Czy opłaca się kupować auto po wypadku? Jego naprawa może być czasochłonna i kosztowna, ale jeśli dobrze wybierzesz samochód, możesz na tym zyskać. Takie zakupy powinny być jednak dokonywane przez osobę, która zna się na motoryzacji. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie takich aut? Pojazdy powypadkowe często są oferowane w bardzo dobrych cenach (nawet, gdy mowa o dość nowych modelach). Niektóre z nich jednak lepiej omijać szerokim łukiem. Na innych z kolei możesz mieć bardzo wysoki zysk. Gdzie kupić samochody powypadkowe, aby nie żałować? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym staramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Auto powypadkowe – czy warto kupować?

To, że samochód ma wgniecioną blachę, nie oznacza od razu, że nie warto się mu przyjrzeć. Jednak wszystko zależy od konkretnego modelu oraz tego, jakie uszkodzenia ma pojazd. Często opłaca się kupować starsze modele, które za rok lub dwa będą mogły stać się samochodami zabytkowymi. Można kupić je naprawdę tanio, a takie auta powypadkowe z każdym rokiem będą tylko zyskiwać na wartości. Pamiętaj też, że jeśli pojazd zostanie profesjonalnie naprawiony, nie będzie to miało negatywnego wpływu na jego poziom bezpieczeństwa. Jeśli jednak potrzebujesz auta, którym od razu wyjedziesz na trasę, to samochody powypadkowe nie są dla ciebie.

Jak sprawdzić, czy samochód jest powypadkowy?

Gdy świadomie polujesz na samochody powypadkowe, zakup takiego auta nie będzie żadnym problemem. Kłopoty pojawią się, gdy będziesz chciał nabyć używany pojazd, który jednak jest w nienagannym stanie. Jak wtedy sprawdzić, czy sprzedawca cię nie okłamuje co do przeszłości pojazdu? Auta zarejestrowane w Polsce możesz sprawdzić od ręki. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i podać:

  • numer rejestracyjny;
  • numer VIN;
  • datę pierwszej rejestracji. 

Wtedy bez problemu poznasz historię auta. Niestety, będzie to utrudnione, jeśli chcesz kupić importowany samochód. Wtedy możesz przyjrzeć się różnym elementom, aby znaleźć te, które wyglądają na zbyt nowe.

Samochody powypadkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie tanich aut?

Kupując tanie samochody powypadkowe, płacisz niewiele, ale ryzykujesz, że inwestycja się nie zwróci. Niestety, to w tej kategorii pojazdów znajdziesz najwięcej tych, które nadają się co najwyżej do sprzedaży na części. Z tego powodu musisz wybierać je z głową, uważnie przyglądając się ich usterkom. Na pewno nie kupuj tych aut, które mają widoczne ogniska korozji. Niestety, takie samochody powypadkowe mogą być trudne lub niemal niemożliwe do naprawy, ponieważ nawet jeśli wymienisz części na nowe, to poruszanie się zardzewiałym pojazdem będzie niebezpieczne. Zwróć też uwagę na to, czy właściciel próbował naprawiać pojazd i czy użył do tego nowych części. Jeśli nie, znajdź inne auto.

Auta powypadkowe – gdzie kupić i sprzedać?

Pierwszą myślą w takiej sytuacji zwykle jest autokomis. Jednak to może okazać się zły pomysł. W takich miejscach pojazdy mają często zawyżone ceny. Dlatego warto wybrać się np. do importerów, którzy bezpośrednio ściągają pojazdy z zagranicy. Unikaj drobnych handlarzy, ponieważ to zwykle w ich przypadku dochodzi do największej ilości oszustw. W końcu gdy ściąga się kilka aut rocznie to trudno o zniżki przy ich zakupie, a każdy chce zarobić swoją działkę. Samochody powypadkowe w dobrych cenach często sprzedawane są także przez ubezpieczalnie, które jak najszybciej chcą pozbyć się zniszczonych aut.

Sprzedaż samochodów uszkodzonych a jakość naprawy pojazdu

Samochody powypadkowe w komisie czasem zostają naprawione i są wystawiane do ponownej sprzedaży. Jednak lepiej uważać na takie egzemplarze. W końcu handlarz musi na tym zarobić, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojazd został naprawiony najniższym kosztem. Dlatego jeśli masz kontakt ze sprawdzonym mechanikiem, lepiej zrobisz, stawiając na pojazd do naprawy. Wtedy będziesz miał pełną kontrolę nad całym procesem renowacji i zyskasz pewność, że samochód na pewno jest bezpieczny.

Jak kupować samochody powypadkowe? Najlepiej z mechanikiem samochodowym!

Nie znasz się na motoryzacji, ale planujesz zakup używanego auta? Najlepiej wybierz się na oględziny wraz z mechanikiem lub osobą znającą się na rzeczy o wiele lepiej od ciebie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zauważy ona to, czego ty nie dostrzeżesz. To bardzo ważne, ponieważ przy zakupie środka transportu serce jest ostatnim, czego powinieneś słuchać. W końcu nie chcesz w taki pojazd ani zbyt dużo inwestować, ani ryzykować, że nie będzie bezpieczny w trakcie jazdy. Jeśli nikogo takiego nie znasz, możesz wynająć kogoś, kto pomoże ci wybrać samochód lub postawić na nowsze auta w lepszym stanie. Zapłacisz za nie więcej, ale będziesz mógł być pewny co do ich sprawności.

Samochody powypadkowe to bardzo szeroki rynek. Możesz znaleźć auta skorodowane i nienadające się do bezpiecznej jazdy, ale są też takie, na których możesz zyskać. To przede wszystkim pojazdy, które niedługo staną się zabytkami. Przed zakupem poradź się kogoś doświadczonego i bądź ostrożny, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Archiwum: wrzesień 2021