Motocykle z koszem były swego czasu bardzo popularnym środkiem transportu. Dzięki dodatkowej naczepie mogły przewozić więcej osób i przedmiotów, dlatego były wykorzystywane m.in. w wojsku. Jednak nie tylko żołnierze korzystali z takich maszyn. Czy obecnie również mogą być użyteczne? Jak prowadzi się motocykle z koszem i ile one kosztują? Czy każdy może prowadzić tego typu pojazdy? Dziś nie są już tak popularne, ponieważ zostały wyparte przez auta, ale miłośnicy motoryzacji wciąż je doceniają. Dowiedz się, jaki kupić, jeśli masz chrapkę na nietypowy pojazd!

Motocykl z przyczepą i jego najsłynniejszy producent Ural

Na początku trzeba to sobie powiedzieć jasno – współczesne, nowe motocykle z koszem to coś niebywale rzadkiego. Naprawdę niewiele firm produkuje taki sprzęt. Nadal jednak wytwarza je marka Ural. To najstarsza, a zarazem jedyna firma produkująca motocykle z Rosji. Jej historia rozpoczyna się w 1939 roku. Stworzenie przedsiębiorstwa było od początku ściśle związane z wybuchem II wojny światowej, czego spodziewali się wówczas wszyscy. I choć mijają lata, firma wciąż umacnia swoją pozycję na rynku. Produkuje oczywiście nowoczesne motocykle, jednak jest znana przede wszystkim z nieco mniej typowych modeli.

Motocykl z przyczepą boczną niełatwo okiełznać – jazda motocyklem z koszem

Motocykl z koszem wydaje się z pozoru doskonałym rozwiązaniem nawet dla niewielkiej rodziny. Niestety, to, że praktycznie zniknął z rynku, nie bierze się z niczego. Przede wszystkim, jest niezwykle trudny w prowadzeniu, co może doprowadzać do licznych wypadków. Aby zasiąść za jego kierownicą trzeba mieć niezłą krzepę. Niełatwo utrzymać go w odpowiednim torze jazdy. Jeśli dopiero planujesz zakup tego typu motocykla, spróbuj wybrać się na jazdę próbną. Pierwsze kilometry na pewno nie będą łatwe. Warto też zwrócić uwagę na to, że współczesne motocykle są mocne i lepiej poradzą sobie z przypiętym koszem niż stare radzieckie modele.

Motocykl z koszem inaczej skręca!

Musisz mieć świadomość, że skręcanie motocyklem z koszem będzie wyglądało zdecydowanie inaczej niż w przypadku zwykłych pojazdów. Przede wszystkim, z powodu obciążenia po prawej stronie pojazd będzie mocno ciągnął właśnie w tę stronę. To utrudni ci utrzymanie go w linii prostej, a skręty w lewo będą trudne do opanowania. Inne także będzie zużycie opon, ponieważ naciski są rozłożone w zupełnie innych punktach. Nie przeraź się, jeśli na samym początku przygody z motocyklem z koszem będziesz jechał naprawdę wolno. Nawet 60 km/h może okazać się prawdziwym wyzwaniem.

Motocykl z wózkiem bocznym – przepisy obowiązujące

Zgodnie z prawem motor z przyczepą boczną… wcale nie jest wyposażony w przyczepę! Choć tak mówi się na wózek, to według przepisów spełnia on nieco inną funkcję. Dlaczego? Kosz nie ma hamulca, a przy tym jest zbyt lekki. Wózek boczny nie wymaga również rejestracji. Jednak jeśli planujesz jeździć w trzy osoby, będziesz musiał wybrać się do wydziału komunikacji i zmienić liczbę miejsc w dowodzie pojazdu. Warto wiedzieć również, że taka naczepka:

  • nie może ważyć więcej niż 100 kg;
  • nie może być cięższa od samego motocykla. 

Jak widać, przepisy dotyczą także tego typu dodatkowych elementów, dlatego zanim wyruszysz w trasę swoim motocyklem z koszem, zapoznaj się z Prawem o ruchu drogowym oraz z rozporządzeniem o warunkach technicznych.

motocykle z koszami - motocykl z wózkiem bocznym

Jaki zaprzęg wybrać na początek?

Wspominany już Ural będzie jedną z najlepszych opcji. Ta marka specjalizuje się właśnie w produkcji motocykli z koszem. Jeśli jednak chcesz sprawdzić coś innego, możesz poszukać modeli tworzonych przez inne marki. Dobrym wyborem może okazać się np. Pannonia 250 TLF. Pojazd ten wyróżnia się świetnie wyglądającym wózkiem. Te motocykle z koszem swego czasu były jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Co ciekawe, ten motocykl pozbawiony wózka bocznego mógł rozpędzić się nawet do 159 km/h!

Najbardziej kultowe motocykle z koszem to BMW

W latach 1941-1946 były produkowane najbardziej kultowe motocykle tego typu. Mowa tutaj o BMW R 75 Sahara. Powstało ok. 16 tys. egzemplarzy i były one wykorzystywane przede wszystkim w wojsku. Wózek boczny nie przeszkadzał w osiągnięciu nawet ponad 90 km/h, mimo że waga maszyny przekraczała 400 kg. To bez wątpienia tak zabytkowy motocykl, że jego wygląd znają nie tylko miłośnicy motoryzacji. Pojawia się w końcu w wielu filmach historycznych opowiadających o II wojnie światowej, a także na nagraniach z tego czasu. Dziś trudno je już kupić, jednak bez problemu znajdziesz różne małe modele czy nawet koszulki z ilustracją tego motocykla.

Motocykle z koszem na wiele okazji

Motocykle z koszem sprawdzą się w wielu sytuacjach, pod warunkiem że będziesz w stanie je okiełznać. Miłośnicy motoryzacji często wykorzystują je w trakcie ślubu. W końcu czy jest coś bardziej klimatycznego niż pojawienie się w ten sposób na miejscu uroczystości? To pojazdy, które mogą być ciekawą opcją dla trzyosobowych rodzin. Niestety, taki pojazd zajmuje na drodze znacznie więcej miejsca niż inne. Przez to nie uda ci się tak szybko przejechać pomiędzy samochodami, a parkowanie także może być w tym przypadku nieco większym wyzwaniem.

Motocykle z koszem to maszyny, które nadal są produkowane i można je kupić. Ich praktyczność pozostawia nieco do życzenia, ponieważ jazda z wózkiem bocznym nie jest łatwa. Jeśli jednak chcesz się wyróżnić i jeździć czymś naprawdę wyjątkowym, rozważ jeden z proponowanych przez nas modeli.

Archiwum: sierpień 2021