Nowa Honda CR-V 2022 w wersji standardowej i hybrydowej zapewnia optymalne osiągi przy dość efektywnym zużyciu paliwa. Sprawdza się zarówno w trakcie przemieszczania po mieście, jak i podczas pokonywania dłuższych tras. Z kolei wysoki komfort podróżowania zapewniają funkcje bezpieczeństwa czynnego i popularne opcje techniczne, umożliwiające podpięcie urządzeń przenośnych do systemu multimediów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Podstawowe informacje na temat auta

Honda CR-V jest jednym z najstarszych modeli w gamie japońskiego producenta. Kompaktowy SUV zadebiutował na rynku już w 1995 roku. W początkowej fazie dystrybucji można było go zamówić wyłącznie w wersji z jednostką benzynową o pojemności 2.0 l. Dopiero w 2004 roku pojawiła się odmiana z ekonomicznym i mocnym silnikiem Diesla. Atutem poprzednich generacji była opcja zainstalowania układu LPG.

Cechą charakterystyczną aut z serii CR-V było koło zapasowe, które montowano na tylnej klapie bagażnika, napęd na cztery koła, a także inteligentny tempomat, pilnujący odpowiedniej odległości od innych pojazdów na drodze (od trzeciej generacji). Potwierdzeniem udanych rozwiązań konstrukcyjnych producenta, jest aktualna sytuacja rynkowa – używana Honda wciąż cieszy się popularnością na rynku wtórnym – takim modelem, jest na przykład model z 2013 roku z jednostką 2.2 i-CDTi 140 KM.

Nowsze odsłony Hondy CR-V

Aktualnie Honda CR-V może być zamówiona w wersji hybrydowej. Japońscy inżynierowie stworzyli udany projekt, bo silnik zapewnia dość dobre osiągi przy ekonomicznym spalaniu. Całości dopełnia efektownie wyglądające nadwozie. Za największe dotychczasowe wady tych modeli uważano z kolei głośną pracę jednostki, a także małe pole widzenia przez tylną szybę pojazdu czy wolno reagujący system informacyjno-rozrywkowy. Które z tych elementów udało się poprawić?

Honda CR-V 2022 – jakie nowości przygotowano dla użytkowników?

Honda CR-V 2022 będzie wyróżniać się świeższą stylistyką, a w wybranych modelach planowane jest wprowadzenie trzeciego rzędu siedzeń. Auto ma być dostępne w wersji z napędem benzynowym i hybrydowym, ale ma też pojawić się w pełni elektryczna odmiana, zapewniająca optymalne przyspieszenie i ekonomiczne spalanie.

Na który model z nowej gamy warto zwrócić uwagę?

Wskazuje się, że najlepszym wyborem może być odmiana EX Hybrid, która ma bogate wyposażenie. W jego skład wchodzą takie opcje jak:

  • system monitorowania martwego pola;
  • dwustrefowa klimatyzacja;
  • podgrzewane fotele przednie;
  • elektrycznie regulowany fotel kierowcy;
  • 7-calowy ekran dotykowy z Apple CarPlay i Android Auto.

Hybryda ma być też znacznie oszczędniejsza niż wersja z jednostką benzynową. Ponadto EX Hybrid ma napęd 4×4.

Jednostki napędowe montowane w Hondzie CR-V 2022 – dane techniczne

Japoński producent zbiera pochwały za połączenie swojego pierwszego silnika wyposażonego w turbodoładowanie z bardzo dobrą bezstopniową automatyczną skrzynią biegów. Motor o pojemności 1.5 litra i mocy 190 KM świetnie współpracuje z przekładnią CVT, zapewniając wysoką kulturę jazdy.

Warto też zwrócić uwagę na dwulitrową, czterocylindrową hybrydę połączoną z dwoma jednostkami elektrycznymi, które łącznie dają moc 212 KM. Układ hybrydowy działa wyjątkowo płynnie i daje dużo przyjemności w trakcie jazdy.

Wysoka kultura pracy montowanych motorów – co zmieniono?

Nowa Honda CR-V 2022 z wymienionymi jednostkami napędowymi charakteryzuje się wysoką kulturą pracy. Osiągnięto ją dzięki kilku zmianom względem poprzednich serii auta z 2021 i 2020 roku. Duże znaczenie miało złagodzenie wibracji jednostki napędowej przy szeroko otwartej przepustnicy.

Taki efekt konstruktorzy uzyskali za sprawą zastosowania materiałów wygłuszających, a także aktywnej redukcji szumów w systemie audio. Tym samym praca motorów jest cicha, a jeszcze nie tak dawno była uważana za jedną z najgłośniejszych w swojej klasie.

Eksploatacja jednostki napędowej – spalanie paliwa i emisja CO2

Nowa Honda CR-V 2022 wyróżnia się na tle innych SUV-ów ze swojej półki cenowej wyjątkowo niskim poziomem zużycia paliwa. Wersja z napędem na przednią oś i jednostką benzynową spala 8.4 l na 100 km w mieście i 6.4 l na 100 km w trasie. Z kolei w pełni hybrydowa wersja CR-V potrzebuje około 5.8 l na 100 km w mieście i 6.7 l na 100 km w trasie.

Stylowy design w przestronnym wnętrzu auta

Wygląd Hondy CR-V 2022 przyciąga uwagę za sprawą udanych decyzji projektantów kabiny auta. Przyjemne i komfortowe środowisko zapewniają materiały wysokiej jakości, a także sprawdzony układ wnętrza o współczesnym charakterze – znajomy z poprzednich generacji. 

Na uwagę zasługuje wersja Honda CR-V 2022 Touring. Zachowano w niej równowagę pomiędzy akcentami ze sztucznego drewna a chromowanym plastikiem, a także wykończenia ze szczotkowanej satyny. Nadaje to wnętrzu niemal ekskluzywnego wyglądu.

Duża pojemność bagażnika i rozwiązania konstrukcyjne, które ułatwiają korzystanie z przestrzeni za siedzeniami

Auto wyposażono w wyjątkowo przestronny bagażnik. Honda CR-V 2022 ma przestrzeń ładunkową o kubaturze 1110 litrów za tylnymi siedzeniami, a po ich złożeniu rośnie do 2146 litrów. Te parametry plasują auto na najwyższym miejscu na podium wśród kompaktowych SUV-ów z napędem hybrydowym.

Dodatkowym atutem jest nisko położona podłoga, co ułatwia pakowanie bagażu. Korzystanie z przestronnego bagażnika jest prostsze za sprawą elektrycznie podnoszonej klapy, a także możliwość sterowania nią poprzez tryb głośnomówiący.

System informacyjno-rozrywkowy w aucie Hondy

W bazowych modelach auta, czyli odmianie LX, zdecydowano się na wyposażenie obejmujące 5-calowy, kolorowy ekran radia. W pozostałych typach kompaktowego crossovera zamontowano 7,0-calowy wyświetlacz touchscreen, który obsługuje system informacyjno-rozrywkowy Apple CarPlay, Android Auto i Honda Connect oraz radio satelitarne SiriusXM.

Kupujący może się też zdecydować na opcjonalne dodatki takie jak nawigacja czy system audio z dziewięcioma głośnikami. Jedyną wadą całego układu wyposażenia wnętrza może być powolne reagowanie czy brak wejścia pomocniczego. Honda Motor Company powróciło natomiast do wcześniejszych, sprawdzonych rozwiązań takich jak pokrętło głośności, co ułatwia sterowanie systemem audio.

Jakie zalety ma Honda CR-V 2022?

W aucie znacznie wyciszono pracę jednostki napędowej. Zastosowano też rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z systemu informacyjno-rozrywkowego, chociaż wciąż wydaje się jedną z największych wad samochodu. Na docenienie zasługuje przestronna przestrzeń bagażnika i wysoka jakość wykończenia wnętrza, a także wyjątkowo niskie zużycie paliwa.

Biorąc pod uwagę wymienione kwestie, Honda CR-V 2022 będzie najlepszym wyborem dla osób, którym nie przeszkadza dość wolno działający system multimedialny. Może być atrakcyjną propozycją dla kierowców, którzy szukają ekonomicznego SUV-a z eleganckim, przestronnym i wygodnym wnętrzem. Samym jednostkom napędowym nie można zarzucić wiele w kwestii trwałości i kultury pracy. Cena za kompaktowego crossovera piątej generacji od Hondy będzie zaczynać się od ok. 113 000 złotych w podstawowej wersji.

Fot. ilustracyjne: EurovisionNim via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: czerwiec 2022