W pewnym sensie karta kierowcy przypomina drugie prawo jazdy. Powinien posiadać ją każdy, kto korzysta z tachografu cyfrowego. Jeśli zawodowo zajmujesz się prowadzeniem pojazdów, prawdopodobnie musisz ją mieć. Warto też zainteresować się jej funkcjami, gdy tylko zaczniesz myśleć nad wyborem zawodu kierowcy. Jak wyrobić kartę kierowcy? To nie jest wcale trudne!

Karta kierowcy a tachograf – co to takiego?

Karta kierowcy to dokument, który musi posiadać każda osoba posiadająca tachograf cyfrowy stosowany w transporcie drogowym. Jest więc ściśle związana z profesjonalnymi kierowcami – przede wszystkim z takimi, którzy poruszają się pojazdami o masie przekraczającej 3,5 tony oraz osobami, które mogą przewozić samochodem więcej niż 9 osób z kierowcą. 

karta kierowcy - tachograf co to takiego

PWPW – tu wyślij wniosek o wydanie karty kierowcy

Niektóre dokumenty wytwarza się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, czyli PWPW. Dotyczy to również karty kierowcy. To właśnie tam możesz ją dostać! Wniosek o wydanie karty kierowcy możesz też wysłać w sposób tradycyjny – za pośrednictwem poczty. Istnieje też możliwość złożenia podania przez internet.

Karta kierowcy – wniosek online też działa!

Nie chcesz wychodzić z domu, a karta kierowcy jest ci potrzebna naprawdę szybko? Wniosek online to rozwiązanie dla ciebie! Musisz jednak posiadać weryfikowalny podpis elektroniczny. Zadbaj o jego uzyskanie nawet teraz! Dzięki temu nie tylko będziesz mógł szybciej dostać dokument z danymi z karty, ale również załatwisz wiele innych spraw związanych z różnego rodzaju dokumentacją w szybki oraz bezpieczny sposób.

Karta kierowcy – wniosek do wypełnienia

Wniosek karty kierowcy nie jest trudny do wypełnienia. Wzór znajdziesz na oficjalnej stronie PWPW. Musisz w nim podać podstawowe dane osobowe oraz informację, dlaczego zależy ci na zdobyciu karty, np.:

  • składasz dokumenty po raz pierwszy;
  • utraciłeś poprzednią kartę;
  • zmieniłeś kraj zamieszkania;
  • karta została uszkodzona.

Znajdziesz tam też miejsce na swoje zdjęcie, podpis, a także numer konta bankowego. Ważne jest to, aby uważnie przejrzeć całość przed wypełnieniem. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia błędu.

karta kierowcy - wniosek do wypełnienia

Cena karta kierowcy – ile musisz zapłacić?

Cena dokumentu to obecnie 172,20 zł. Zgodnie z rozporządzeniem karta kierowcy wydawana jest na 5 lat i po złożeniu wniosku oraz opłacenia dokumenty powinna dotrzeć do ciebie w ciągu 30 dni roboczych.

Przedłużenie ważności karty

Wniosek o nową kartę zastępczą musisz złożyć do 15 dni przed wygaśnięciem poprzedniej, jeśli taką posiadasz. Jeśli karta została uszkodzona, zgubiona lub skradziona kierowca musi wystąpić o kartę zastępczą w terminie 7 dni kalendarzowych.

Statusy dokumentu – jak sprawdzić ważność karty kierowcy?

Jeśli zamówiłeś dokument i czekasz, aż zostanie ci dostarczany, sprawdź statusy karty i ważność karty. To nie jest trudne! Wystarczy, że wejdziesz na stronę PWPW. Tam będziesz mógł podać swój PESEL albo numer NIP. Dzięki temu od razu poznasz status swojej karty. Nie musisz więc nawet dzwonić, aby dowiedzieć się, czy karta jest już gotowa do odbioru!

karta kierowcy - statusy jak sprawdzić

Czytnik kart kierowcy – co to jest?

Czytnik kart kierowcy to niezwykle przydatne urządzenie. Można podłączyć go do komputera lub urządzenia z systemem Android. Dzięki temu szybko zobaczysz dane dotyczące kierowcy, w tym także jego wykroczenia. Czas pracy do poboru danych w przypadku popularnych modeli trwa około minuty. 

Jak wyrobić kartę kierowcy? To proste!

Karta to dokument, którego wyrobienie nie będzie wymagało od ciebie nawet opuszczenia domu. Po prostu jak najszybciej wejdź na stronę PWPW i zamów ją, stosując się do znajdujących się tam wskazówek. Wykonaj opłatę za wydanie karty z danymi dotyczącymi czynności kierowcy. To najłatwiejszy sposób na otrzymanie ważnej karty!

Archiwum: grudzień 2021