Wszystkie auta dopuszczone do ruchu publicznego muszą mieć tablice rejestracyjne i dowód. To dokument potwierdzający zarejestrowanie auta i dający możliwość legalnego poruszania się nim po ulicach. Zdarza się jednak, że wymiana dowodu rejestracyjnego jest konieczna. W jakich sytuacjach?

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny?

Być może zastanawiasz się, czy w świetle nowych przepisów trzeba wymieniać dowód rejestracyjny? Krótko rzecz ujmując – nie ma takiego obowiązku. Każdy kierowca, któremu wyczerpały się miejsca na potwierdzenia badań technicznych na stacji kontroli pojazdów, może zachować stary dowód. Oczywiście, wtedy nie będzie otrzymywał nowych pieczątek, a potwierdzenia wykonania przeglądów. Dodatkowo w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) zostanie umieszczona informacja o przejściu badania technicznego. Dlatego wymiana dowodu rejestracyjnego tylko z powodu braku miejsc na potwierdzenia nie jest już wymagana.

Od kiedy nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego?

Zastanawiasz się, od kiedy nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego? Rutynowa wymiana dokumentu potwierdzającego rejestrację auta przestała obowiązywać w grudniu 2020 roku. To ogromne ułatwienie dla kierowców pojazdów, szczególnie tych, które muszą przechodzić badanie w każdym roku. Teraz wykorzystanie przestrzeni na pieczątki nie obliguje cię do obowiązkowej wizyty w Wydziale Komunikacji. Oczywiście, możesz zmienić swój dowód, ale nie jest to od ciebie wymagane. Należy dodać, że z końcem 2019 roku nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego na terenie Polski.

Dlaczego czasem trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Zdarzają się sytuacje, które powodują, że wymiana dowodu rejestracyjnego jest konieczna. O jakie przypadki chodzi? Najczęściej dotyczy to dokonania zmian konstrukcyjnych w pojeździe. Może chodzić o montaż instalacji gazowej LPG lub CNG. Od kilku lat nie wlicza się w to wymiana jednostki napędowej, bo została ona uznana za część eksploatacyjną podlegającą zużyciu. 

Poza tym, do zmiany dowodu jesteś zobligowany, gdy:

  • uległy zmianie dane osobowe (inne nazwisko lub miejsce zamieszkania);
  • dokument został zniszczony, zgubiony lub jest nieczytelny.

Jak wymienić dowód rejestracyjny w urzędzie?

Konieczna będzie wizyta w Wydziale Komunikacji, któremu podlega zarejestrowane auto. Jak wymienić dowód rejestracyjny w urzędzie? Musisz złożyć wniosek o nowy dowód. Możesz go znaleźć na stronie internetowej konkretnego urzędu lub wybrać jeden ze wzorów umieszczonych w innych serwisach internetowych. Poza wypełnionym formularzem, wymiana dowodu rejestracyjnego wymaga takich dokumentów, jak:

  • dokument potwierdzający tożsamość;
  • potwierdzenie opłaty za wydanie nowego dowodu;
  • obecnie posiadany dowód lub pismo o jego zagubieniu;
  • zaświadczenie o pozytywnie zakończonym badaniu technicznym;
  • karta pojazdu, jeśli jest wydana;
  • potwierdzenie wykupienia polisy OC;
  • upoważnienie – w przypadku składania wniosku przez osobę postronną.

Wymiana dowodu rejestracyjnego – cena nowego egzemplarza

Procedura, której efektem jest uzyskanie nowego dowodu, jest płatna. Jaka jest cena wymiany dowodu rejestracyjnego? Zwykle jest to 54,50 zł. Czasem jednak, gdy jesteś zmuszony skorzystać z pomocy niespokrewnionej osoby, musisz zapłacić za upoważnienie. Jego koszt to 17 zł. Dodatkowo musisz liczyć się z kwotą 19 zł za wydanie pozwolenia na czasowe użytkowanie auta. Dlatego łącznie kwota za wymianę dowodu rejestracyjnego może wynieść nieco ponad 90 zł.

Wymiana dowodu rejestracyjnego – ile trwa procedura?

Zastanawiasz się, ile trwa wymiana dowodu rejestracyjnego? Od momentu złożenia dokumentów do uzyskania nowego egzemplarza zwykle nie powinno minąć więcej niż 30 dni. Zwykle jednak sprawa załatwiana jest szybciej. Zanim będziesz w dłoni tzw. twardy dowód, uzyskasz od urzędnika pozwolenie na czasowe poruszanie się pojazdem po drogach publicznych. 

Wyjątkiem w czasie oczekiwania na wydanie nowego dowodu jest popełnienie błędów we wniosku. Takie pomyłki, które mogą wyjść na jaw w trakcie weryfikacji, zdecydowanie wydłużają czas oczekiwania.

Wymiana dowodu rejestracyjnego online – czy to możliwe?

Czy istnieje szansa, aby dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego online? Urzędy wprowadzają możliwość elektronicznego składania wniosków w różnych sprawach. Wymiana dowodu rejestracyjnego również wlicza się do takiego pakietu usług. Zwykle jednak trzeba upewnić się, czy Wydział Komunikacji, do którego chcesz wnioskować o wymianę dokumentu, honoruje taką formę załatwiania spraw. Potrzebne są do tego Profil Zaufany lub podpis elektroniczny. Odpowiednie dokumenty możesz również dostarczyć do urzędu w formie tradycyjnej, przy pomocy listu pocztowego.

Wymiana dowodu rejestracyjnego – pamiętaj, by aktualizować dane

Fakt, że nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, nie znaczy, że mogą w nim być przestarzałe dane. Podczas kontroli drogowej policjant sprawdza w CEPiK, jakie informacje podane są w systemie, i weryfikuje je z tym, co zastanie na miejscu. Może się zdarzyć, że w swoim nowym dowodzie osobistym masz inne nazwisko, np. po ślubie lub rozwodzie. Pamiętaj, że masz obowiązek zgłoszenia zmiany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, mimo że nie wozisz go ze sobą.

Zagraniczne wycieczki a wymiana dowodu rejestracyjnego

To kolejna rzecz, o której bezwzględnie należy pamiętać. Zagraniczne służby porządkowe nie mają dostępu do polskiego systemu CEPiK, więc wybierając się w podróż, zawsze weź ze sobą dowód. Planowanie takiej podróży może mieć też związek z wymianą dowodu rejestracyjnego. Dlaczego? Jeśli w międzyczasie twoje dane osobowe uległy zmianie, funkcjonariusz może utrudnić ci dalszą podróż, gdy dostrzeże rozbieżności. Załatwianie nowego dowodu tuż przed wyjazdem na nic się nie zda, bo czas oczekiwania na nowy dokument to 30 dni. Dlatego takich spraw warto dopilnować od razu.

Jakie wnioski płyną z artykułu? Nie masz obowiązku zmiany dowodu rejestracyjnego na nowy, tylko dlatego, że skończyły się w nim miejsca na pieczątki. Możesz jeździć dalej, pamiętając o konieczności przechowywania potwierdzenia badania technicznego. Dowód zmieniasz tylko w przypadku jego zniszczenia, zgubienia, zmiany danych osobowych lub wprowadzenia zmian konstrukcyjnych w pojeździe.

Archiwum: wrzesień 2021