Starsze osoby, słysząc o autach z małym litrażem, mogą pomyśleć o Fabryce Samochodów Małolitrażowych z Bielska-Białej. Jednak to dosyć odległa przeszłość, a my skupiamy się na pojazdach współczesnych. Co sprawia, że auta małolitrażowe są obecnie ciekawym wyborem? Nie tylko niewielkie spożycie paliwa, lecz również koszty części i niskie stawki ubezpieczenia OC skłaniają kierowców do przesiadania się w samochody małolitrażowe. Coraz częściej pojazdy segmentu B występują w pojemnych wariantach kombi i mają wystarczająco mocne silniki do sprawnego poruszania się w mieście i w trasie. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, które modele wśród tych aut są warte uwagi!

Samochód małolitrażowy, czyli w zasadzie jaki?

Trudno jest podać dokładną definicję samochodów małolitrażowych. Dla jeżdżących „V6-tkami” kierowców 4-cylindrowy motor o pojemności 2 litrów będzie wyjątkowo mały. Ktoś inny uzna, że dopiero jednostki poniżej 1,5 litra są małolitrażowe. Zwykle jednak takie auto z małym silnikiem powinno mieścić się w segmencie pojazdów miejskich. Utrzymywanie mocy na podobnym poziomie, jak w poprzednich wersjach konkretnego modelu przy zachowaniu podobnej mocy to downsizing. Samochody małolitrażowe często dysponują wysilonymi jednostkami generującymi ok. 100 KM z litra pojemności.

Jakie zalety mają małolitrażowe samochody?

Korzyści z poruszania się takimi autami jest całkiem sporo. Zazwyczaj potrzebują one niewiele paliwa na każde 100 kilometrów. Jednostki benzynowe o mocy ok. 80-100 KM przy pojemności w granicach 1 litra potrzebują 5-6 litrów benzyny. Są więc uznawane za ekonomiczne. W niektórych przypadkach montuje się również 6-biegowe skrzynie biegów lub 7-stopniowe automaty, dzięki czemu jazda w trasie też jest przyjemniejsza. Co więcej, samochody małolitrażowe są zazwyczaj tańsze w zakupie i eksploatacji.

Zastrzeżenia do silników o niewielkich pojemnościach

Przeciwnicy zmniejszania wielkości jednostek napędowych sugerują, że ich trwałość drastycznie spada. Ma to związek z oszczędzaniem na materiałach, osiąganiem sporych mocy i pracą pod sporymi obciążeniami. Niektórzy zwracają uwagę, że małe silniki o pojemności np. 1,4 litra napędzają nawet limuzyny, co dawniej było nie do pomyślenia. Jednak rzeczywistość nieraz pokazuje, że samochody małolitrażowe mają się nieźle. I są ku temu solidne podstawy.

Najlepsze auta z małymi silnikami – ranking samochodów małolitrażowych

Jakie auta uznawane są na przestrzeni lat za wyjątkowo udane mimo małych silników? Takich propozycji jest naprawdę sporo, a kilka najlepszych umieściliśmy poniżej. Wiele z tych jednostek napędowych ma już za sobą próbę czasu i przebiegu, a mimo to nadal mają się świetnie. Oto najciekawsze samochody małolitrażowe na rynku!

  1. Renault Clio IV 0.9 Tce – auto produkowane od 2012 roku, które od samego początku zbierało bardzo dobre oceny. Z biegiem czasu nic się nie zmieniło, bo nawet kolejna generacja jest podobna pod względem stylistyki. Jednostka o mocy 90 KM wyposażona jest we wtrysk pośredni, nadaje się więc do sprawnego zasilania LPG.
  2. Skoda Fabia 1.0 TSI DSG – 110 konna jednostka w miejskiej Fabii sprawdza się nadzwyczaj dobrze. To silnik 3-cylindrowy, podobnie jak w Clio. Dynamika jest jednak nieco inna, co nie znaczy, że gorsza. Wszystko za sprawą skrzyni DSG, która bardzo sprawnie współdziała z niewielkim silnikiem. Auto jak najbardziej godne polecenia.
  3. Ford Focus 1.0 EcoBoost – pojemność nie wzrasta, ale idziemy w górę z mocą. Wyciśnięto tutaj aż 125 KM. Chociaż niektórzy pukali się w czoło na widok specyfikacji silnika, długodystansowe testy potwierdzają świetną wytrzymałość jednostki.
  4. Alfa Romeo MiTo 0.9 TwinAir – jednostka o mocy 105 KM ma przyzwoitą dynamikę i w trasie zadowala się niewielkimi ilościami paliwa (ok. 4,2 l/100 km). Wyposażona w 6-biegową przekładnię dobrze napędza auto zarówno w mieście, jak i na trasie. Te Alfy to kolejne ciekawe samochody małolitrażowe.
  5. Hyundai i20 1.0 T-GDI – auto dysponujące mocą 100 KM zapewnia przyzwoite wrażenia z jazdy. Deklarowane przez producenta wartości dotyczące spalania, przyspieszenia czy hamowania są możliwe do osiągnięcia w codziennej eksploatacji.

Czy samochody małolitrażowe są godne polecenia?

Zdecydowanie tak, chociaż nie dla każdego. Auta wyposażone w niewielkie silniki sprawdzają się głównie dla kierowcy lub ewentualnie dla dwóch osób. Oczywiście, da się nimi poruszać z wypełnioną po brzegi kabiną i zapakowanym bagażnikiem, ale zapomnij wtedy o deklarowanym spalaniu. Samochody małolitrażowe mogą być narażone na szybsze wyeksploatowanie, szczególnie gdy mocno się je zaniedbuje. W wielu z nich stosunek mocy do pojemności jest tak wysoki, że wszelkie podnoszenie mocy przez tuning drastycznie skraca żywotność. Jeśli więc oczekujesz sporych osiągów, nie celuj w najmniejsze jednostki.

Ranking samochodów małolitrażowych, który przedstawiliśmy, może ci się przydać, jeśli przekonałeś się do tego typu aut. Bez wątpienia samochody małolitrażowe potrafią wycisnąć bardzo dużo mocy, jeśli weźmiemy pod uwagę gabaryty ich jednostek napędowych. Jeżeli szukasz zwinnego auta miejskiego, możesz śmiało wybrać któreś z naszej listy.

Archiwum: sierpień 2021