Przedstawiamy najważniejsze informacje o samochodzie od niemieckiego producenta!

Jeśli chcesz znaleźć samochód o znakomitych osiągach i nietuzinkowym wyglądzie, warto zwrócić uwagę na Porsche Macan 2022. To dynamiczny SUV o oryginalnej, rasowej prezencji, który ma wiele do zaoferowania również w środku – liczne systemy wspomagania, funkcje multimedialne i wysokiej jakości wykończenie wnętrza. Dowiedz się więcej o tym aucie z naszego artykułu!

Zmiany wprowadzone w Porsche Macan (2022)

Rok modelowy 2022 przynosi kilka zmian w modelu Porsche Macan. Dotyczą designu auta – modyfikacji przednich i tylnych zderzaków, ale nie tylko, ponieważ pojawiły się także nowe odmiany kół w rozmiarze od 19 do 21 cali. Oprócz tego odświeżono wnętrze pojazdu. Dodano do niego odnowioną konsolę środkową z 10,9-calowym wyświetlaczem HD oraz odświeżoną kierownicę i dźwignię zmiany biegów. W kwestii technicznej uwagę zwraca polepszenie osiągów standardowej, czterocylindrowej jednostki napędowej – do 261 KM.

Zmiany oznaczają również ograniczenie gamy modelowej. Od 2022 roku samochód będzie dostępny wyłącznie w trzech wariantach.

Porsche Macan – jednostki napędowe zapewniające znakomite osiągi

Podstawowym silnikiem dostępnym w aucie jest czterocylindrowa dwulitrowa jednostka napędowa o mocy 261 KM i 295 lb-ft momentu obrotowego. W odmianie Macan S zastosowano motor V6 z twin-turbo – jego pojemność wynosi 2,9 litra, silnik zapewnia 375 KM mocy przy momencie obrotowym 383 lb-ft. Klienci mogą wybrać jeszcze bardziej sportową odmianę samochodu, którą wyposażono w wariant motoru o mocy 434 KM – rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 4,3 sekundy.

Porsche Macan 2022 prowadzi się bardzo wygodnie. Ma na to wpływ zamontowanie napędu AWD Porsche Traction Management i 7-stopniowej, automatycznej skrzyni biegów. W przypadku modeli GTS do wyposażenia należy również sportowe zawieszenie pneumatyczne z systemem Porsche Active Suspension Management, które jest obniżone o 10 milimetrów względem standardowej odmiany, co jeszcze lepiej wpływa na sterowność samochodu.

Wysoka jakość wykończenia wnętrza

Doświadczenia z jazdy Porsche Macan są jeszcze lepsze, za sprawą dopracowanego wyposażenia we wnętrzu samochodu. Kabina auta została zaprojektowana z myślą o kierowcy. 

Uwagę zwracają wyjątkowo wygodne i elegancko prezentujące się fotele Sport-Tex – opcjonalnie można dobrać wersję sportową GTS z tapicerką Race-Tex. W trakcie jazdy kierowca może korzystać z bardzo dobrze wykonanej konsoli środkowej, która w połączeniu z funkcjonalną kierownicą podnosi komfort jazdy.

Na ten aspekt ma wpływ również:

  • system nagłośnienia premium – do wyboru Bose lub Burmester;
  • trzystrefowa klimatyzacja, jonizator powietrza;
  • wewnętrzne oświetlenie LED nadające wnętrzu wyjątkowego klimatu.

Funkcje łączności i wspomagania kierowcy

Technologia stosowana Porsche Macan ma na celu podniesienie jakości jazdy, a także poziomu bezpieczeństwa. Systemy wspomagania i ostrzegania ParkAssist informują użytkownika o sytuacji poza autem zarówno wizualnie, jak i dźwiękowo. Działa także adaptacyjny tempomat oraz asystent utrzymania pasa ruchu i parkowania.

W Porsche Macan 2022 można podłączyć swoje urządzenie do aplikacji Porsche Connect App i Porsche Car Connect App. Dzięki temu da się uzyskać dostęp do najważniejszych funkcji i informacji o pojeździe np. z poziomu smartfona. Inne przydatne elementy wyposażenia multimedialnego to Apple CarPlay i sterowanie głosowe Siri.

Porsche Macan GTS 2.9 V6 – dane techniczne, spalanie i osiągi

Warto dowiedzieć się, jak prezentują się dane techniczne, spalanie i osiągi wersji budzącej prawdopodobnie największe zainteresowanie, czyli Porsche Macan GTS 2.9 V6. Całkowita pojemność jednostki napędowej sięga 2894 cm³. Jest to motor z sześcioma cylindrami z czterema tłokami na każdy w układzie V. Kompresja sięga 10.5, a całość jest wyposażona w bezpośredni wtrysk paliwa, Bi-Turbo, a także system Start & Stop. 

Porsche Macan GTS 2.9 V6 spala w mieście:

  • 12.3 l na 100 kilometrów;
  • 8.4 l na 100 kilometrów w trasie;
  • 9.9 l na 100 kilometrów w cyklu mieszanym.

Samochód rozpędza się do 100 km/h w czasie od 4.3 do 4.5 sekund. a prędkość maksymalna równa się 272 km/h przy emisji CO2 na poziomie 225 g na kilometr. 

Eksploatacja samochodu – często pojawiające się problemy

Użytkownicy Porsche Macan skarżyli się na dość niebezpieczne awarie związane z samoczynnym włączaniem się biegu wstecznego. Może się on załączyć w trybie pomocniczym lub w trakcie przełączania trybu wstecznego na opcję jazdy – pojawiają się tutaj wątpliwości związane z jakością mechanizmu bezpieczeństwa, który powinien blokować takie zdarzenie.

Kierowcy zwracają też uwagę na nieprzyjemny odgłos piszczenia podczas cofania. Jest to związane z wadą tylnych hamulców, a samo zjawisko ma miejsce zarówno w trakcie wysokich, jak i niskich temperatur.

Pojawiają się też problemy związane z elektroniką. Mowa tutaj o zniekształceniu obrazu z kamery tylnej, który jest kluczowy w trakcie wykonywania manewru parkowania. Może to utrudnić uzyskanie informacje o rzeczywistych warunkach jazdy.

Pomimo wymienionych awarii Porsche Macan jest uważane za wyjątkowo solidnie wykonane auto. Podobnie jak w przypadku pozostałych aut, kluczową kwestią jest regularny serwis pojazdu. Problemy występują niezwykle rzadko we wszystkich rocznikach 2019, 2020 i 2021. Pozwala to stwierdzić, że również odświeżony model Porsche Macan 2022 nie będzie sprawiał większych kłopotów w trakcie eksploatacji. Jeśli chcesz kupić ten model, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 273 tys. złotych – to cena obowiązująca w przypadku odmiany 2.0 265 KM z automatyczną przekładnią i motorem benzynowym. Oczywiście ostateczna kwota zależy od wybranego wariantu, a także ewentualnej oferty promocyjnej Porsche. 

Archiwum: czerwiec 2022