Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

cesja leasingu
cesja leasingu

Samochody

Cesja leasingu pojazdu – na czym polega odkupienie leasingu i czy warto odstępować od tej umowy?

Cesja leasingu jest tak popularnym działaniem, że na wielu portalach ogłoszeniowych znajdziesz bez problemu oferty tego typu. Chociaż na pierwszy rzut oka mogą one budzić wątpliwości, nie są miną, na którą musisz uważać. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest odkupienie leasingu i czy opłaca się odstąpić od tej umowy?

Odkupienie leasingu przez osobą prywatną lub firmę to popularna forma zgodnego z prawem pozbycia się zobowiązania. Przekazanie umowy leasingu z podmiotu na podmiot nazywa się cesją. Decydując się cesję leasingu dotychczasowy użytkownik nie musi już płacić rat, firma leasingowa zachowuje ciągłość spłat, a nowy użytkownik może uzyskać auto w atrakcyjnym finansowaniu i cenie. Czy odstąpienie od leasingu jest proste i czy warto skorzystać z tego rozwiązania?

Cesja leasingu – czy możliwe jest odstąpienie od leasingu?

Leasingobiorca może zrzec się umowy finansowania samochodu na rzecz innego podmiotu, co fachowo nazywa się cesją leasingu. Jest to najbardziej atrakcyjna forma pozbycia się obowiązku spłacania zobowiązań. Inne polegają np. na całkowitym zerwaniu umowy, co jest skrajnie nieopłacalnym krokiem lub wykupieniu pojazdu po cenie rynkowej. Jednak jeśli kwota jest wyższa od sumy pozostałych miesięcznych zobowiązań, również staje się to nieopłacalnym sposobem odstąpienia od leasingu.

Jak widać, cesja leasingu samochodu zdaje się jedynym sensownym rozwiązaniem, które może pomóc wyjść z trudnej sytuacji. Dlaczego w ogóle ktoś chce pozbywać się auta z korzystnym finansowaniem? Powodów na odstąpienie od leasingu może być kilka, a najbardziej prawdopodobnym jest konieczność pozbycia się obciążenia w sytuacji kiepskiej kondycji finansowej firmy. Kolejny to po prostu wymiana aktualnie posiadanego środka trwałego na inny, które spełniałby obecne wymagania firmy. Trzeci obejmuje sytuacje, w których takie auto po prostu przestaje być potrzebne ze względu na zmianę charakteru wykonywanej działalności.

Odkupienie leasingu – niezbędne warunki

Aby cesja leasingu weszła w życie, konieczna jest zgoda trzech stron:

  • firmy leasingowej;
  • obecnego leasingobiorcy;
  • nowego leasingobiorcy.

Miej na uwadze to, że porozumienie wymienionych wyżej trzech stron może nieco potrwać.

W pierwszej kolejności obowiązkiem obecnego leasingobiorcy jest znalezienie osoby zainteresowaną cesją leasingu. Zazwyczaj jest to inna firma, ponieważ odkupienie leasingu przez osobę prywatną może wiązać się z niedogodnościami. Oczywiście taka opcja jest również możliwa, wymaga jednak zmiany leasingu firmowego na konsumencki. W sprawie szczegółów najlepiej skontaktować się z firmą leasingową.

Przepisanie leasingu na inną firmę – co jeszcze trzeba zrobić?

Poza znalezieniem chętnej osoby lub firmy, dla której cesja leasingu będzie korzystna, konieczne jest też złożenie dokumentów do firmy leasingowej w sprawie przeniesienia. Wiąże się to z uiszczeniem opłaty manipulacyjnej, która w standardowych warunkach wynosi nie więcej niż 1000 zł. Oczywiście nie jest to ani dolna ani górna granica. Dużo zależy od rodzaju środka trwałego. Niezbędny jest też powód cesji leasingu (co wpisać) i dane nowego cesjonariusza.

Dalsze działania są po stronie firmy leasingowej. Sprawdza ona zdolność finansowo-kredytową proponowanego leasingobiorcy i ustala, czy będzie on odpowiednim podmiotem do odkupienia leasingu. Co ważne, warunki kredytowania nie ulegają zmianie, a nowy użytkownik środka trwałego będzie najprawdopodobniej korzystał z tych samych ustaleń umownych, co dotychczasowy leasingobiorca.

Cesja a odstępne leasingu

Odstępne to nadwyżka między zapłaconymi ratami za środek trwały, wartością rynkową pojazdu w chwili jego zbycia i suma pozostałych rat koniecznych do zapłacenia przez cedenta. Obowiązek zapłaty tej kwoty leży po stronie firmy odkupującej leasing, a dotychczasowy użytkownik zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT i rozliczenia się z US względem dodatkowego przychodu.

Można pomyśleć, że cesja leasingu zawsze umożliwia wystawienie ogłoszenia z obowiązkiem wpłaty odstępnego. Jednak zależne jest to nie tylko od wysokości raty wpłacanej cyklicznie, ale przede wszystkim wkładu własnego i progu wykupu. Można to sformułować na pewnym przykładzie.

Kupując auto w leasingu 5-letnim za 70 tysięcy złotych i z wpłatą własną 15 %, decydujesz się na cesję po 3 latach. W warunkach umowy masz zapisany niski próg wykupu, stanowiący 2% wartości pojazdu. Po 3 latach wartość rynkowa środka trwałego opiewa na 45 tysięcy złotych. Jakie zobowiązanie pozostaje do spłacenia przez nowego leasingobiorcę?

●       24 raty x 1250 zł = 30 000 zł;

●       wykup 2 % = 1 500 zł;

●       opłata za cesję 800 zł;

●       łączna suma zobowiązań pozostałych – 32 300 zł;

●       wartość rynkowa – 45 tysięcy złotych;

●       odstępne leasingu – 12 700 zł.

W takim wypadku możliwe jest uzyskanie pewnej kwoty odstępnego, ze względu na sporą różnicę w zobowiązaniach. Jednak, gdyby kwota ta była niższa (np. 6-8 tysięcy) najprawdopodobniej w grę wchodziłaby cesja leasingu bez odstępnego. Byłoby to konieczne przez wzgląd na zachowanie atrakcyjności oferty i szybkie znalezienie cesjonariusza.

Cesja leasingu i odstępne a zobowiązania każdej ze stron

W momencie wykonania cesji leasingu pojawiają się kolejne pytania, np. te związane z koniecznością prawidłowego sporządzenia faktury za przeniesienie praw do umowy leasingu lub rozliczeniem przez dotychczasowego leasingobiorcę. Cesja leasingu, gdzie w grę wchodzą samochody osobowe, ciężarowe, dostawcze lub inne popularne środki trwałe jest rozpatrywana w formule przyspieszonej i zazwyczaj nie trwa długo. Zawsze jednak związane jest to z pewnymi procedurami podatkowymi.

Przejęcie leasingu samochodu a wpis w fakturze VAT

Po pierwsze osoba przekazująca prawa do umowy leasingowej musi umieścić w fakturze VAT (jeśli jest odstępne) odpowiedni zapis. Najczęściej chodzi o „odstępne za przekazanie praw do umowy nr” lub tego typu formuły. Nie są one dyktowane konkretnym szablonem. Oczywiście po otrzymaniu takiego dokumentu przez nowego użytkownika może on od razu rozpocząć odliczanie kosztów w postaci rat i podatku VAT każdej z nich.

Dotychczasowy leasingobiorca, który zrzekł się praw do umowy, nie musi obawiać się rozliczenia z US. Dotychczasowe odliczenia podatku VAT i kosztów związanych z kolejnymi ratami nie mają związku ze zbyciem praw do umowy. Cesja leasingu obejmująca odstępne zobowiązuje zbywcę do zapłacenia podatku dochodowego od kwoty uzyskanej jako przychód od nowego leasingobiorcy.

Cesja leasingu – czy warto z niej skorzystać?

Czy odstąpienie od leasingu to dobry pomysł? Zdania są w tej kwestii podzielone. Oczywiście w pewnych sytuacjach, gdy konieczne jest ratowanie kondycji finansowej firmy, nie ma się zbytnio nad czym zastanawiać. Leasingobiorca musi radzić sobie dostępnymi środkami, a odstąpienie od leasingu może być najtańszym sposobem na zakończenie umowy. Jednak w sytuacji, gdy do zakończenia leasingu pozostaje już niewiele czasu, a został on zawarty na korzystnych warunkach, można będzie uzyskać znaczącą kwotę odstępnego. W ten sposób uda się odzyskać część funduszy zainwestowanych w środek trwały.

Pamiętaj, że najprostszym rozwiązaniem jest odkupienie leasingu przez nowego leasingobiorcę. Cesja leasingu na osobę fizyczną jest możliwa, lecz trudniejsza w przeprowadzeniu i nie zawsze tak korzystna dla wszystkich stron.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

  1. Arkadiusz

    22 kwietnia 2021 at 21:54

    Nie miałem nigdy samochodu wziętego w leasing i prawdopodobnie nie będę miał, bo nie prowadzę własnej firmy, ale w razie czego wrócę do tego tekstu, jeśli informacje w nim zawarte będą mi potrzebne. Dzięki za to, co robicie, chłopcy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Ciekawostki

Każdy pasjonat motoryzacji z całą pewnością chce być na bieżąco z nowinkami branżowymi, a także stale poszerzać swoją wiedzę na tematy, które go interesują....

Wiadomości

Świetny weekend zanotował w Pradze Maciej Janowski. Na Markecie polski żużlowiec był bezkonkurencyjny w piątek, natomiast w niedzielę lepszy był jedynie Artiom Łaguta. Dzięki...

Wiadomości

Lewis Hamilton wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zawodnik Mercedesa był szybszy od Charlesa Leclerca i Valtteriego Bottas, którzy z kolei wyprzedzili...

Samochody

Flokowanie ma nadać wnętrzu auta nowego stylu i je odświeżyć. To nakładanie drobnych włosków na konkretną część pojazdu. W jaki sposób przebiega ten proces?...

Przepisy

Sygnalizacja świetlna jest jednocześnie utrapieniem i wybawieniem kierowców. Gdy jej zabraknie, na ulicach pojawia się chaos, ale szybko pojawiające się czerwone światło potrafi być...

Naprawy

Warsztat samochodowy może okazać się twoim spełnieniem marzeń fana motoryzacji. Aby go jednak założyć, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Czy to w ogóle jest...

Przepisy

Zakaz wjazdu do lasu to przepis, o który pyta wiele osób, zwłaszcza w sezonie grzybowym oraz letnim. Za nieprzepisowe poruszanie się po lesie możesz...

Wiadomości

Lewis Hamilton zwycięzcą dzisiejszych kwalifikacji na torze Silverstone. Brytyjczyk okazał się minimalnie szybszy od swojego głównego rywala Maxa Verstappena. Na uwagę zasługuje ósme miejsce...

Wiadomości

Wczoraj na torze Silverstone zaprezentowano model bolidu zgodny z regulacjami technicznymi, które zaczną obowiązywać od sezonu 2022. Inną nowością podczas najbliższego weekendu stanowi format...

Samochody

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy to typy jednostek, o których słyszał nawet niezbyt zaznajomiony z tematyką motoryzacyjną kierowca. Jest jednak wiele różnic między tymi konstrukcjami....

Zobacz także

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Amerykańska agencja prasowa Bloomberg donosi, że Unia Europejska ma w planie od 2035 r. na swym terenie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody. Finalnym terminem jest...

Samochody

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się...

Wiadomości

W Chałupach na Półwyspie Helskim organizowany jest event o nazwie „Razem na fali”. Dzięki tej imprezie wszyscy chętni będą mogli pojechać elektrycznym vanem Mercedesa,...

Wiadomości

Od 12 lipca można składać wnioski do programu „Mój elektryk”. Celem inicjatywy jest zachęcenie osób do zakupienia elektrycznych pojazdów oraz rozwój elektryfikacji w Polsce....

Samochody

Ogniwo paliwowe to zasilanie, które jest ekologiczne i daje spory zysk mocy. Czy taka konstrukcja to same zalety? Dowiedz się więcej o tym przyszłościowym...