Zanim wybierzesz się do urzędu, musisz wiedzieć, jakie dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla będziesz musiał wziąć ze sobą. Ale to nie wszystko! Rejestracja motocykla nie jest trudna, ale będzie wiązała się z pewnym wydatkiem, dlatego musisz poznać koszty, które poniesiesz i procedury, przez jakie będziesz musiał przejść. Jeśli dowiesz się tego wcześniej, załatwisz wszystko zdecydowanie szybciej. Czytaj i przygotuj się do rejestracji motoru!

Ile kosztuje rejestracja motocykla w Polsce? Jakie opłaty trzeba uiścić?

Oto podstawowe opłaty:

  • 40,50 zł za zwyczajne tablice rejestracyjne;
  • 54,50 zł za dowód rejestracyjny;
  • 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną

Minimalny koszt rejestracji motocykla to w sumie 107,50 zł. Nie jest to duża kwota, jednak musisz o niej pamiętać, jeśli chcesz zakupić pojazd. Czasem zostaje także naliczona dwuprocentowa opłata fiskalna od całej kwoty. To będzie oznaczać, że do całej kwoty być może dopłacisz 2,15 zł. Ten symboliczny koszt będziesz musiał ponieść, jeśli np. kupiłeś pojazd od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Rejestracja motocykla powinna się jednak mimo wszystko zamknąć w kwocie 110 zł.

rejestracja motocykla - ile kosztuje rejestracja motocykla w Polsce?

Rejestracja motocykla na specjalnych tablicach – sprawdź cenę!

Rejestracja motocykla nie różni się szczególnie od rejestracji auta. Jeśli kupisz standardowe blachy, tutaj także nie wydasz zbyt dużo. Gdy jednak zależy ci na spersonalizowanej rejestracji, opłata za rejestrację motocykla wzrośnie wtedy o kilkaset złotych! Takie tablice w przypadku jednośladu kosztują 500,50 zł. Możesz je wybrać tylko w trakcie rejestracji pojazdu. Jeśli masz już inne blachy, nie ma możliwości, aby wymienić je bez zmieniania właściciela pojazdu. Co ważne, na takich tablicach nie będziesz mógł umieścić dowolnego napisu, obowiązują tu bowiem naprawdę restrykcyjne przepisy.

Rejestracja motocykla – niezbędne dokumenty do złożenia wniosku

Jakie dokumenty potwierdzające własność potrzebne do rejestracji motocykla będziesz musiał wziąć ze sobą? Jest ich kilka, podobnie jak w przypadku auta osobowego. Rejestracja motocykla wymaga w końcu potwierdzenia, że pojazd należy do ciebie. Weź więc ze sobą:

  • oryginał dowodu własności pojazdu (umowa sprzedaży, umowa darowizny itd.);
  • dowód osobisty;
  • kartę pojazdu;
  • tablice rejestracyjne;
  • potwierdzenie opłaty za rejestrację, jeśli nie robisz tego na miejscu;
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu;
  • polisę OC.

Dopiero gdy zbierzesz ten komplet dokumentów, będziesz mógł spodziewać się rejestracji pojazdu.

rejestracja motocykla - niezbędne dokumenty do złożenia wniosku

Jak zarejestrować motocykl?

Zastanawiając się, jak zarejestrować motocykl, pewnie myślisz o tym, gdzie możesz to zrobić. Miejsce to może nosić różne nazwy w zależności od miasta, w którym mieszkasz. W Warszawie będziesz musiał wybrać się do urzędu dzielnicy. W miastach na prawach powiatu rejestracja motocykla będzie możliwa w urzędzie miasta. W każdym innym miejscu będziesz musiał wybrać się do starostwa powiatowego. Najpierw sprawdź więc, do jakiej instytucji musisz się udać, a w następnej kolejności wybierz się tam, aby wypełnić odpowiednie dokumenty.

Przerejestrowanie motocykla – kto to musi zrobić?

Może okazać się, że po zakupie pojazdu po prostu nie masz czasu na chodzenie do urzędu, aby przerejestrować motor. Wtedy nie musisz się obawiać, ponieważ może to zrobić twój pełnomocnik. Przerejestrowanie motocykla przez członka twojej rodziny będzie bezpłatne. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zrobili to rodzice lub rodzeństwo. Rejestracja motocykla przez osobę niespokrewnioną będzie jednak wiązało się z dodatkową opłatą, która wynosi ok. 17 złotych. Pamiętaj, że musisz wcześniej przygotować wniosek o rejestrację, który bez problemu znajdziesz na stronie swojego urzędu.

Rejestracja motocykla z zagranicy to więcej formalności

rejestracja motocykla z zagranicy to więcej formalności

Jeśli właśnie sprowadziłeś pojazd z zagranicy, będziesz musiał przygotować więcej dokumentów, aby dopełnić wszelkich formalności. W przypadku pojazdu z krajów Unii Europejskiej będziesz potrzebować dowodu opłacenia podatku akcyzowego. A co jeszcze jest potrzebne, gdy motor jest spoza UE? Przygotuj także dowód odprawy celnej i świadectwo zgodności WE. Jeśli którykolwiek z tych dokumentów będzie w języku innym niż polski, to rejestracja motocykla wymaga, aby zostały przetłumaczone.

Ile masz czasu na przerejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji?

Po zakupie pojazdu prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, ile masz czasu na przerejestrowanie motocykla po wykupieniu go. Standardem jest 30 dni. Tyle czasu będziesz miał na udanie się do właściwego urzędu, a następnie tyle samo możesz czekać na wydanie tablic rejestracyjnych. Na całe szczęście, zwykle okazuje się, że będziesz mógł szybciej ponownie jeździć swoim pojazdem. To, czy rejestracja motocykla jest już ukończona, powinno być widoczne online. Aby to sprawdzić, wystarczy skorzystać ze specjalnego serwisu. To zajmie ci zaledwie chwilę.

Rejestracja motoru – kiedy możesz na nim jeździć?

Rejestracja motocykla - rejestracja motoru – kiedy możesz na nim jeździć?

Kupowanie motocykla używanego ma jedną dużą zaletę. Rejestracja motoru jest dalej konieczna, ale jeśli masz ważne OC, możesz od razu na niego wsiąść i ruszyć w podróż. Zwróć jednak uwagę na to, że niektóre pojazdy na rynku wtórnym mogą mieć nielegalne dokumenty. Absolutnie nie kupuj tego typu pojazdów! Gdy cokolwiek wzbudza twoje wątpliwości, porównaj wzór dokumentów z tymi, które są oficjalnie udostępnione w sieci. Gdy zaś kupisz nowy pojazd, będziesz musiał zaczekać z jazdą do chwili, w której odbierzesz swoje tablice rejestracyjne.

Rejestracja motocykla w wielu aspektach jest podobna do tego, przez co przechodziłeś, rejestrując auto. Opłaty i formalności nie są aż tak przytłaczające, ale warto zapoznać się ze wszystkim wcześniej. Teraz będziesz już wiedział, co robić, jeśli kupujesz jednoślad i chcesz go zarejestrować!

Archiwum: wrzesień 2022