Nie trzeba się martwić, że trudną rzeczą jest rezygnacja z usług Link4. Wypowiedzenie OC może być złożone w praktycznie każdym momencie. Wystarczy złożyć odpowiednio skonstruowany dokument pod właściwym adresem w konkretnym terminie. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

Zasady składania dokumentów w Link4. Wypowiedzenie OC w pigułce

Konkretne przepisy warunkują rezygnację z usług Link4. Wypowiedzenie OC jest regulowane Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym i zapisami stworzonymi przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Tym samym, zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych można złożyć rezygnację z polisy OC. Na piśmie i nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy. Jeżeli klient nie złoży dokumentów w odpowiednim czasie, to w takiej sytuacji polisa zostanie automatycznie przedłużona przez Link4.

Pod jaki adres składać dokumenty?

Wypowiedzenie pakietu OC można złożyć za pośrednictwem Poczty Polskiej, kuriera, formularza kontaktowego online albo przez biuro obsługi klienta (BOK). 

W pierwszym przypadku dokumenty trzeba wysłać na adres Link4 TU S.A., ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa. Z kolei formularz kontaktowy online jest dostępny pod linkiem https://www.link4.pl/formularz-kontaktowy, a adres e-mail biura obsługi klienta Link4 to [email protected]

Trzeba zwrócić uwagę na datę dostarczenia dokumentów do Link4. Wypowiedzenie OC jest klasyfikowane jako przyjęte na podstawie:

  • daty stempla pocztowego na przesłanym liście;
  • dnia dostarczenia do siedziby ubezpieczyciela – przy wysyłkach kurierskich;
  • terminu przesłania dokumentów drogą online.

Rezygnacja z usług OC Link4 zakupionych na odległość – online lub telefonicznie

Nie w każdym przypadku umowa ubezpieczenia OC jest kupowana bezpośrednio w biurze. Niektórzy klienci korzystają z kontaktu online lub robią to telefonicznie. Ta grupa osób może skorzystać z zapisów Art. 40 ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta. 

Umożliwiają petentom odstąpienie od umowy w czasie 30 dni od daty, w której otrzymali potwierdzenie jej zawarcia od Link4. Wypowiedzenie OC powinno być dostarczone przed upływem wspomnianego terminu. W innym przypadku klient musi się stosować do zasad określonych w art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Kupno pojazdu używanego a kontynuacja polisy

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której osoby decydują się na rezygnację z usług Link4. Wypowiedzenie OC składają często nabywcy pojazdów z rynku wtórnego. W takich okolicznościach nabywają zarówno samochody, jak i właśnie polisę ubezpieczeniową. Oferta nie zawsze im odpowiada i decydują się na rozwiązanie umowy.

Taką „przekazaną polisę OC” można unieważnić, powołując się na art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Warto też nadmienić, że jeżeli posiadacz pakietu nie zdecyduje się z niego zrezygnować, to powinien pamiętać o samodzielnym przedłużeniu umowy. W przypadku przejścia ubezpieczenia OC na nowego nabywcę pojazdu Link4 nie ma obowiązku automatycznej prolongacji pakietu.

Jaką karę można otrzymać za brak ubezpieczenia OC? Taryfikator dla różnych grup pojazdów

Właściciele pojazdów, którzy zrezygnują z polisy OC i nie wykupią nowej lub nie przedłużą pakietu dodanego do zakupionego, używanego pojazdu, muszą liczyć się z konsekwencjami. Po zmianach wprowadzonych w taryfikatorze mandat za brak ubezpieczenia może wynieść nawet 6020 zł.

W przypadku posiadania nieubezpieczonego samochodu kara wynosi 1200, 3010 i 6020 zł. Jeżeli ktoś ma samochód ciężarowy bez aktualnego pakietu OC, to będzie musiał zapłacić 1810, 4520 i 9030 zł. Natomiast właściciele pozostałych pojazdów bez polisy spotkają się z mandatem wynoszącym 200, 500 lub 1000 zł. Przedstawione wartości są naliczane na podstawie upływu czasu od terminu ustania ubezpieczenia kolejno do 3 dni, od 4 do 14 dni i powyżej dwóch tygodni.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie OC/AC?

Rezygnacja z polisy OC/AC może być spowodowana różnymi sytuacjami. Jednak najczęstszą przyczyną jest znalezienie lepszej oferty. Można uniknąć niepotrzebnych komplikacji, od razu wybierając opłacalny pakiet Link4 – wypowiedzenie OC czy AC nie będzie wtedy konieczne.

Wzór wypowiedzenia umowy OC w Link4

W kontekście rezygnacji z usług Link4 ważne jest nie tylko to, gdzie i kiedy złożyć wypowiedzenie, ale także jak powinien być skonstruowany dokument. Odpowiednio ułożony, wypełniony i podpisany formularz jest kluczowy przy składaniu wypowiedzenia OC w Link4. Pobierz gotowy wzór i sprawdź sam!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Warto lepiej się przyjrzeć takim aspektom polisy, jak zakres ochrony, wysokość odszkodowania i udziałów własnych, a także sposób wyceny szkody. Ostatnim elementem jest sprawdzenie opinii klientów. Taki zestaw informacji pozwoli zdecydować się na właściwą ofertę.

Archiwum: sierpień 2022