Każdy skuter jest narażony na kradzież przez wzgląd na fakt, że wystarczy go podnieść, załadować do busa – i w drogę. Dlatego blokada powinna skutecznie uniemożliwiać jakiekolwiek manewry. Jakie więc zabezpieczenie skutera założyć, aby był bezpieczny?

Jak zabezpieczyć skuter przed kradzieżą?

Czasami pozostawianie sprzętu w widocznym i pozornie bezpiecznym miejscu jest niewystarczające do tego, by skutecznie ochronić się przed złodziejami. Dlatego trzeba wybrać coś więcej niż standardowe wyposażenie montowane w fabryce.

Czy fabryczne zabezpieczenie skutera wystarczy?

Producenci instalują różne zabezpieczenia, a mowa chociażby o blokadzie kierownicy kluczykiem lub immobilizerze. Takie podstawowe zabezpieczenia skutera przed kradzieżą nie rzucają się zbytnio w oczy. Mogą okazać się skuteczne raczej na amatorów i niezorganizowanych poszukiwaczy okazji. Warto zatem postawić na coś więcej niż producenckie zabezpieczenia. Dzięki dodatkowej ochronie zyskasz większą pewność, że rano będziesz miał czym pojechać do pracy lub szkoły.

Skuteczne zabezpieczenia na skuter – czyli jakie?

Jeśli jesteś właścicielem bardzo drogiej maszyny, to podstawowe wyposażenie antykradzieżowe może wystarczyć. Takie zabezpieczenie skutera to np. łańcuch zaplatany za koło i dowolny nieruchomy element krajobrazu. Większość przypadkowych rabusiów taka ochrona skutecznie odstraszy i spowoduje, że co najwyżej obejdą się smakiem.

Gdzie parkować skuter?

Łańcuch musisz jednak połączyć z innymi sposobami ochrony. Najlepiej nie parkuj w miejscach, które są osłonięte przed widokiem innych osób. Jeśli umieścisz skuter za osiedlowymi garażami, bo tam jest trzepak, to złodziej będzie miał idealny czas i miejsce do działania. Rozłoży cały swój warsztat, żeby pozbyć się takiego zabezpieczenia.

Zabezpieczenia skutera przed kradzieżą – mniejsze warianty

Nie tylko łańcuch może odstraszyć złodziei. Ciekawe zabezpieczenia skutera to także:

  • U-Lock;
  • DiscLock;
  • lokalizator GPS.

Wiadomo, że łańcuch jest całkiem spory i nie do końca poręczny. Szczególnie, gdy nie masz na niego specjalnie dużo miejsca w skuterze. Dlatego godnym zainteresowania rozwiązaniem jest U-Lock. W przypadku skutera możesz go zamontować między koło a widelec przedni. Do zniszczenia U-Locka potrzebny będzie wyposażony fachowiec. U-Lock jest też dobry do zamocowania jednośladu przy ławce, stojaku lub innym nieruchomym elemencie.

Jak działa DiscLock?

Inny świetny sprzęt to DiscLock, który blokuje koło poprzez przytwierdzenie go do tarczy hamulcowej. Tutaj ważne jest nie tylko samo zabezpieczenie skutera, lecz także odpowiedni jego dobór do modelu. Może się przecież okazać, że albo nie dasz rady go poprawnie założyć, albo zwyczajnie nie będzie spełniał swojego zadania.

Najlepsze zabezpieczenia do skutera – czyli jakie?

Poza wymienionymi wyżej opcjami jako zabezpieczenie do skutera może służyć też lokalizator GPS. Oczywiście, do najmniejszych maszyn nie opłaca się stosować takich drogich akcesoriów, chociaż z drugiej strony lepiej jest mieć skuter niż go nie mieć. Taka ochrona pomaga ustalić, w jakim miejscu znajduje się twoja maszyna.

Połącz kilka zabezpieczeń skutera

Innym bardzo skutecznym sposobem jest założenie kilku różnych form ochrony. Nie chodzi o dwa łańcuchy, ale np. DiscLock połączony z alarmem akustycznym. W ten sposób uzyskasz mechaniczną obronę przed natrętem, ale też wystraszysz go, gdy odrobinę za mocno dotknie twój skuter.

Małe niedogodności stosowania zabezpieczeń skutera

Prawda jest taka, że jeśli motocykl albo skuter jest na celowniku zorganizowanej grupy, to prawdopodobnie prędzej czy później złodzieje postarają się do niego dobrać. W zdecydowanej większości przypadków jednak jednoślady giną, bo są pozostawiane bez opieki. Wniosek? Stosuj ochronę i o niej nie zapominaj!

Zabezpieczenia skutera i ich gorsze oblicze

Zabezpieczenie skutera jest dobre i dla ciebie i maszyny, ale wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Musisz bowiem ciągle pamiętać o tym, by brać ze sobą łańcuch, klucze, U-Lock lub DiscLock.

Jeżeli takie akcesoria są zamontowane na skuterze, to nie stanowią dla ciebie większego problemu. Gorzej robi się w momencie, gdy chcesz gdzieś jechać i pozostawić skuter na mieście. Co masz wtedy zrobić z takim ciężkim łańcuchem albo linką? Najlepsze w tej sytuacji zdają się małe U-Locki i DiscLocki, które możesz nawet schować do kieszeni kurtki.Pamiętaj, aby przestrzegać kilku ważnych zasad – trzymaj skuter na oczach mieszkańców osiedla lub przechodniów. Stosuj także zabezpieczenia mechaniczne, akustyczne i pamiętaj o ich zakładaniu na skuter. Niezwykle istotne jest, żebyś zadbał o solidne zabezpieczenie do skutera. Cena nie gra tutaj roli, bo chodzi przecież o bezpieczeństwo twojej maszyny.

Archiwum: czerwiec 2021