Wąskie uliczki i upalne lata sprawiły, że we Włoszech skutery szybko podbiły rynek. I choć w Polsce nie są aż tak popularne, to warto się im przyjrzeć. Takim środkiem transportu w cieplejsze miesiące dotrzesz do pracy czy na spotkanie z przyjaciółmi znacznie szybciej niż poruszając się samochodem.

Skutery włoskie to wyjątkowe marki i modele o stylowym wyglądzie. Poznaj design i moc silnika i sprawdź, czy trafiają w twój gust. Skuter w stylu włoskim to również propozycja dla każdej kobiety, która ceni sobie styl i samodzielność. Sprawdź, czy taka maszyna będzie także ciekawą opcją na prezent. Przeczytaj nasz artykuł!

Skutery włoskie jako rozwinięcie motocyklowej tradycji

Włosi kochają motocykle, a skutery to kolejny przejaw ich zamiłowania do motoryzacji. Dlatego jeśli szukasz jednośladu, koniecznie musisz zainteresować ich lokalnymi markami. Włoskie skutery bez wątpienia będą dobrze wyglądały, a do tego zaskoczą cię też swoją mocą, dynamiką i bezawaryjnością.

To właśnie na Półwyspie Apenińskim popularne stały się pojazdy tego typu dla kobiet, które w latach 40. i 50. XX wieku stopniowo zaczęły zdobywać samodzielność. Własny skuter bez wątpienia miał duży udział w emancypacji. Skutery włoskie odegrały więc pewną rolę w historii, co niewątpliwie ma też swój wydźwięk.

Włoskie skutery – marki, które warto znać

Jeśli planujesz kupić włoski skuter to, na jakie marki powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Popularne skutery włoskie to np.:

  • Garelli;
  • Benelli;
  • Lambretta;
  • Vespa;
  • Piaggio.

Ciekawą propozycją mogą być jednoślady marki Garelli. Firma pochodzi oczywiście z Włoch i tam znajduje się jej siedziba, ale przynajmniej część skuterów jest tworzona w chińskich fabrykach. Dzięki temu mogą one łączyć stosunkowo dobrą cenę z naprawdę świetną jakością.

Garelli jest jedną z najstarszych marek w Europie. Powstała na początku XX wieku, jednak po wojnie zaprzestała produkcji jednośladów i wznowiła ją dopiero w latach 50. ubiegłego stulecia. Skutery włoskie produkuje też firma założona w 1911 roku, czyli Benelli.

Marki włoskich skuterów elektrycznych – bądź eko!

Olbrzymia wiedza, jeśli chodzi o produkowanie jednośladów, idzie w parze z produkcją nowoczesnych i ekologicznych pojazdów. Szukasz marki włoskich skuterów elektrycznych? To na przykład Askoll.

Te ekologiczne maszyny kupisz już za ok. 20 tys. złotych. Ich zasięg waha się pomiędzy 40 a 100 km. To wystarczająca odległość, aby bez problemów dotrzeć do pracy. Te skutery włoskie są bardzo tanie w użytkowaniu, ponieważ za przejechanie 100 km zapłacisz jedynie ok. 2 zł.

Na dodatek możesz ładować je w domu lub w pracy, ponieważ ich baterie można w wygodny sposób wyciągać. Ekologiczne skutery włoskie są szczególnie cenione przez kobiety.

Skutery włoskie z piękną historią -ambretta na polskim rynku

Twój wymarzony skuter w stylu włoskim być może nazywa się Lambretta. Ta marka w 2019 roku pojawiła się w Polsce i był to jej powrót na nasz rynek. Firma, która je produkuje, powstała w latach 20. XX wieku i początkowo zajmowała produkcją części metalowych. Z czasem jednak przedsiębiorstwo zaczęło produkować jednoślady.

Pierwszy stworzony przez Lambrettę skuter (Model A) wyjechał na drogi w 1947 roku. Mimo dość nietypowego wyglądu szybko stał się bestsellerem i sprzedał się w ok. 10 tys. egzemplarzy. Te skutery włoskie są więc dziś prawdziwą legendą, więc warto się zastanowić nad zakupem własnego egzemplarza, jeśli jesteś miłośnikiem klasyki.

Skutery włoskie Vespa to prawdziwa ikona

Nie można nie wspomnieć o pojazdach marki Vespa. Te skutery włoskie to prawdziwa legenda wśród tanich jednośladów. Miłośnicy kinematografii na pewno dobrze znają je z włoskiego kina, ponieważ między innymi dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi były regularnie wykorzystywane w filmach.

W latach 2010-2020 sprzedano ponad 1,6 miliona egzemplarzy skuterów Vespa! To naprawdę imponujące. Przedsiębiorstwo powstało w 1946 roku, a obecnie w swojej ofercie ma także skutery elektryczne. Poza samymi skuterami produkuje także dodatki, takie jak kaski czy kuferki.

Skuter włoski na prawo jazdy kat. B

Jeśli masz prawo jazdy kat. B, także możesz dosiąść skuterów włoskich! Jakie są warunki? Pojemność silnika nie może przekroczyć 125 ccm, a maksymalna prędkość to 45 km/h. Dodatkowo, egzamin musiałeś zdać kilka lat temu.

Nie musisz się martwić o dodatkowe pozwolenia na jazdę takim jednośladem, ponieważ większość producentów trzyma się norm dotyczących prędkości i pojemności silnika. Ciekawy model na kat. B to Piaggio Liberty, który wyróżnia się wyglądem oraz wygodnym prowadzeniem. Te skutery włoskie podbiły już serca wielu osób. Ich cena to ok. 10-13 tys. złotych.

Jak widzisz, marek włoskich skuterów, które są popularne, jest całkiem sporo. Możesz wybrać oczywiście klasyczne wersje, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić model z napędem elektrycznym. Skutery włoskie, które przedstawiliśmy, to styl, prestiż i wygoda, więc jeśli ci cenisz te kwestie, nie czekaj i poszukaj modelu dla siebie!

Archiwum: sierpień 2021