Gdy wchodzi nowy wzór na prawo jazdy, należy je zawsze wymienić. Ponadto, musisz pamiętać o tym, że w Polsce nie wydaje się już tych dokumentów bezterminowo. Z tego powodu wymiana prawa jazdy czeka cię po maksymalnie 15 latach. Zwykle wiąże się to z dużymi emocjami. Ile kosztuje wymiana i gdzie należy się udać? Dowiedz się wszystkiego teraz, aby bez stresu udać się do odpowiedniego miejsca i zgromadzić pieniądze na opłatę. Jeśli masz bezterminowe prawo jazdy, będziesz musiał zgłosić się do urzędu za kilka lat. Za ile konkretnie? Sprawdź to w naszym poradniku!

Bezterminowe prawo jazdy – wymiana

Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy może brzmieć groźnie. Zwłaszcza gdy okazuje się, że dokument będą musieli wymienić wszyscy. Nie ominie to także osób, które mają bezterminowe prawo jazdy. Nie musisz się jednak przejmować tym już teraz. Do urzędu będziesz musiał udać się najwcześniej w 2028 roku i będziesz mieć na wymianę prawa jazdy całe pięć lat, aż do 2033 roku. Przygotuj się też na to, że za kilka lub kilkanaście lat stracisz bezterminowo przyznany dokument. Następne prawo jazdy zostanie wydane na okres 15 lat, ponieważ obecnie w Polsce nie funkcjonują już bezterminowe dokumenty.

Prawo jazdy – wymiana częściej niż co 15 lat?

Gdy zdasz egzamin na prawo jazdy, zostanie ci ono wydane na 15 lat. Przez ten czas nie będziesz musiał się martwić o wyrabianie nowego dokumentu. Czasem jednak ten okres jest krótszy. Jeśli np. masz dużą wadę wzroku, może okazać się, że instytucja wyda ci prawo jazdy jedynie na 5 lat, po których będzie trzeba je wymienić. Ta zmiana w prawie to skutek wypadków, do których doprowadzały osoby z różnymi problemami, często związanymi z wiekiem. Intencją takich zmian jest oczywiście troska o bezpieczeństwo na drodze.

Wymiana prawa jazdy – badania

Wymiana prawa jazdy bezterminowego nie będzie wiązała się z żadnymi dodatkowymi badaniami. Jeśli je wymienisz, nie stracisz przy tym żadnych uprawnień. Możesz także bez obaw wymienić swój dokument, jeśli np. zmieniasz nazwisko lub miejsce zamieszkania. To nie wpłynie na ważność twojego prawa jazdy. Nieco inaczej ma się jednak sprawa z osobami, które zdobyły dokument po 2013 roku. Od 17 lipca 2014 roku osoby, którym zostało wydane terminowe prawo jazdy, muszą każdorazowo wykonać odpowiednie badanie, gdy wygasa okres ważności dokumentu. Będzie się to więc wiązało z dodatkowymi kosztami.

Wymiana prawa jazdy – cena

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Cena to 100,50 zł, gdzie 50 gr jest opłatą ewidencyjną. Zwykle można wpłacić kwotę bezpośrednio na konto bankowe urzędu lub też dokonać tego na miejscu, czyli przy kasie. Musisz jednak liczyć się z tym, że to nie jedyny koszt, jaki będziesz musiał ponieść. Konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Aby zdobyć odpowiednie orzeczenie, prawdopodobnie będziesz musiał wydać kolejne 100-200 złotych. Zanim twój dokument straci ważność i udasz się do urzędu, sprawdź, co koniecznie musisz jeszcze zrobić i za co zapłacisz, by uniknąć nieoczekiwanych sytuacji.

Wymiana prawa jazdy – jakie dokumenty musisz złożyć?

Do wymiany prawa jazdy należy złożyć cały szereg dokumentów, dzięki którym będziesz mógł dostać nową wersję. Będziesz musiał przygotować:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy, który zwykle jest dostępny na stronie internetowej urzędu;
  • kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm. Jeśli go nie masz, wykonanie go będzie wiązać się z dodatkowym kosztem;
  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport);
  • aktualne prawo jazdy;
  • orzeczenie lekarskie;
  • potwierdzenie uregulowania opłaty (jeśli płaciłeś internetowo).

Dopiero gdy skompletujesz te dokumenty, udaj się do swojego urzędu, by móc ubiegać się o wydanie nowego prawa jazdy.

Ile musisz czekać na prawo jazdy?

Na wymianę będziesz czekać do 9 dni roboczych, ale zwykle wszystko można załatwić szybciej. Korzystając ze swojego profilu zaufanego, możesz sprawdzić, czy dokument jest już gotowy, dzięki czemu nie będziesz musiał bezpośrednio kontaktować się ze swoim urzędem. Możesz odebrać prawo jazdy osobiście lub poprosić o wysłanie dokumentu pocztą. To, jak ma ono zostać do ciebie dostarczone, będziesz mógł wybrać w trakcie składania wniosku.

Jak widzisz wymiana prawa jazdy będzie za kilka lub kilkanaście lat nieunikniona. Dotyczy to także kierowców, którzy obecnie dysponują bezterminowym dokumentem. Nie ma jednak powodów do obaw, a koszt wymiany też nie będzie zbyt wysoki

Archiwum: lipiec 2021