Wiele aut poruszających się po polskich drogach jest ubezpieczonych w firmie Proama. Wypowiedzenie OC jest rzadko wykorzystywaną opcją, ale warto na wszelki wypadek dowiedzieć się, jak można ją aktywować. Przedstawiamy najważniejsze wiadomości o rezygnacji z oferty ubezpieczyciela!          

Kiedy trzeba złożyć rezygnację z usług Proama? Wypowiedzenie OC powinno być dostarczone w odpowiednim terminie!

Wypowiedzenie OC w Proama trzeba złożyć na piśmie nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy. W innym przypadku firma ma obowiązek automatycznego prolongowania umowy. W takiej sytuacji klient otrzyma potwierdzenie przedłużenia polisy na kolejne 12 miesięcy i wezwanie do zapłaty składki. Dlatego warto się dowiedzieć, kiedy przypada koniec aktualnego ubezpieczenia pojazdu.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Warto zauważyć, że istnieją wyjątkowe okoliczności, które umożliwiają złożenie wypowiedzenia na 24 godziny po terminie. Ma to miejsce wtedy, gdy koniec trwania umowy przypada na dzień ustawowo wolny od pracy. Wtedy klient może złożyć dokumenty dzień po upływie terminu.

Gdzie trzeba wysłać dokumenty? Trzy opcje

Jest kilka sposobów na rezygnację z OC Proama. Od umowy można odstąpić, dostarczając dokumenty bezpośrednio do placówki ubezpieczyciela. Dostępny jest też adres przeznaczony do nadawania przesyłek Pocztą Polską lub kurierem – Generali T.U. S.A ul. Senatorska 18 00-082 Warszawa. Można też skorzystać z drogi online i adresu e-mail – [email protected]

Za moment dostarczenia dokumentów uważa się datę stempla na przesyłce pocztowej. Decydując się na kuriera, trzeba mieć świadomość, że uwzględniany jest moment dostarczenia paczki do punktu. Z tego powodu najwygodniejszą opcją wydaje się przekazanie dokumentów bezpośrednio lub na wskazany adres e-mail.

Rezygnacja z polisy OC a wykupienie kolejnego pakietu

Rezygnując z oferty ubezpieczyciela, trzeba mieć świadomość, że konieczne jest wykupienie kolejnego pakietu – w innej firmie lub w Proama. Wypowiedzenie OC zwalnia z aktualnego usługodawcy automatycznego prolongowania umowy. Natomiast właściciel powinien zawrzeć kolejną umowę, żeby nie było momentu, w którym pojazd jest nieubezpieczony. Za okres bez ochrony OC trzeba zapłacić wysoką karę.

Jaka jest wysokość kary z brak ubezpieczenia?

Zależy to przede wszystkim od okresu, w którym pojazd nie będzie ubezpieczony. Najmniejsze kary są nakładane za czas do 3 dni bez aktualnej polisy OC. Drugi szczebel wysokości mandatów to termin od 3 do 14 dni, a najwięcej trzeba zapłacić za brak ubezpieczenia przez ponad dwa tygodnie.

Mandat za brak polisy OC dla samochodu osobowego, to 1200, 3010 lub 6020 zł. Przy nielegalnym użytkowaniu samochodu ciężarowego kara to 1810, 4520 lub 9030 zł. Natomiast właściciele pozostałych nieubezpieczonych pojazdów zapłacą 200, 500 lub 100 zł. 

Jak wybrać atrakcyjną ofertę OC/AC?

To często zadawane pytanie przez osoby, które rezygnują z pakietu Proama. Wypowiedzenie OC lub AC powinno być poprzedzone znalezieniem innej oferty. Można do tego użyć narzędzi online – kalkulatora i porównywarek, które pozwolą wybrać najlepszą z ofert. Dzięki temu klient jest w stanie porównać i sprawdzić, którzy agenci oferują pożądaną listę opcji w najlepszej cenie. Następnie wystarczy złożyć rezygnację z aktualnego pakietu i korzystać z bardziej opłacalnej oferty.

W jakich sytuacjach polisa OC przestaje automatycznie obowiązywać?

Dzieje się tak w momencie, kiedy upływają 3 miesiące od dnia ogłoszenia upadłości firmy ubezpieczeniowej. Nie trzeba też opłacać składki OC w sytuacji, gdy pojazd mechaniczny jest zarejestrowany za granicą. Właściciel pojazdu nie musi też regulować płatności w momencie, kiedy samochód jest wyrejestrowany. 

Do zaprzestania pobierania składek za polisę dochodzi również wtedy, kiedy następuje trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu mechanicznego w okolicznościach niepowodujących zmiany posiadacza – zgodnie z art. 33 pkt 5 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych OC. Dotyczy to trwałego uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Trzeba jedynie pamiętać o złożeniu stosownego wniosku do biura usługodawcy.

Wzór wypowiedzenia umowy OC w Proama

Sprawdź, jak powinien wyglądać odpowiednio sporządzony wniosek rezygnacji z ubezpieczenia OC w Proama. Gotowy dokument do pobrania znajdziesz w naszym artykule. Ściągnij, wypełnij i dostarcz dokument do swojego ubezpieczeniodawcy!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc
Archiwum: sierpień 2022