Przegląd motocykla to coś, czego nie możesz przeoczyć. Nie tylko dlatego, że zepsuty pojazd może stanowić zagrożenie dla ciebie i innych, lecz również z tego względu, że jazda bez sprawdzenia jego stanu jest po prostu nielegalna. Jeśli właśnie wybierasz się na pierwszy przegląd motocykla warto już teraz dowiedzieć się, jak będzie on dokładnie wyglądał. Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim pojawisz się w serwisie? Jakie elementy powinieneś przejrzeć i w razie konieczności wymienić, by twój pojazd dalej mógł jeździć po drogach? Dowiedz się, jak wygląda techniczny przegląd motocykla i na jakie wydatki musisz się przygotować!

Przegląd motocykla – na czym polega?

Przegląd motocykla jest obowiązkowy, ponieważ tak stanowi obowiązujące prawo. Został on ustanowiony w obecnej formie w 2015 roku. W jego trakcie sprawdza się między innymi to, czy pojazd jest legalny w świetle prawa. Co to oznacza? Jeśli motocykl jest uszkodzony lub jeśli jego licznik został cofnięty, w trakcie przeglądu powinno to zostać wykryte. Dane zostaną wprowadzone do systemu CEPiK, dzięki czemu kupujący będzie mógł sprawdzić, jaki przebieg miał pojazd i pozna jego problemy techniczne. Rzecz jasna, testy sprawdzają także ogólny stan motocykla.

Przegląd motocykla – cena 

Ile kosztuje przegląd motocykla? Czy w ogóle będzie cię na to stać? Nie musisz się martwić, to naprawdę nie są duże koszty. W tej chwili będziesz musiał zapłacić dokładnie 63 zł, z czego 1 zł to opłata dla CEPiKu. Zanim jednak odwiedzisz stację badań technicznych, warto sprawdzić ogólny stan swojego pojazdu. Jeśli jest taka konieczność, wymień olej i zużyte elementy. Będziesz musiał opłacić materiały i pracę mechanika. Nie da się ukryć jednak, że eksploatacja pojazdu kosztuje i czasem przed przeglądem musisz nieco zainwestować, by motor nadawał się do jazdy.

Przegląd okresowy motocykla obejmuje też zdjęcia

Od stycznia 2021 roku przegląd motocykla obejmuje także wykonywanie zdjęć. Będą one przechowywane w systemie przez kolejne 5 lat. Dzięki nim zawsze będzie możliwość sprawdzenia jego stanu i porównania wyglądu, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do pojazdu. Fotografie obejmują także drogomierz z widocznym stanem. Jednak to nie jedyna zmiana, która obowiązuje od niedawna. Jeśli spóźnisz się o więcej niż 30 dni, będziesz musiał zapłacić karę grzywny za przekroczenie terminu przeglądu.

Przegląd motocykla – nie bój się przjechać wcześniej

Kierowcy bardzo często zwlekają z wykonaniem przeglądu swojej maszyny do ostatniego dnia ważności poprzednich badań. Jeśli wybierzesz się na badanie do 30 dni przed ostatecznym terminem, ten, który miałeś dotychczas, nie ulegnie zmianie. Oznacza to, że jeśli pojazd miał mieć zrobione badanie najpóźniej 20 stycznia 2022 roku, a ty wybierzesz się na nie 10 stycznia, to w dalszym ciągu kolejny przegląd będziesz musiał wykonać 20 stycznia 2023 roku zamiast 10 dni wcześniej. To bez wątpienia zmiana na plus, którą powinni docenić wszyscy kierowcy.

Pierwszy przegląd motocykla to nieco inne zasady

Przegląd jest zwykle wykonywany raz na rok, jednak są od tej reguły wyjątki. Gdy kupujesz nowy pojazd, nie będziesz musiał przejmować się przeglądem tak często. Przegląd zerowy motocykla:

  • będziesz musiał zrobić do 3 lat od rejestracji, co oznacza, że wcale nie musisz się spieszyć;
  • będzie ważny przez 2 lata, o ile od rozpoczęcia użytkowania pojazdu nie minęło 5 lat. 

To jedna z naprawdę dużych zalet posiadania nowego pojazdu, która jest także logicznie uzasadniona. W końcu nowe maszyny rzadziej się psują i są bezpieczniejsze, dlatego sprawdzanie ich stanu każdego roku mija się z celem. Zwłaszcza że większość producentów oferuje co najmniej 3 lata gwarancji.

Co zrobić, jeśli przegląd motocykla nie pójdzie zgodnie z planem?

Czasem po prostu tak się zdarza, że motocykl nie przechodzi przeglądu. Przyczyną mogły być zaniedbanie lub nieuwaga, jednak niezależnie od tego, będziesz musiał szybko zadziałać, jeśli chcesz w dalszym ciągu jeździć swoim pojazdem. Przede wszystkim, musisz pamiętać, że aktualnie tego typu problemy są odnotowywane w systemie CEPiK i nic to nie da, jeśli udasz się do innej stacji kontroli pojazdów. Co więc robić? Będzie spoczywała na tobie odpowiedzialność, aby w ciągu kolejnych 14 dni na własną rękę naprawić problem, jaki został wykryty w motocyklu.

Brak przeglądu motocykla – jaki mandat?

Przegląd motocykla jest obowiązkiem każdego kierowcy i jeśli maszyna go nie przeszła, możesz dostać mandat. Ten może wynosić nawet 500 zł, a nie będą to jedyne konsekwencje. W takiej sytuacji policja skonfiskuje twój dowód osobisty. Jeśli zaś dojdzie do wypadku, to nawet gdy wykupiłeś ubezpieczenie AC, ubezpieczyciel może odmówić ci wypłaty pieniędzy.

Przegląd motocykla trzeba wykonywać corocznie, o ile nie jest to nowa maszyna. Pamiętaj, że jest to obowiązek, a w razie jakichkolwiek uchybień będziesz musiał pozbyć się problemów. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, więc nie traktuj przeglądu jako zła koniecznego i dbaj o swój motor!

Archiwum: sierpień 2021