Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

leasing operacyjny
leasing operacyjny

Dokumenty

Leasing operacyjny dla przedsiębiorcy – co musisz o nim wiedzieć?

Skąd masz wiedzieć, czy leasing operacyjny jest lepszy od finansowego? W jakich sytuacjach skorzystanie z niego jest opłacalne? Z czym wiąże się wzięcie na siebie takiego zobowiązania? O tym przeczytasz w tym poradniku!

Ten model pozyskiwania maszyn, pojazdów i urządzeń elektronicznych dla przedsiębiorstwa nazywa się też usługowym. Dlaczego? Ponieważ leasing operacyjny jest opracowany z myślą o opłacaniu należności dla leasingodawcy za użytkowanie przedmiotu, a nie przekazanie do niego własności. Pociąga to za sobą konkretne konsekwencje podatkowe, które wpływają na większą popularność finansowania operacyjnego względem finansowego. Ale po kolei.

Umowa leasingu operacyjnego – na czym polega?

Przedmiotami umowy leasingu operacyjnego zawsze są urządzenie lub pojazd, które zostaną wykorzystywane na potrzeby funkcjonowania przedsiębiorstwa. Obecnie najczęściej w tego typu finansowanie brane są maszyny przemysłowe, auta osobowe i dostawcze, urządzenia biurowe, a także nieruchomości. 

Leasing operacyjny polega na podpisaniu zobowiązania do przekazania leasingobiorcy przez leasingodawcę przedmiotu umowy do użytkowania na pewien czas. W tym okresie do każdej raty miesięcznej naliczana jest stawka podatku VAT. Cykliczne zobowiązania można ujmować w kosztach uzyskania przychodu, jednak odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca.

Finansowanie na operacyjny leasing a podatki

Jedna sprawa została już wyjaśniona powyżej – leasing operacyjny nie umożliwia amortyzowania pojazdu lub urządzenia, ponieważ przedmiot umowy nie wchodzi w skład środków trwałych firmy. Tym samym, do kosztów uzyskania przychodu wlicza się miesięczna rata za użytkowanie przedmiotu oraz opłata wstępna. Wnosisz ją z chwilą podpisania zobowiązania i nie jest ona rozkładana na cały okres trwania umowy. Dlatego opłatę wstępną możesz ująć w kosztach uzyskania przychodu jedynie w miesiącu podpisania umowy leasingowej.

Leasing finansowy – co to jest?

Warto wyjaśnić również kwestię leasingu finansowego, celem ukazania pełnego obrazu możliwości finansowania przedmiotów w firmach. Czym charakteryzuje się ten rodzaj zobowiązania? 

Leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu czy urządzenia z chwilą opłacenia ostatniej raty. Od samego początku obowiązywania umowy na leasing finansowy przedsiębiorca ma obowiązek dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Ma to związek z przeniesieniem własności na leasingobiorcę.

Niesie to za sobą konsekwencje związane z kosztami uzyskania przychodu. Rata jednostkowa jest obniżana o podatek VAT. Musi on zostać opłacony jednorazowo w chwili podpisania umowy. Nie ma jednak kosztów związanych z opłatą wstępną.

Leasing operacyjny a finansowy – zestawienie różnic

Leasing operacyjny przypomina nieco konsumencki. Dlaczego? Finansowanie obejmuje nie tyle przeniesienie własności, ile koszty użytkowania przedmiotu umowy. Z tą znaczną różnicą, że przedsiębiorca może odliczyć raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu, czego z jasnych względów osoba nieposiadająca działalności gospodarczej nie może zrobić. 

Pojawia się jednak pewna kwestia. Który sposób finansowania jest korzystniejszy dla przedsiębiorcy? Jakie różnice dzielą leasing operacyjny a finansowy? To, co będzie lepszym wyborem, zależy od potrzeb danej firmy i budżetu.

Czym różni się leasing operacyjny od finansowego – własność

To jedna z najistotniejszych różnic, które trzeba znać. Leasing operacyjny nie daje prawa własności, ale umożliwia jego nabycie po okresie finansowania. Przedsiębiorca może, ale nie musi wykupić przedmiotu umowy. W leasingu finansowym wraz z opłaceniem ostatniej raty zobowiązania własność automatycznie przechodzi na leasingobiorcę. 

Dla osób, które nie muszą koniecznie przenosić na siebie własności, leasing operacyjny będzie korzystniejszy. Wiąże się on jednak z innymi zobowiązaniami podatkowymi. Gdy wiesz, czym różni się leasing operacyjny od finansowego, łatwiej podejmiesz decyzję o wyborze któregoś z nich.

Leasing operacyjny i finansowy – amortyzacja i koszty uzyskania przychodu

Z poprzedniego punktu artykułu wynika obecny – amortyzacji dokonuje właściciel przedmiotu. W przypadku finansowania operacyjnego jest to leasingodawca. Wybierając leasing finansowy to ty, jako przedsiębiorca, zobowiązany jesteś do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. 

Koszty uzyskania przychodu w przypadku leasingu operacyjnego zawierają opłatę wstępną i miesięczną ratę. W leasingu finansowym są to rata miesięczna i odliczenie podatku VAT, który musi zostać opłacony w momencie podpisania zobowiązania. A jak długo trwa finansowanie w obu typach umowy?

Finansowanie operacyjne i finansowe – jak długo trwa?

Okres trwania umowy jest w przypadku leasingu operacyjnego ściśle związany z czasem amortyzacji. Nie może on być krótszy niż 40% czasu szacowanego na zamortyzowanie się przedmiotu umowy. Co więcej, w przypadku nieruchomości okres ten wydłuża się do 10 lat. 

Leasing finansowy ma to do siebie, że jego czas może być krótszy, ale musi trwać przynajmniej rok. Jest więc korzystniejszy dla przedsiębiorców chcących szybko wykupić maszynę czy pojazd na własność. W przypadku opcji operacyjnej musisz być przygotowany na wieloletnie opłacanie rat za użytkowanie.

Leasing operacyjny czy finansowy – budżet

Dlaczego forma finansowania usługowego jest chętniej wybierana przez polskich przedsiębiorców? Warunkiem jest brak konieczności wykupu pojazdu. Rata miesięczna obejmuje jedynie szacunkową wysokość spadku wartości i jest opłatą za użytkowanie przedmiotu umowy. Musisz jednak być przygotowany na wpłacenie kwoty wstępnej, którą następnie możesz odliczyć od kosztów uzyskania przychodu.

Z drugiej strony, przedsiębiorcy decydujący się na leasing finansowy biorą na siebie krótszą czasowo odpowiedzialność za spłatę przedmiotu. Są jednak zobowiązani do jego wykupu wraz z ostatnią ratą. Poza tym, konieczne jest uiszczenie pełnej stawki podatku VAT przy podpisaniu umowy, co w przypadku bardzo kosztownych maszyn przemysłowych może być sporym obciążeniem. 

Na podstawie powyższych kryteriów określ, czy wybrać leasing operacyjny, czy finansowy.

Podsumowanie – jaki leasing wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaki leasing wybrać, to szczególnie w początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej model operacyjny wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie musisz brać na siebie odpowiedzialności wykupienia przedmiotu i nie czeka cię konieczność płacenia VAT-u w całości na samym początku podpisywania umowy.

Z drugiej jednak strony płacisz za użytkowanie danego przedmiotu, a czas finansowania trwa 40% okresu amortyzacji. Dlatego, jeśli zależy ci na tym, by jedynie użytkować dane auto i co kilka lat wymieniać je na nowe bez posiadania go na własność, leasing operacyjny jest dla ciebie. Opcję finansową wybierz wtedy, gdy przedmiot umowy jesteś w stanie wykupić po niedługim czasie trwania zobowiązania.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Samochody

Zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje najdroższy samochód świata? Dziś poznasz dziesięć spośród najdroższych samochodów, które można kupić. Może pozwolić sobie na nie zaledwie garstka...

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

F1. Aston Martin zatrudnił Erica Blandina, głównego aerodynamika Mercedesa. Brytyjczyk pracuje w teamie z Brackley od maja 2011 r., a od września 2017 r....

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Samochody

Każdy samochód napędzany silnikiem spalinowym oraz posiadający ręczną skrzynię biegów wyposażony jest w sprzęgło. Odpowiada ono za przeniesienie mocy oraz momentu obrotowego powstającego w...

Wiadomości

Robert Kubica pozostanie trzecim kierowcą teamu Alfa Romeo. Wszystko to dzięki przedłużeniu umowy Orlenu ze stajnią z Hinwil. Tym samym polski koncern paliwowy nadal...

Samochody

Krajowy rynek używanych samochodów był i nadal jest przesiąknięty ofertami od nieuczciwych sprzedawców. Zatajanie historii wypadkowej, niepewny stan techniczny czy „kręcone” przebiegi to norma,...

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Ciekawostki

Karty pamięci SD oraz microSD to bardzo praktyczne nośniki danych, które na co dzień stosowane są przez nas na pokładzie wielu urządzeń - szczególnie...

Wiadomości

Polkowice. Policja wciąż szuka sprawcy wypadku, do którego doszło wczoraj 22 listopada po godzinie 12 na drodze wojewódzkiej nr 331. Przypomnijmy, że kierowca Audi...

Zobacz także

Wiadomości

W czwartek 18 listopada doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Zwierzyniec (woj. lubelskie). Bus zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z ciężarówką...

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Wiadomości

Polkowice. Policja wciąż szuka sprawcy wypadku, do którego doszło wczoraj 22 listopada po godzinie 12 na drodze wojewódzkiej nr 331. Przypomnijmy, że kierowca Audi...

Dokumenty

Bardzo wiele osób w Polsce kupuje używane samochody pochodzące z Niemiec. Nie ma w tym niczego dziwnego, nasi zachodni sąsiedzi sprzedają dobrej jakości auta...

Wiadomości

Grand Prix Kataru debiutuje w tym roku w kalendarzu F1. Nowa lokalizacja niewątpliwie wprowadzi dużo emocji wśród kibiców oraz nerwowości wśród pretendentów do tytułu....

Wiadomości

Na 7 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności został skazany Krystian O., sprawca wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Do zdarzenia doszło w październiku...

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Gdańsk. Hybrydowy radiowóz wzbogacił flotę pojazdów tamtejszej drogówki. Skoda Octavia czwartej generacji dysponuje ponad 200 KM mocy. Samochód może poruszać się zarówno w trybie...