Różnorodne symbole pojawiające się na drodze pomagają w organizacji ruchu. Znak „stopu” jest jednym z nich. Ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to on zmusza kierowców do zachowania szczególnej ostrożności. Co oznacza znak „stopu”? Bez tej wiedzy nie powinieneś pojawiać się na drodze! Nawet, jeśli jesteś pieszym i nie planujesz posiadania prawa jazdy, warto, abyś orientował się w znakach. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób samochody znajdujące się na jezdni mogą się poruszać.

Znak stopu – opis symbolu drogowego

Znak stopu stosuje się zwykle na skrzyżowaniach, gdy widoczność jest ograniczona. Pojawia się dość często, zwłaszcza w przypadku, gdy:

  • w okolicy znajduje się ostry zakręt;
  • budynek zasłania widoczność;
  • droga jest bardzo ruchliwa.

Według klasyfikacji jest to znak B-20. To właśnie pod taką nazwą należy szukać go w przepisach. Mimo tego, potocznie mówi się na niego znak drogowy „stop”.

Jak wygląda znak B-20? Szybko go rozpoznasz

Znak stopu na tle jesiennych liści

Znak zakazu „stop” jest bardzo charakterystyczny – i o to w nim przecież chodzi. Ten pionowy znak ma kształt czerwonego ośmiokąta z białą obramówką, która wyróżnia się na jego tle. Na dodatek, na samym jego środku jest napisane wielkimi literami STOP. To właśnie od tego wzięła się potoczna nazwa znaku.

Znak B-20 trudno przeoczyć, jednak w dalszym ciągu jest to możliwe. Z tego powodu, jadąc autem, zawsze powinieneś zachować pełną czujność. Nigdy nie wiesz, czy w twojej okolicy nie pojawił się nowy znak!

Co oznacza znak „stop”? Kierowco, bądź czujny!

To, co oznacza znak drogowy„stop”, jest dosyć jasne. Wymusza na osobie poruszającej się samochodem bezwzględne zatrzymanie się. Powinieneś zrobić to w wyznaczonym miejscu, zwykle przed linią ciągłą. Jednak jeśli jej nie ma, jesteś zobowiązany podjechać do skrzyżowania, aby mieć jak najlepszą widoczność, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa na drodze.

Znak „stopu” wymusza obowiązek zatrzymania się, co oznacza, że auto powinno zwolnić do 0 km/h. Gdy ruszysz, powinieneś zrobić to z pierwszego biegu. Nie wystarczy samo zwolnienie, nawet jeśli ruch jest niewielki!

„Stop” – znak drogowy może sprawić, że dostaniesz mandat!

Znak stopu a przed nim mężczyzna w okularach i trójkątem awaryjnym

Znak „stopu” wymusza zatrzymanie się. Jeśli tego nie zrobisz, policjant ma pełne prawo wręczyć ci mandat. Znak drogowy B-20 ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Z tego powodu, jeśli nie zatrzymasz się na skrzyżowaniu, na którym będzie on postawiony, możesz otrzymać karę w wysokości 100 zł i do 2 punktów karnych. 

Nie czuj się jednak zbyt pewnie! Mandat może być wyższy, jeśli twoje działanie miało poważny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Dotyczy to przypadków, gdy np. doprowadzisz do wypadku.

Znak drogowy „stop” – gdzie najczęściej go znajdziesz?

Na znak drogowy B-20 natrafisz wtedy, gdy droga podporządkowana spotyka się z drogą główną. Oznacza to, że jeśli np. wyjeżdżasz z osiedla, chcąc dojechać do centrum miasta, a skrzyżowanie z jakiegoś powodu jest niebezpieczne, będziesz zmuszony do tego, aby się zatrzymać. 

Nie zapominaj jednak o tym, aby zatrzymywać się na skrzyżowaniu nie tylko wtedy, gdy zobaczysz znak „stopu”. Jeśli tylko masz wrażenie, że ruch jest duży albo nie jesteś pewny, czy z drugiej strony nie jedzie żadne inne auto, zatrzymaj swój pojazd i rozejrzyj się uważnie. Wyjedź dopiero wtedy, gdy masz pewność co do warunków na drodze. W tym przypadku pośpiech to zły doradca

„Stop” – znak drogowy o dużym znaczeniu

Znak stopu przy drodze

Znak „stopu” jest uznawany za jedno z trzech najważniejszych oznaczeń, jakie możesz znaleźć na polskich drogach. Inne ważne znaki to:

  • „ustąp pierwszeństwa przejazdu”, czyli odwrócony pomarańczowy trójkąt z czerwoną obramówką;
  • „droga z pierwszeństwem” oraz „koniec drogi z pierwszeństwem”. 

To te znaki wpływają na całą organizację ruchu. Jeśli jesteś w nowym miejscu, sprawdzaj dokładnie, czy się pojawiają. Dzięki nim będziesz wiedział, jak poruszać się po danej okolicy.

Znak „stopu” nie jest na pokaz! Zatrzymaj się i dbaj bezpieczeństwo ruchu drogowego

Wielu kierowców ignoruje znak „stopu”, szczególnie jeśli znajduje się przy rzadziej używanych drogach. To jednak poważny błąd. Nie zapominaj, że ignorowanie go może doprowadzić do tego, że dostaniesz mandat. Co więcej, przejechanie znaku B-20 może skończyć się wypadkiem, w którym ktoś straci przez ciebie życie. Jeśli takie oznaczenie się pojawia, zachowuj szczególną ostrożność i nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.

Archiwum: październik 2021