Moda na motocykle nie słabnie. Już 14-latkowie mogą poruszać się jednośladami z silnikami spalinowymi, jeśli mają uprawnienia AM. Rokrocznie na polskich drogach przybywa fanów szybkiej jazdy. Nie dziwi więc, że dla wielu firm ubezpieczenie motocykla stanowi ważną część oferty. Prezentowany zbiór najważniejszych informacji o polisach na motor rozwieje twoje wątpliwości co do obowiązkowego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC motocykla – sezonowe czy całoroczne?

Czy można płacić składkę ubezpieczeniową tylko w okresie używania pojazdu? Niestety, nie ma takiej możliwości. Motocykliści zazwyczaj nie jeżdżą swoimi maszynami od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Nie zmienia to jednak faktu, że przerwa w ciągłości OC wiąże się z karami finansowymi.

Musisz być przygotowany na to, że ubezpieczenie motocykla będzie obowiązywało cały rok. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją możliwości zaoszczędzenia na OC. Co zrobić, byś mógł zapłacić mniej?

Kalkulator OC motocykli – sposób na oszczędność

Najwięksi gracze na rynku ubezpieczeń dają do twojej dyspozycji kalkulatory OC. Po wpisaniu do nich niezbędnych danych możesz uzyskać informację o wysokości składki. Sposoby wypełniania formularzy różnią się od siebie w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Żebyś mógł je wypełnić, zazwyczaj musisz podać:

 • PESEL;
 • adres zamieszkania;
 • VIN;
 • markę pojazdu;
 • pojemność skokową;
 • numer telefonu;
 • adres mailowy.

Kalkulator OC motocykli bez podawania danych

Niektórzy wciąż niechętnie korzystają z kalkulatorów. Obawiają się, że zanim kupią ubezpieczenie motocykla, ich dane zostaną wielokrotnie przetworzone. Dobra informacja dla mniej ufnych jest taka, że istnieją firmy, które nie wymagają wielu z powyższych informacji personalnych. Mogą jednak przez to ograniczać oferty.

Porównywarka OC motocykli – kolejny krok w oszczędności

Popularność tego rozwiązania bazuje na prostej zasadzie – promuje najtańsze oferty. Porównywarki sprawdzają się niemal w każdym rodzaju produktu i usługi. Motocyklista, który chce ubezpieczyć swój jednoślad, może sprawdzić, gdzie uzyska najtańszą polisę. Zdarza się, że ceny poszczególnych produktów lub usług różnią się od siebie nieznacznie. Z OC motocykla jest jednak inaczej, bo w obrębie tego samego pakietu ochrony koszt polisy może różnić się o kilkaset złotych!

Co wpływa na wysokość ubezpieczenia OC motocykla?

Co ma wpływ na koszt polisy? Czynniki nie różnią się zbytnio np. od tych, które wpływają na cenę OC samochodu. Wśród najważniejszych można wymienić:

 • wiek właściciela pojazdu lub głównego kierowcy;
 • markę motocykla;
 • pojemność skokową silnika;
 • doświadczenie i historię właściciela lub głównego kierowcy;
 • adres zamieszkania.

OC na motocykl – jak jeszcze możesz oszczędzić?

Kalkulator i porównywarka to najpopularniejsze sposoby na tańsze ubezpieczenie motocykla, ale możesz skorzystać z jeszcze kilku innych opcji. Oto parę sposobów:

 • zostań współwłaścicielem – szczególnie korzystne, gdy drugi właściciel ma większe doświadczenie na motocyklu i jest starszy;
 • przenieś zniżki z samochodu na motocykl (nie działa w każdej firmie ubezpieczeniowej);
 • kup używany motocykl z jak najdłuższymi opłatami;
 • skorzystaj z członkostwa w PZM i przedstaw je ubezpieczycielowi;
 • kup OC motocykla w pakiecie z innymi ubezpieczeniami.

Ubezpieczenia motocykla online – dlaczego warto?

Powód jest prosty – to wygodne, szybkie i bezpieczne rozwiązanie. Jeśli skorzystasz z porównywarek lub kalkulatora ubezpieczyciela, którego cenisz, możesz łatwo znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie. Ogromna większość firm ubezpieczeniowych proponuje rozwiązania online. Klienci nie zawsze mogą przecież się spotkać się z agentem. Ubezpieczyciele upraszczają więc sposób podpisywania umów na ubezpieczenie motocykla.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Jak już wiesz, cena zależna jest od kilku zmiennych. Ubezpieczyciele mają zazwyczaj kilka zasad:

 • kierowca niedoświadczony płaci więcej ze względu na potencjalnie ryzykowną jazdę;
 • nowsze motocykle obarczone są wyższymi składkami OC; 
 • pojemność skokowa nie zawsze ma wpływ na koszt ubezpieczenia;
 • polisa crossa i enduro jest tańsza od tej dla „sporta”.

Koszty ubezpieczenia polisy OC

Nawet jeśli jesteś świeżakiem na motocyklu, nie musisz płacić wiele za ubezpieczenie go. W przypadku kilkunastoletnich jednośladów o pojemności do 250 cm³ możesz zapłacić mniej niż 400 zł. Oczywiście, najlepiej mają bezszkodowi kierowcy ze sporym doświadczeniem i zniżkami. Mogą liczyć nawet na 50% niższe stawki w tych samych firmach ubezpieczeniowych.

OC motocykl – cena za nieuiszczenie opłaty

Ubezpieczenie motocykla, podobnie jak OC auta, jest obowiązkowe. Każdy dzień przerwy w ciągłości to ryzyko kary pieniężnej. Oto przerwy i opłaty:

 • przerwa do 3 dni – 190 zł;
 • 4-14 dni – 470 zł;
 • więcej niż 14 dni – 930 zł.

Wniosek? Kompletnie nie opłaca się zwlekać z wykupieniem ubezpieczenia motocykli.

Autocasco na motocykl – towar deficytowy?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zasady AC są podobne, jak w przypadku aut. Jednak z motocyklami jest inaczej. W niektórych firmach nie ma nawet opcji wykupienia autocasco na motocykl. Dlaczego tak się dzieje?

Szkody powstałe na skutek wypadku z udziałem motocykla są niekiedy bardzo duże. Niewielka konstrukcja, zwarta budowa i spore prędkości to spore prawdopodobieństwo wystąpienia szkody całkowitej. A koszt likwidacji jest czasem bardzo wysoki.

Jakie są koszty ubezpieczenia AC motocykla?

Jeśli uda ci się znaleźć towarzystwo ubezpieczeniowe oferujące autocasco na motor, nie zdziw się wysokimi stawkami. Pakiet OC i AC często kosztuje blisko 2000 zł na rok. Takie ubezpieczenie motocykla często nie obejmuje nawet opcji naprawy na oryginalnych częściach. Najlepsze opcje autocasco to wydatek rzędu minimum 3000 zł. Powiedzmy sobie szczerze, że mało kto co roku będzie chciał wydawać takie kwoty jedynie na ubezpieczenie jednośladu.

Pamiętaj – polisa OC motocykla jest obowiązkowa. Możesz ją kupić nawet wtedy, gdy nie masz prawa jazdy na dany sprzęt. Musisz wtedy podać dane głównego kierowcy, który ma uprawnienia. Ubezpieczenie motocykla może stanowić sporą część kosztu zakupu jednośladu, chyba że jesteś doświadczonym motocyklistą z wieloletnim stażem. Szukaj korzystnych ofert w sieci, dzięki którym zaoszczędzisz.

Archiwum: czerwiec 2021