Dawniej prawo jazdy nie miało terminu ważności, poza pojedynczymi sytuacjami. Obecnie wygląda to inaczej. Sprawdź, czym dokładnie jest terminowe prawo jazdy i z jakimi obowiązkami się wiąże. Na jak długo może być wydane? Kiedy dostaniesz je na krótki okres? 

Jako kierowca musisz dowiedzieć się, jak wygląda wymiana terminowego prawa jazdy i ile będziesz musiał na to wydać. To twój obowiązek, aby dopilnować formalności! W innym przypadku możesz mieć poważne problemy, jeśli zostaniesz przyłapany przez służby porządkowe, takie jak policja czy straż miejska.

Terminowe prawo jazdy – od kiedy jest wydawane?

Terminowe prawo jazdy jest wydawane od 19 stycznia 2013 roku. Wcześniej dokument ten był bezterminowy. Oznacza to, że kierowcy z prawem jazdy wydanym przed tą datą nie muszą martwić się o żadne dodatkowe badania czy częstszą wymianę dokumentów. Prawo wszak nie działa wstecz.

Zmiana została wprowadzona, ponieważ starsze osoby jeżdżące samochodami często mają problemy ze wzrokiem bądź cierpią na różnorodne choroby. Przez to mogą być źródłem potencjalnego zagrożenia na drodze. Nie bez znaczenia jest też szybkość reakcji kierowcy, która zmniejsza się wraz z wiekiem.

Terminowe prawo jazdy – badania są obowiązkowe?

Każdy kierowca, nim zdobędzie prawo jazdy, musi wykonać badania. W ich trakcie sprawdzane są m.in. poziom glukozy we krwi, a także wzrok. Dzięki temu osoby cierpiące na cukrzycę albo mające bardzo duże problemy ze wzrokiem będą w przyszłości częściej kontrolowane. Mogą też zostać niedopuszczone do prowadzenia pojazdów, jeśli lekarz uzna, że ich stan na to nie pozwala. 

Terminowe prawo jazdy będzie wymagało wykonywania badań przy każdej wymianie. Wyjątkiem są osoby, które miały wcześniej bezterminowy dokument i wymieniły go na nowy. W takiej sytuacji muszą jedynie regularnie go odnawiać.

Jak przedłużyć prawo jazdy terminowe?

Zastanawiasz się, jak przedłużyć terminowe prawo jazdy? Musisz zacząć od skompletowania wszystkich potrzebnych dokumentów. Przygotuj:

  • wniosek o wydanie uprawnień, który znajdziesz na rządowej stronie;
  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu, wydawane na określony czas – jest dodatkowo płatne;
  • fotografię portretową, zgodną z wymogami prawnymi;
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu;
  • oryginał oraz kopię aktualnie posiadanego dokumentu prawa jazdy;
  • oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 KK.

Dopiero, gdy zbierzesz te wszystkie rzeczy, będziesz mógł wybrać się do odpowiedniego urzędu. Terminowe prawo jazdy będzie wymagało więc dodatkowej inwestycji. Prawdopodobnie będziesz musiał opłacić nie tylko lekarza, ale także fotografa. Wydrukowanie dokumentów i wykonanie kopii również może być odpłatne, jeśli nie posiadasz własnej drukarki. Samo prawo jazdy kosztuje nieco ponad 100 zł.

Czasowe prawo jazdy – na ile jest wydawane?

Prawo jazdy kat. B jest wydawane na maksymalnie 15 lat. Jeśli lekarz nie zauważy żadnych przeciwwskazań to, gdy zdajesz egzamin, możesz spodziewać się właśnie takiego terminu ważności dokumentu. Jeśli jednak masz problemy ze wzrokiem czy cierpisz na inne choroby, które mogą wpływać na prowadzenie pojazdu, ten termin może być znacznie krótszy. 

Czasowe prawo jazdy ma pomóc w kontroli nad tym, aby osoby jeżdżące autami były po prostu zdrowe. Starsi kierowcy będą dostawali je na krótszy czas. Nie da się ukryć, że kierowanie autem wymaga szybkiego czasu reakcji, dlatego to bardzo ważne, by kierowcy byli sprawni. Terminowe prawo jazdy w wielu krajach Europy jest odnawiane nawet co rok w przypadku osób, które przekroczyły 55 lat.

Wymiana terminowego prawa jazdy – osoby zdające przed 2013 rokiem

Wymiana terminowego prawa jazdy na nową wersję przez osoby, które zdawały przed 2013 rokiem, będzie musiało w końcu nastąpić. Jednak dopiero w 2026 roku do informacji zostanie podane, w jaki dokładnie sposób będzie należało to zrobić. Na wymianę prawa jazdy będziesz miał prawdopodobnie czas od 2026 do 2033. 

W następnej kolejności będziesz musiał po prostu pilnować terminów i regularnie wymieniać dokument na nowy, bez żadnych dodatkowych konsekwencji i wymogów. Terminowe prawo jazdy będzie wymagało od ciebie jedynie częstszych wizyt w urzędzie.

Terminowe prawo jazdy – po pierwsze bezpieczeństwo!

Terminowe prawo jazdy jest pewnym utrudnieniem dla kierowców, dlatego nie wzbudza pozytywnych emocji w wielu z nich. Jednak pamiętaj, że takie zmiany mają utrzymać bezpieczeństwa na drogach. W 2018 roku seniorzy doprowadzili do 4 537 wypadków, w których śmierć poniosło ponad 400 osób. Tego typu zasady mają więc ustrzec uczestników ruchu drogowego przed utratą zdrowia czy nawet życia. Powinieneś się do nich stosować.

Archiwum: październik 2021