KJS, czyli Konkursowa Jazda Samochodem, to impreza motoryzacyjna, która przypadnie do gustu miłośnikom czterech kółek. Powstała z myślą o kierowcach, którzy nie mają licencji na prowadzenie samochodów sportowych, ale chcieliby spróbować swoich sił w tego typu konkursie. To zatem zmagania amatorów, w których nie biorą udziału profesjonalni kierowcy. Dzięki temu szanse dla wszystkich uczestników są wyrównane.

Na czym polega KJS?

KJS to impreza motoryzacyjna, która staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Konkursowa Jazda Samochodem dzieli się na dwa rodzaje:

  • wyścigi, w których jeździ się zwykłymi samochodami osobowymi;
  • Super KJS, gdzie konieczny jest montaż klatki bezpieczeństwa.

Składa się z kilku tzw. prób sprawnościowych – każda z nich polega na pokonaniu odpowiedniej odległości, która zazwyczaj nie przekracza 2 km. Trasa jest wcześniej wyznaczana i oznaczana szykanami – mogą to być opony, naturalne przeszkody czy pachołki. Jej łączna długość wynosi około 25 km. Wyznaczone są na niej punkty kontrolne, a organizatorzy mierzą czas.

Zawody KJS – regulamin dla kierowców. Czy wymagana jest licencja?

Kto może wziąć udział w konkursie i jakich zasad należy przestrzegać? Pod wieloma aspektami przypomina on zawodowe rajdy. Załoga w KJS-ach zazwyczaj składa się z dwóch osób kierowcy i pilota. Udział w konkursie może wziąć tak naprawdę każdy, kto ma prawo jazdy kat. B. Nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia czy specjalna licencja. Musisz jednak dysponować swoim autem, ponieważ każdy uczestnik pokonuje wyznaczoną trasę własnym pojazdem. Teoretycznie możesz wziąć udział w zawodach pożyczonym pojazdem, ale wtedy powinieneś postarać się o pisemne pozwolenie właściciela. Musisz też mieć wykupione ubezpieczenie NNW oraz OC.

Starannie wybierz pilota

Wymagania dotyczące pilota teoretycznie nie są zbyt wygórowane. Musi mieć ukończone 17 lat i czuć się pewnie w tej roli. Ta druga kwestia jest ważna, ponieważ właśnie on ostrzega o wszelkich zagrożeniach czy ostrych zakrętach. Powinien więc dobrze orientować się w terenie oraz być stanowczy i zorganizowany. Gdzie możesz znaleźć osobę, który pomoże ci stawiać pierwsze kroki w tym sporcie? Szukaj automobilklubów lub poprzez ogłoszenia w internecie. Ewentualnie możesz poprosić o to znajomego, który odpowiednio przygotuje się do tej roli i zdobędzie nieco wiedzy – między innymi dotyczącej dyktowania trasy lub innych czynności, których celem jest odciążenie kierowcy.

Co jeszcze musisz wiedzieć o jeździe w rajdzie?

Prędkości osiągane przez kierowców nie są duże, ponieważ dopuszczalna jest jazda do 45 km/h. Wyścigi odbywają się w różnych miejscach:

  • na placach;
  • na parkingach;
  • na specjalnych torach.

Bywa, że zawody organizowane są również na drogach publicznych, jednak wtedy należy postarać się o dodatkowe zezwolenia. Przed wzięciem udziału w wyścigu niezbędne jest wykonanie badań kontrolnych każdego pojazdu. Dopuszczane są tylko sprawne auta pod względem technicznym, co ogranicza ryzyko wypadków. Na wszelki wypadek na miejscu są karetki pogotowania i służby ratownictwa drogowego. Do obowiązkowego wyposażenia samochodów biorących udział w KJS-ach należą m.in.: pasy bezpieczeństwa, zagłówki foteli kierowcy i pilota, gaśnica, apteczka.

Udział w KJS – od czego zacząć?

Masz własny samochód osobowy i prawo jazdy? Chciałbyś startować w KJS i zastanawiasz się, od czego zacząć? Swoją chęć udziału powinieneś zgłosić do instytucji zajmującej się organizowaniem KJS, czyli automobilklubu. Jest to sportowa federacja, która specjalizuje się w sportach samochodowych i zrzesza kierowców w całym kraju lub danym regionie czy mieście. Aby uczestniczyć w konkursie, należy też wnieść opłatę wynoszącą od 50 do 150 zł. Harmonogram organizowanych rajdów oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Polskiego Związku Motorowego (PZM). Na początku najlepiej zapisać się do klubu oraz poszukać konkursów organizowanych w twojej okolicy. Da ci to możliwość poznania ludzi, którzy są pasjonatami wyścigów samochodowych.

Start w KJS, czyli twoje pierwsze wyścigi

Wiesz już, na czym polegają KJS-y. Masz wrażenie, że czujesz się na siłach, aby wziąć udział w wyścigu? Zanim wystartujesz w konkursie warto, abyś dowiedział się, czy pobliski automobilklub nie organizuje jakichś szkoleń dla kierowców zainteresowanych tą inicjatywą. To doskonały sposób, aby zdobyć dodatkowe umiejętności. Na tego rodzaju szkoleniach zdobędziesz też wiedzę teoretyczną, między innymi poznasz najpopularniejsze techniki jazdy czy dowiesz się, jak ważny jest odpowiedni dobór pilota. Sprawdź teraz, czego możesz spodziewać się po swoich pierwszych zawodach.

Jak przygotować się do pierwszego wyścigu?

Dobrze, żebyś zjawił się na miejscu KJS-u stosunkowo wcześnie. Przed zawodami należy udać się na badania kontrolne oraz nakleić na auto niezbędne oznaczenia. Do pierwszego wyścigu warto podejść spokojnie. Chociaż rywalizacja jest bardzo wciągająca, prawdopodobnie popełnisz wiele błędów. Zamiast więc dążyć do wygranej za wszelką cenę, postaraj się zdobyć dużo praktycznej wiedzy, wyciągając cenne wnioski z błędów swoich i innych. Z pewnością każdy twój kolejny KJS będzie jeszcze lepszym doświadczeniem.

KJS, czyli Konkursowa Jazda Samochodem, to coś dla osób, które lubią szybką jazdę i rywalizację z innymi pasjonatami motoryzacji. Zacznij od lokalnych wyścigów, a być może wkrótce wystartujesz w mistrzostwach Polski. Jeśli po lekturze wiesz, że chcesz się sprawdzić, szukaj dostępnych możliwości!

Archiwum: marzec 2022