Nie wszyscy klienci są zadowoleni z usług ubezpieczyciela lub po prostu chcą wybrać ofertę firmy innej niż Wiener. Wypowiedzenie OC daje oczywiście możliwość skorzystania z innego pakietu polisy. Jak powinien być skonstruowany dokument? Kiedy należy go złożyć i jaka kara może być nałożona za brak ważnego ubezpieczenia? Przedstawiamy najważniejsze informacje i udostępniamy plik ze wzorem do pobrania!

Wiener wypowiedzenie OC – wzór

Nie musisz zastanawiać się nad konstrukcją wypowiedzenia OC. Przedstawiamy gotowy wzór, który wystarczy wypełnić, podpisać i wysłać do biura towarzystwa Wiener. Pobierz plik i sprawdź, jakie dane powinien zawierać formularz wypowiedzenia.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Wypowiedzenie umowy OC w Wiener. Pamiętaj, aby złożyć formularz we właściwym czasie!

Warunki złożenia wypowiedzenia z oferty w towarzystwie ubezpieczeń są określone przez zapisy art.28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także warunki znajdujące się w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z nimi, wypełniony i podpisany wzór wypowiedzenia OC trzeba złożyć przed upływem okresu 12 miesięcy od rozpoczęcia umowy.

Jest pewien wyjątek od tego zapisu. Dotyczy sytuacji, w której termin zakończenia ubezpieczenia OC Wiener przypada na dzień ustawowo wolny od pracy. Wówczas dokumenty można złożyć 24 godziny później. 

Jak złożyć wypowiedzenie polisy w punkcie towarzystwa?

Istnieją trzy sposoby na dostarczenie rezygnacji z oferty Wiener. Wypowiedzenie OC możesz przekazać osobiście w punkcie ubezpieczyciela, dostarczyć listownie pocztą lub kurierem albo skorzystać z obsługi online.

W pierwszych dwóch przypadkach dokumenty trzeba nadać na adres Wiener TU SA, Vienna Insurance Group Centrum Indeksacji Dokumentów, ul. Równoległa 4a, 02-235 Warszawa. Z kolei obsługa online jest dostępna na stronie ubezpieczyciela w zakładce dotyczącej obsługi polis.

Obowiązki klienta po wygaśnięciu aktualnej polisy OC

Właściciel pojazdu nie może dopuścić do sytuacji, gdy użytkuje pojazd bez aktualnego ubezpieczenia. Wiąże się to z dotkliwymi karami finansowymi. Szczególnie wysokie mandaty czekają na osoby, które długo zwlekają z kupieniem nowej polisy po rezygnacji z usług ubezpieczyciela, np. Wiener. Wypowiedzenie OC powinno być poprzedzone znalezieniem zastępczej oferty, jeśli klient dalej ma zamiar korzystać z pojazdu.

Jakie kary grożą za brak ważnego OC?

Jeśli nie masz zamiaru przedłużać umowy z poprzednim ubezpieczycielem, pamiętaj, by zawrzeć ją z innym. Jeśli tego nie zrobisz, czeka cię kara. 1200, 3010 lub 6020 złotych zapłacisz w przypadku użytkowania samochodu osobowego bez OC. Mandat w wysokości 1810, 4520 lub 9030 zł jest nakładany na właścicieli samochodów ciężarowych. Grzywna równa 200, 500 lub 1000 zł grozi posiadaczom tzw. pozostałych pojazdów, na przykład motocykli. 

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Od czego zależy wysokość kary? Znaczenie ma długość okresu bez aktywnej ochrony OC. Najniższa stawka jest naliczana za termin do 3 dni bez polisy, drugi stopień obowiązuje od poziomu od 4 do 14 dni, a trzeci za czas powyżej 14 dni. Z tego powodu nie można dopuścić do sytuacji, w której sprawny pojazd jest nieubezpieczony.

Archiwum: sierpień 2022