Jedną z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce jest Warta. Wypowiedzenie OC jest przez jej klientów składane dość rzadko, ale na forach można się czasem natknąć na pytania odnośnie do przebiegu całego procesu. Przedstawiamy kluczowe wiadomości o rezygnacji z pakietu Warta.

Kiedy trzeba złożyć dokumenty biurze Warta? Wypowiedzenie OC nie jest trudne

Trzeba dowiedzieć się, jak zrezygnować z pakietu ubezpieczenia w tej firmie. Wypowiedzenie OC można złożyć w praktycznie każdym momencie. Prawa klienta zostały opisane w 28 art. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także zapisach stworzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dokumenty powinny zostać złożone nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Jeżeli klient tego nie zrobi, firma automatycznie prolonguje umowę i trzeba będzie dalej opłacać składki do przedsiębiorstwa. Wypowiedzenie OC może zostać przedstawione 24 godziny po terminie 12 miesięcy od podpisania pierwszej umowy w momencie, kiedy jej zakończenie przypada na dzień ustawowo wolny od pracy.

Czy rezygnując z aktualnej polisy OC, trzeba kupić drugą?

Decydując się na rezygnację z aktualnej polisy OC, należy mieć świadomość, że konieczne jest zakupienie innego pakietu ubezpieczeniowego, ale w kolejnej firmie. To niezbędne, ponieważ na właścicielu pojazdu wciąż ciąży obowiązek wykupienia ochrony. W innym przypadku zostanie nałożona kara z tytułu braku ciągłości w ubezpieczeniu maszyny.

Chcąc zmienić ubezpieczyciela na lepszego, warto sprawdzić porównywarki online. Wystarczy wypełnić informacje związane z pożądanymi opcjami pakietu OC czy AC, a następnie zawrzeć umowę z nowym towarzystwem.

Kara za brak ubezpieczenia OC – ile wynosi?

W 2022 roku rządzący zdecydowali się zaostrzyć taryfikator. W związku z tym brak wykupionej polisy będzie się wiązać z wysokimi kosztami. W przypadku samochodów osobowych kara może wynosić 1200, 3010 lub 6020 zł. Dla samochodów ciężarowych mandat to 1810, 4520 lub 9030 zł. 

Natomiast dla posiadaczy pozostałych pojazdów bez ubezpieczenia przewidziano karę równą 200, 500 lub 1000 zł. Ich wysokość w każdym z przypadków zależy od czasu, w którym właściciel pojazdu miał maszynę z nieważną ochroną OC. Poszczególne etapy to kolejno do 3 dni, od 4 do 14 dni i powyżej 14 dni.

Jaką drogą można składać dokumenty?

Formularz z wypowiedzeniem umowy OC można złożyć bezpośrednio w biurze towarzystwa, przesłać na adres UiR WARTA S.A. rondo I. Daszyńskiego 1 00-843 Warszawa 1 lub dostarczyć skan drogą online za pośrednictwem formularza online https://www.warta.pl/pomoc-i-obsluga/wypowiedzenie-umowy-oc/

Przy składaniu dokumentów trzeba mieć na uwadze fakt, że data złożenia wypowiedzenia OC w Warcie to dzień, w którym papiery zostały dostarczone do wybranego punktu. Przy wysyłaniu listu za termin odebrania uważa się datę stempla pocztowego. Dopiero wtedy rezygnacja zaczyna obowiązywać. Z kolei wybierając kuriera, trzeba się liczyć z tym, że kluczowy jest termin dostarczenia. Najwygodniejszą formą prawdopodobnie jest formularz online – gwarantuje najszybszą komunikację z ubezpieczycielem. 

Warta wypowiedzenie OC – wzór

Nieprawidłowo sporządzona umowa, mogłaby unieważniać wypowiedzenie. Żeby uniknąć niechcianych komplikacji i skutecznie zrezygnować z umowy ubezpieczenia, nabywca powinien przedłożyć w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego prawidłowo skonstruowany formularz. Pobierz plik i sprawdź, jak powinien wyglądać prawidłowy dokument!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc
 
Archiwum: sierpień 2022