To już piąta generacja modelu RX od Lexusa. Po raz pierwszy Lexus RX został zaprezentowany w 1998 roku i od razu stał się bardzo popularnym autem – uznawany jest za pierwszego w historii luksusowego SUV-a. Obecnie modele RX stanowią aż 1/4 światowej sprzedaży aut tego producenta. Jaki jest Lexus RX 2022? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jak wygląda RX z 2022 roku?

Producent postawił na zdecydowanie agresywniejszy design w porównaniu do wcześniejszych modeli. Z przodu szczególnie rzuca się w oczy projekt grilla, który znacznie różni się od tego, do czego Lexus przyzwyczaił swoich fanów. Charakterystyczną klepsydrę zastąpiono tutaj innym kształtem, który sprawia, że auto zyskało nowy, ciekawy charakter. Reflektory przednie mają teraz bardzo ostry kształt. Maska została delikatnie wydłużona, a dach obniżony, zwiększono rozstaw osi o 6 centymetrów. Tył auta również nie pozostał bez zmian. Projektanci zmienili kształt lamp tylnych i dodali pas świetlny na całej szerokości auta. Lexus RX 2022 po tych zmianach wygląda zdecydowanie smuklej i daje wrażenie pewnej agresywności.

Jak zmieniło się wnętrze auta?

Wnętrze Lexusa 2022 także uległo zmianie. Na desce rozdzielczej pojawił się 14-calowy wyświetlacz, za jego pomocą można sterować funkcjami auta i multimediami. Dodatkowo na przedniej szybie pojawił się wyświetlacz prezentujący informacje bez zasłaniania widoku. Funkcjami samochodu można sterować przy pomocy asystenta głosowego Lexus Concierge. Nowoczesne samochody mają możliwość łączenia się z telefonami, tak też jest w przypadku Lexusa RX 2022, który można połączyć z samochodem przy użyciu aplikacji Apple CarPlay lub Android Auto. Chociaż RX 2022 jest naszpikowany nowoczesną elektroniką, to wnętrze można uznać za minimalistyczne. Zachowano nawet fizyczny panel sterowania klimatyzacją.

Lexus RX 2022 – co jest pod maską?

Hybryda dostępna będzie w trzech wariantach napędowych, a każdy z nich ma stały napęd na 4 koła, są to:

  • RX 450h+ – wersja podstawowa z napędem hybrydowym plug-in, czyli baterią ładowaną z gniazdka 230 V. Na pokładzie znajduje się silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra, który współpracuje z motorem elektrycznym tylnej osi. Średnie spalanie na poziomie 6,4–6,7 l/100 km. Moc systemowa to 245 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km to ok. 7 sekund;
  • RX 350h – tutaj także znajduje się silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra, który wspomaga układ elektryczny. Średnie spalanie 1,1-1,2 l/100 km. Moc systemowa to 306 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km to ok. 8 sekund;
  • RX 500h – ta wersja premium ma najwięcej nowości. Jedną z nich jest silnik o pojemności 2,4 litra turbo. Jest to pierwszy samochód Lexusa, w którym zastosowano silnik hybrydowy z turbo. Ta wersja została wyposażona w układ skrętnych kół tylnych, co ma wpłynąć na prowadzenie w zakrętach. Średnie spalanie 8,2–8,5 l/100 km. Moc systemowa wynosi 371 KM. W tej wersji kolejną nowością jest system DIRECT4, który ma służyć rozdzielaniu momentu obrotowego pomiędzy kołami. Przyspieszenie od 0 do 100 km to ok. 6 sekund.

Lexus RX 2022 – wygoda i bezpieczeństwo

W najnowszej wersji Lexusa wprowadzono wiele ułatwień dla kierowcy, które mają na celu uprzyjemnić podróż oraz sprawić, że będzie ona bezpieczna. W Lexusie RX 2022 zamontowano system kamer panoramicznych i system automatycznego parkowania auta. Nie brakuje także systemu bezpieczeństwa Lexusa, czyli Lexus Safety +. System ten zapewnia adaptacyjny tempomat i układ wczesnego reagowania. Wszystko to w imię bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Dla kierowców, którzy cenią sobie wygodę, wprowadzono elektroniczne klamki wewnętrzne, których dotknięcie powoduje otwarcie drzwi. Nowy Lexus RX został wyposażony w system Safe Exit Assist, który uniemożliwi otwarcie drzwi, gdy z tyłu nadjeżdża inny pojazd.

Ile będzie kosztował nowy Lexus RX 2022?

Obecnie nie jest znana cena nowego Lexusa RX 2022. Polski cennik zostanie podany we wrześniu 2022 roku. Od tej daty będzie można oglądać nowy model w salonach Lexusa i składać zamówienia. Pierwsze egzemplarze samochodu trafią do klientów w styczniu 2023 roku.

Lexus RX 2022 ma szansę iść w ślady swoich poprzedników i stać się najchętniej kupowanym modelem japońskiego producenta. Nowości, które zaprezentowano, powinny zostać pozytywnie przyjęte przez miłośników marki i nowych klientów.

Archiwum: czerwiec 2022