Zgubienie jedynego kluczyka do auta to ogromny problem. Dlatego koniecznie wykonaj wcześniej dodatkowy egzemplarz. Aby nowy kluczyk był kompatybilny z samochodem, trzeba go wprowadzić do procesora jednostki sterującej systemem. Kodowanie immobilizera w warunkach domowych jest dobre tylko wtedy, gdy masz do tego odpowiedni sprzęt oraz wiedzę.

W innym przypadku będzie z tego więcej szkody niż pożytku. Dlatego w większości przypadków będziesz musiał udać się do w zakładu elektromechanicznego.

Kodowanie immobilizera – cena usługi

Koszt zmian w systemie jest uzależniony od poziomu zabezpieczeń. W starszych autach, które są wyposażone w proste sterowniki, zazwyczaj nie będzie on większy niż 150-200 zł. O wiele więcej zapłacisz za nowy klucz i konfigurację, jeśli zgubiłeś jedyny działający egzemplarz.

Wtedy niech cię nie zdziwi cena w wysokości nawet 400-500 zł (w zależności od modelu). To ceny w nieautoryzowanych warsztatach, gdzie możliwe jest zakodowanie immobilizera grot starszych typów. Nowoczesne systemy to murowana wizyta w ASO.

Koszty kodowania immobilizera w ASO

Jeżeli twoje auto nie ma szans na dobrą obsługę poza ASO, musisz być gotowy na spore koszty. Przede wszystkim zaliczają się do nich:

●   transport pojazdu na lawecie;

●   awaryjne otwarcie drzwi;

●   demontaż stacyjki;

●   czasem nawet wymiana komputera.

Czym to skutkuje? Otrzymaniem rachunku przekraczającego… 1000 złotych.

Jak zakodować immobilizer we własnym zakresie?

Jeśli masz nie najmłodsze auto z kluczykiem, możesz działać samodzielnie. Niezbędny będzie laptop z oprogramowaniem, które pozwoli na komunikację ze sterownikiem w aucie. Osoby świadome, ile kosztuje kodowanie kluczyka, często chcą zająć się tym samodzielnie. W praktyce nie zawsze jest to takie proste. Wróćmy jednak do instrukcji.

Musisz działać etapami:

  • wybierz rocznik i sterownik;
  • połącz się z modelem w interfejsie;
  • zapamiętaj lub zapisz kod PIN sterownika silnika.

Gdy już zapiszesz PIN, musisz ponownie połączyć się ze sterownikiem, aby zaprogramować immobilizer. W dostępnych opcjach wybierz te, odpowiedzialne za adaptację nowego kluczyka. Powinieneś otrzymać informację o poprawnym zarejestrowaniu. Na koniec wykonaj test nowego kluczyka poprzez uruchomienie samochodu.

Ile kosztuje zakodowanie immobilizera samodzielnie?

Często kwota, którą wydasz na samodzielne kodowanie immo, znacznie przekracza koszt w warsztacie samochodowym. Pamiętaj, że potrzebujesz odpowiedniej wiedzy o elektronice i sterowniku auta. Musisz znać się też na obsłudze interfejsu diagnostycznego i dać radę z oprogramowaniem do kodowania.

Dorabianie nowego kluczyka z „czystym” transponderem jest także niezbędne. Wszystko to sięga kwot o wiele większych niż wizyta u specjalisty.

Kodowanie immobilizera a programowanie pilota centralnego zamka

Gdy nowo zarejestrowany kluczyk pozwoli odpalić auto, czeka cię jeszcze programowanie pilota. Nie zawsze proces ten wygląda tak samo. Wszystko zależy od marki, rocznika pojazdu i wykorzystywanego programu.

Najpierw musisz dostać się poprzez oprogramowanie do modułu komfortu. Ten moduł odpowiada za działanie centralnego zamka. Po wybraniu opcji „adaptacja” musisz wprowadzić wartości nowego kluczyka. Gdy wszystko zacznie działać, naciśnij przycisk na pilocie. W ten sposób moduł komfortu zorientuje się, że ten kluczyk odpowiada za sterowanie.

Wiesz już, ile kosztuje programowanie kluczyka. Co zrobić, byś nie ponosił dodatkowych kosztów kodowania? Jeśli po zakupie auta masz tylko jeden kluczyk, dorób drugi i go dostosuj. Dzięki temu unikniesz drogiej wymiany elementów czy wizyty w ASO.

Archiwum: maj 2021