja leasingu samochodu zdaje się jedynym sensownym rozwiązaniem, które może pomóc wyjść z trudnej sytuacji. Dlaczego w ogóle ktoś chce pozbywać się auta z korzystnym finansowaniem? Powodów może być kilka, a najbardziej prawdopodobnym jest konieczność pozbycia się obciążenia w sytuacji kiepskiej kondycji finansowej firmy. Kolejny to po prostu wymiana aktualnie posiadanego środka trwałego na inny, które spełniałby obecne wymagania firmy. Trzeci obejmuje sytuacje, w których takie auto po prostu przestaje być potrzebne ze względu na zmianę charakteru wykonywanej działalności.

Zobacz też:
Wał napędowy w aucie – jak dbać o jeden z najważniejszych komponentów układu napędowego?

Przejęcie leasingu samochodu – warunki niezbędne

Aby doszło do tego, że cesja leasingu wejdzie w życie, konieczne jest porozumienie trzech stron:

●       firmy leasingowej;

●       obecnego leasingobiorcy;

●       nowego leasingobiorcy.

Jak to bywa w przypadku wyrażenia pozytywnej opinii przez 3 strony i uzyskanie jednocześnie odpowiedniego dla nich stanowiska, porozumienie może nieco potrwać.

W pierwszej kolejności obowiązkiem obecnego leasingobiorcy jest odszukanie osoby, która mogłaby stać się nowym cesjonariuszem. Zazwyczaj jest to inna firma, ponieważ cesja leasingu na osobę prywatną może wiązać się z niedogodnościami. Oczywiście takie finansowanie również jest możliwe, wymaga jednak zmiany leasingu firmowego na konsumencki. W sprawie szczegółów najlepiej skontaktować się z firmą leasingową.

Przepisanie leasingu na inną firmę – co jeszcze trzeba zrobić?

Poza znalezieniem chętnej osoby lub firmy, dla której cesja leasingu będzie korzystna, konieczne jest też złożenie dokumentów do firmy leasingowej w sprawie przeniesienia. Wiąże się to z uiszczeniem opłaty manipulacyjnej, która w standardowych warunkach wynosi nie więcej niż 1000 zł. Oczywiście nie jest to ani dolna ani górna granica. Dużo zależy od rodzaju środka trwałego. Niezbędny jest też powód cesji leasingu (co wpisać) i dane nowego cesjonariusza.

Dalsze działania są po stronie firmy leasingowej. Sprawdza ona zdolność finansowo-kredytową proponowanego leasingobiorcy i ustala, czy będzie on odpowiednim podmiotem do przejęcia umowy. Co ważne, warunki kredytowania nie ulegają zmianie, a nowy użytkownik środka trwałego będzie najprawdopodobniej korzystał z tych samych ustaleń umownych, co dotychczasowy leasingobiorca.

Cesja a odstępne leasingu

Odstępne to nadwyżka między zapłaconymi ratami za środek trwały, wartością rynkowa pojazdu w chwili jego zbycia i suma pozostałych rat koniecznych do zapłacenia przez cedenta. Obowiązek zapłaty tej kwoty leży po stronie firmy przejmującej leasing, a dotychczasowy użytkownik zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT i rozliczenia się z US względem dodatkowego przychodu.

Zobacz też:
Nierówna praca silnika – poznaj najczęstsze przyczyny nierównej pracy serca pojazdu!

Można pomyśleć, że cesja leasingu zawsze umożliwia wystawienie ogłoszenia z obowiązkiem wpłaty odstępnego. Jednak zależne jest to nie tylko od wysokości raty wpłacanej cyklicznie, ale przede wszystkim wkładu własnego i progu wykupu. Można to sformułować na pewnym przykładzie.

Kupując auto w leasingu 5-letnim za 70 tysięcy złotych i z wpłatą własną 15 %, decydujesz się na cesję po 3 latach. W warunkach umowy masz zapisany niski próg wykupu, stanowiący 2% wartości pojazdu. Po 3 latach wartość rynkowa środka trwałego opiewa na 45 tysięcy złotych. Jakie zobowiązanie pozostaje do spłacenia przez nowego leasingobiorcę?

●       24 raty x 1250 zł = 30 000 zł;

●       wykup 2 % = 1 500 zł;

●       opłata za cesję 800 zł;

●       łączna suma zobowiązań pozostałych – 32 300 zł;

●       wartość rynkowa – 45 tysięcy złotych;

●       odstępne leasingu – 12 700 zł.

W takim wypadku możliwe jest uzyskanie pewnej kwoty odstępnego, ze względu na sporą różnicę w zobowiązaniach. Jednak, gdyby kwota ta była niższa (np. 6-8 tysięcy) najprawdopodobniej w grę wchodziłaby cesja leasingu bez odstępnego. Byłoby to konieczne przez wzgląd na zachowanie atrakcyjności oferty i szybkie znalezienie cesjonariusza.

Cesja leasingu i odstępne, a zobowiązania każdej ze stron

W momencie wykonania cesji leasingu pojawiają się kolejne pytania, np. te związane z koniecznością prawidłowego sporządzenia faktury za przeniesienie praw do umowy leasingu lub rozliczeniem przez dotychczasowego leasingobiorcę. Cesja leasingu, gdzie w grę wchodzą samochody osobowe, ciężarowe, dostawcze lub inne popularne środki trwałe jest rozpatrywana w formule przyspieszonej i zazwyczaj nie trwa długo. Zawsze jednak związane jest to z pewnymi procedurami podatkowymi.

Po pierwsze osoba przekazująca prawa do umowy leasingowej musi umieścić w fakturze VAT (jeśli jest odstępne) odpowiedni zapis. Najczęściej chodzi o „odstępne za przekazanie praw do umowy nr” lub tego typu formuły. Nie są one dyktowane konkretnym szablonem. Oczywiście po otrzymaniu takiego dokumentu przez nowego użytkownika może on od razu rozpocząć odliczanie kosztów w postaci rat i podatku VAT każdej z nich.

Zobacz też:
Silnik czterosuwowy – zasady działania. Jak zbudowany jest silnik 4-suwowy?

Dotychczasowy leasingobiorca, który zrzekł się praw do umowy, nie musi obawiać się rozliczenia z US. Dotychczasowe odliczenia podatku VAT i kosztów związanych z kolejnymi ratami nie mają związku ze zbyciem praw do umowy. Cesja leasingu obejmująca odstępne zobowiązuje zbywcę do zapłacenia podatku dochodowego od kwoty uzyskanej jako przychód od nowego leasingobiorcy.

Cesja leasingu – czy warto z niej skorzystać?

Zdania są w tej kwestii podzielone. Oczywiście w pewnych sytuacjach, gdy konieczne jest ratowanie kondycji finansowej firmy, nie ma się zbytnio nad czym zastanawiać. Leasingobiorca musi radzić sobie dostępnymi środkami, a odstąpienie leasingu może być najtańszym sposobem na zakończenie umowy. Jednak w sytuacji, gdy do zakończenia leasingu pozostaje już niewiele czasu, a został on zawarty na korzystnych warunkach, można będzie uzyskać znaczącą kwotę odstępnego. W ten sposób uda się odzyskać część funduszy zainwestowanych w środek trwały.

Pamiętaj, że najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie nowego leasingobiorcy wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Cesja leasingu na osobę fizyczną jest możliwa, lecz trudniejsza w przeprowadzeniu i nie zawsze tak korzystna dla wszystkich stron.

Piotr Żandarowski

Zawodowo buduje drogi, mosty i tunele, jednak jego pasją jest jazda poza utwardzonymi szlakami. Zarówno w pełnym wymiarze, jak i w skali. W bagażniku zawsze ma największy zestaw kluczy i podręcznik „Sam naprawiam…”

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Arkadiusz

    22 kwietnia 2021 at 21:54

    Nie miałem nigdy samochodu wziętego w leasing i prawdopodobnie nie będę miał, bo nie prowadzę własnej firmy, ale w razie czego wrócę do tego tekstu, jeśli informacje w nim zawarte będą mi potrzebne. Dzięki za to, co robicie, chłopcy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Orlen Team WRT w składzie: Yifei Ye, Robert Kubica oraz Louis Delétraz okazał się najlepszy w czterogodzinnym wyścigu na torze Red Bull Ring. Zespół...

Wiadomości

W sobotę ok. godziny 22 na Południowej Obwodnicy Warszawy, pijana kobieta wypadła z obwodnicy i wjechała na znajdującą się obok ścieżkę rowerową. Kobieta w...

Eksploatacja

Dlaczego ma przesady w tym, że przewody zapłonowe trzeba wymieniać? Producenci podzespołów aut zalecają, by elementy te wymieniać co 40-60 tys. kilometrów. Co się...

Bezpieczeństwo

Wielu kierowców zastanawia się, jaki wideorejestrator jest najlepszy? Co trzeba uwzględnić, gdy chcesz się wyposażyć w taki sprzęt? Jakich funkcji oczekiwać? To wszystko i...

Porady

Wykup polisy OC jest obowiązkowy, a jej brak (nawet kilkudniowy) oznacza surowe kary. Oprócz OC możesz również nabyć dodatkowe ubezpieczenie AC, ale też NNW....

Eksploatacja

Niemal w każdym aucie jest zamontowana rura wydechowa. Cały układ wydechowy ma za zadanie w jednostkach spalinowych odprowadzić spaliny i zniwelować hałas generowany przez...

Eksploatacja

Zazwyczaj kierowca panikuje, kiedy dostrzega unoszący się biały dym z rury wydechowej, myśląc, że awaria dotknęła uszczelki pod głowicą. W jaki sposób rozpoznać, co...

Wiedza

Nikola Tesla zapisał się w historii jako wynalazca, który rywalizował z Edisonem. Na jego cześć został nazwany samochód elektryczny, który pochodzi z przedsiębiorstwa Elona...

Bezpieczeństwo

Niektórym kierowcom nie przechodzi przez myśl pytanie, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, bo to „na pewno” murowane problemy. Inni zaś bez wahania decydują się...

Porady

Uszkodzenie zespołu sprzęgłowego w autach jest powszechnym zjawiskiem, szczególnie po pokonaniu około 150 tysięcy kilometrów. Spalone sprzęgło nietrudno rozpoznać, ale co oznacza spalenie sprzęgła?...

Zobacz także

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...

Wiadomości

Południowokoreańska marka Genesis już wkrótce pojawi się w Europie. Producent aut luksusowych w lecie otworzy swoje pierwsze salony w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii....