Ile to jest 300 km/h? W zasadzie przy takiej prędkości słupki drogowe ustawione w odległości 100 metrów od siebie mijałbyś w nieco ponad sekundę. Najszybsze motory na świecie rozwijają dużo większą prędkość, ale celowo są ograniczane elektronicznie.

Jaki jest najszybszy motor na świecie i czy da się to jednoznacznie powiedzieć? Jakie modele są najszybsze, a które będą najmocniejsze? Sprawdź nasze zestawienie!

Najszybsze motory świata – po co komu 300 km/h?

Przeciętny użytkownik motocykla nigdy nie będzie miał możliwości dosiąść maszyny, która byłaby w stanie „wyciągnąć” 300 km/h. A nawet jeśli pojawi się taka opcja, to trudno będzie osiągnąć opisywaną szybkość. Po co więc produkować maszyny, które mają aż taki potencjał? Z tej samej przyczyny, co samochody.

Liczby od zawsze przemawiały najbardziej do wyobraźni klientów i tak samo jest w przypadku motocykli. Najszybsze motory na świecie muszą więc jechać jak najszybciej i mieć jak najwięcej koni. To, czy da się taką prędkość osiągnąć w zwykłej jeździe, to już inna kwestia. Przedstawiamy kilka niezwykłych modeli:

  • Suzuki Hayabusa;
  • MV Agusta F4 1078 RR 312;
  • BMW S 1000 RR;
  • Ducati Panigale V4R;
  • МТТ Street Fighter;
  • Kawasaki H2R;
  • Dodge Tomahawk.

Najszybsze motory na świecie – Suzuki Hayabusa

Jaki był najszybszy motor na świecie? Ten model Suzuki swoją nazwę wziął od japońskiego sokoła wędrownego, który potrafi upolować ofiarę z prędkością blisko 400 km/h. Hayabusa nie jeździ tak szybko, ale może pochwalić się niesamowicie mocnym i wielkim silnikiem. Jest tu 4-cylindrowy motor o pojemności 1300 cm³, który w kolejnej wersji został powiększony do 1340 cm³.

Dzięki temu ostatecznie generował moc 197 KM. Chociaż obecnie nie jest to numer jeden, to w grupie najszybszych motorów na świecie ma swoje pewne miejsce. Prędkość seryjnego modelu to 320 km/h. Poza tym, będzie jeszcze o nim mowa pod koniec artykułu.

Najszybsze motory na świecie – MV Agusta F4 1078 RR 312

Poszukujemy dalej najszybszego motocykla na świecie. Liczby w nazwie tego monstrum nie są przypadkowe. Za moc rzędu 190 KM odpowiada 4-cylindrowy silnik o pojemności 1078 cm³. To dzięki niemu ten dwukołowy pocisk rozpędza się do 312 km/h. Pojazd ten dzięki niskiej masie własnej (192 kg) cechuje się znakomitym przyspieszeniem.

Z pewnością wspaniale radzi sobie z pokonywaniem kolejnych kilometrów tras i najlepiej czuje się na torze wyścigowym. Chociaż jego właściciel równie szybko może skoczyć nim po poranne bułki (o ile ktoś będzie w stanie pozwolić sobie na zakup mknącej strzały).

Najszybszy motocykl świata – BMW S 1000 RR nie jest pierwszy na liście

Niemieckim konstruktorom bez większego trudu przychodzi tworzenie imponująco szybkich maszyn. To BMW osiąga prędkość 336 km/h. Motocykl dysponuje 4-cylindrowym litrowym silnikiem o pojemności 1 litra.

Najszybsze motory na świecie potrafią rozpędzić się do monstrualnych prędkości przy pomocy czegoś o pojemności kartonu mleka. W tym przypadku udało się wykrzesać aż 205 KM wyrywających się do galopu. Jednak nadal nie jest to maszyna, która osiąga największe prędkości. Szukamy dalej.

Najszybsze motory świata – Ducati Panigale V4R

Piekielnie mocny i niesamowicie szybki motocykl z włoskiej stajni. Panigale V4R daje dosiadającemu go kierowcy możliwość wykorzystania 221 KM i rozpędzenia maszyny do ograniczonych elektronicznie 299 km/h.

Ta zaawansowana technologicznie maszyna byłaby na pewno w stanie rozpędzić się do zdecydowanie wyższego poziomu. Warto wspomnieć, że generowanie takiej mocy jest możliwe dzięki 4-cylindrowemu silnikowi o pojemności niespełna litra. Nie wykorzystano tutaj żadnego doładowania, co tym bardziej przyprawia konkurencję o dreszcze, nie mówiąc już o kierowcy.

МТТ Street Fighter – najszybszy motocykl na świecie?

Amerykański jednoślad to przykład niezwykłych rozwiązań konstrukcyjnych. Wprawia w zdziwienie fanów motoryzacji dzięki swojemu monstrualnemu silnikowi o mocy 420 KM. W samochodzie osobowym taka moc jest imponująca, a tu mówimy przecież o jeździe na dwóch kołach!

Najszybsze motory na świecie łamią kolejne bariery prędkości, a ten potwór rozpędza się do 402 km/h. To całkiem sporo, prawda?

Kawasaki H2R – czy to najszybszy motor na świecie?

Japoński motor z pewnością zalicza się do grona najszybszych jednośladów. Dysponuje mocą 310 KM dzięki doładowanemu silnikowi o litrowej pojemności. W efekcie w 2 sekundy pokonuje pierwszą setkę, a licznik zatrzymuje się na prędkości 400 km/h. To niesamowite dzieło japońskich inżynierów ma jednak swojego pogromcę. Kolejny model budzi jednak kontrowersje, bo przez niektórzy nie uważają go za motocykl dwukołowy. 

Najszybsze motory na świecie dopuszczone do ruchu

Dodge Tomahawk to najszybszy motocykl na świecie dopuszczony do ruchu. Wyposażony został w 10-cylindrowy silnik prosto z Dodge’a Vipera. Jednostka generuje więc 560 KM i rozpędza ten niezwykły pocisk do bagatela 500 km/h! To zdecydowanie najszybszy produkowany seryjnie motocykl na świecie. Co ciekawe, wyprodukowano tylko 10 sztuk tego unikalnego modelu.

Niektórzy zadają sobie pytanie, czy rzeczywiście jest to jednoślad. Ma przecież 4 koła. Najszybsze motory na świecie wymykają się jednak standardom, więc możemy przymknąć na to oko.

Najmocniejszy motocykl na świecie jest w Polsce?

Omawialiśmy na początku model Suzuki Hayabusa. Silnik o pojemności 1340 cm³ nadal jest jednym z większych, jeśli chodzi o sporty. Generuje w serii jedynie 197 KM. Jednak w Polsce rozwijany jest aktualnie projekt, który sprawia, że te dane trzeba zweryfikować.

Oczywiście, z silnika i skrzyni biegów obecnego w seryjnych wersjach nie zostało wiele, ale dzięki modyfikacjom i zainstalowaniu turbiny motor generuje 557 KM. Biorąc pod uwagę fakt, że możliwości konstrukcyjne tego silnika są przez właścicieli projektu szacowane na 700 KM, aż strach myśleć, jaką prędkość rozwinie ten motocykl.

Od pewnego czasu wszystkie motocykle liczących się na rynku konstruktorów są ograniczane elektronicznie do prędkości 299 km/h. Jedynie z mniej oficjalnych źródeł można wywnioskować, ile tak naprawdę osiągnie konkretny model. Nie da się jednak ukryć, że 557 KM w Suzuki Hayabusa to klucz do drzwi, za którymi znajdziesz najszybsze motory na świecie.

Co w tej kwestii pokaże przyszłość – zobaczymy. Jednak trudno oczekiwać, by najmocniejsze supersporty miały nagle zmniejszać maksymalną prędkość. Wszystko, co obecnie produkowane jest na tory wyścigowe, ma być szybsze, zwinniejsze, lżejsze i bardziej wytrzymałe. Dlatego pozostaje czekać na nowe rekordy.

Archiwum: sierpień 2021