Kończy ci się polisa OC i zastanawiasz się, ile wyniesie wysokość składki OC w przyszłym okresie rozliczeniowym? A może kupiłeś auto i potrzebne ci obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu? Zapewne chcesz kupić tanie OC, najlepiej w pakiecie z NNW i Assistance. A przy tym mieć wgląd w szczegóły oferty, bo jak każdy rozsądny człowiek, chcesz wiedzieć, za co płacisz. To jest możliwe, jeśli sam zbierzesz oferty towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz tę najkorzystniejszą. Jak kupić najtańsze ubezpieczenie auta? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Ubezpieczenie samochodu. Komu i do czego jest potrzebne?

W pakiet ubezpieczenia komunikacyjnego samochodów wchodzą:

  • obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (tzw. polisa OC), niezbędne do wypłacenia odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadku;
  • dobrowolne ubezpieczenie NNW od następstw nieszczęśliwych wypadków – niezbędne do otrzymania odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu kierowcy i jego pasażerów;
  • dobrowolne autocasco, dzięki niemu dostaniesz odszkodowanie w przypadku kradzieży auta, uszkodzeń auta, powstałych wypadku spowodowanego z twojej winy bądź w wyniku czynników atmosferycznych;
  • dobrowolne ubezpieczenie Assistance – zapewnia holowanie i auto zastępcze w razie awarii i wypadku drogowego.

Cena ubezpieczenia OC zależy od doświadczenia kierowcy

Zanim wykupisz ubezpieczenie samochodu, agent ubezpieczeniowy zapyta cię o markę, model i rok produkcji samochodu, pojemność silnika, ale nie tylko. Jeszcze ważniejsze jest twoje doświadczenie za kierownicą. Jeśli jeździsz od kilkunastu lat i masz komplet zniżek za bezszkodową jazdę, to zapłacisz o wiele mniej, niż młodzi kierowcy bez doświadczenia. Pamiętaj przy tym, że każda spowodowana przez ciebie kolizja czy wypadek oznacza wyższą cenę OC w przyszłym okresie rozliczeniowym. Nawet jeśli zmienisz ubezpieczyciela, to z pewnością sprawdzi on twoją historię szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kiedy wybrać polisę OC, a kiedy rozszerzony pakiet ubezpieczenia?

Jeśli jeździsz niewiele, a samochód trzymasz w garażu na ogrodzonej posesji, to możesz znaleźć tanie OC, a nawet OC na raty. Jeśli jednak robisz kilkaset kilometrów tygodniowo, a przy tym jeździsz samochodem o sporej wartości, to rozważ zakup ubezpieczenia OC i AC, a także NNW i Assistance. Rozbudowana polisa zabezpieczy cię przed stratą w przypadku kradzieży, uszkodzeń spowodowanych powodzią, gradobiciem, uderzeniem w dzikie zwierzę, itp.

Jak uniknąć podwójnej polisy i kupić najtańsze ubezpieczenie auta?

Podwójne ubezpieczenie auta występuje, gdy właściciel samochodu wykupuje polisę, nie wypowiadając obowiązującego dotąd ubezpieczenia. Pamiętaj, że przy sprzedaży ubezpieczenie OC samochodu zostaje automatycznie przedłużone. Nie ma sensu płacić dwóch polis, bo to tylko zbędny koszt. Właściciel pojazdu powinien dopilnować, aby jego auto miało jedno ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jak kupić tanie ubezpieczenie OC, a przy tym nie wychodzić z domu? Wykorzystajmy do tego internetowy kalkulator OC i zróbmy ranking najtańszych polis. Dzięki niemu w kilka minut sprawdzisz najtańsze oferty OC i unikniesz płacenia wyższych składek.

Potrzebny ci ranking OC? Skorzystaj z kalkulatora składek OC online

Sprawdzonym sposobem na wybór tańszego OC i innych ubezpieczeń komunikacyjnych jest zakup OC przez Internet. W sieci znajdziesz porównywarki ubezpieczeń i składek. Wystarczy wpisać informacje dotyczące pojazdu, zniżek w polisie OC oraz dane właściciela i kierowcy. Dlatego przygotuj sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny auta, bo tam znajdziesz dane na temat pojemności silnika oraz numer VIN. Ponadto możesz wybrać samo OC bądź OC, AC, NNW i różny zakres ochrony Assistance. Po wypełnieniu wszystkich pól kliknij przycisk „porównaj oferty”.

Najtańsze OC to nie zawsze najlepsza oferta

Gdy już dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, to możesz kupić polisę przez Internet lub przez telefon. Poza tym znając najlepsze oferty, możesz negocjować wysokość składki z dotychczasowym ubezpieczycielem. Chcąc kupić tanie OC, warto też rozważyć rozmowę telefoniczną z kilkoma agentami i negocjację cen. Pamiętaj, że najtańsze ubezpieczenie OC nie zawsze oznacza najlepszą ofertę. Często za niewiele wyższą składkę można kupić szerszy pakiet, wraz z NNW i Assistance.

Średnia cena OC zakupionego online w 2022 r jest nawet o kilkaset złotych tańsza, niż ubezpieczenie kupione u agenta bądź odnawiane u dotychczasowego ubezpieczyciela. Dlatego warto sprawdzić i porównać inne oferty. 

Archiwum: grudzień 2022