Prawo jazdy AM, które pozwala na poruszanie się motorowerem, można zdobyć dopiero po ukończeniu 14. lat. Jednak już 8-letnie dzieci mogą poruszać się na mocniejszych dwukołowcach. Muszą jednak jeździć poza drogami, dlatego crossy dla dzieci to zwykle pojazdy terenowe.

Na co należy zwrócić uwagę, aby były bezpieczne w użytkowaniu? Ile kosztują takie maszyny? Czy motory crossowe dla dzieci to odpowiedni wybór, jeśli twoja pociecha nie jeździła jeszcze na rowerze? To musisz wiedzieć, zanim kupisz swojemu dziecku taki sprzęt! Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Motor cross dla dziecka – pamiętaj o bezpieczeństwie

Crossy dla dzieci mogą być zdaniem niektórych osób nie najlepszym prezentem. Statystyki pokazują jednak, że przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa tego typu sport nie jest dla dziecka bardziej niebezpieczny niż poruszanie się rowerem!

Jako rodzic musisz jednak pamiętać o tym, aby zminimalizować ryzyko stłuczeń i innych skutków upadku. Nie zapominaj więc o:

 • wysokiej jakości kasku;
 • kamizelce;
 • ochraniaczach, dzięki którym nawet w razie upadku dziecko nie zrobi sobie poważnej krzywdy.
 • Dopilnuj też, aby motorek cross dla dzieci był w dobrym stanie technicznym. Doglądaj tego, jak twoja pociecha pilnuje swojego sprzętu. Zawsze upewnij się, że na kolejny trening sprzęt jest wyczyszczony i nie ma żadnych większych uszkodzeń.

  Mini cross dla dziecka – kiedy warto go kupić?

  Dzieci, które ukończyły osiem lat, mogą starać się już o licencję zawodnika i brać udział w różnego rodzaju konkursach. Te młodsze mogą poruszać się na nieco słabszych modelach, tzw. pięćdziesiątkach. Dlatego jeśli twoje dziecko wykazuje zainteresowanie motoryzacją, warto pomyśleć nad zakupem crossa specjalnie dla niego.

  To szczególnie dobry pomysł, jeśli w twojej okolicy znajdują się nieużytki lub przygotowany do jazdy tor. Dzięki temu twoje dziecko spożytkuje nadmiar energii i będzie się świetnie bawić, a do tego nauczy się poprawnego prowadzenia pojazdu i będzie lepiej radzić sobie w konkurowaniu z innymi. To umiejętności, które przydadzą się mu w dorosłym życiu!

  cross dla dziecka - mini motor, kiedy warto go kupić

  Najpierw naucz dziecko jazdy na rowerze

  Crossami dla dzieci powinni jeździć najmłodsi, którzy opanowali już jazdę na rowerze. Zanim dziecko wsiądzie na pojazd z silnikiem, powinno bez problemu łapać równowagę, rozumieć mechanizm skręcania czy przerzutek.

  Dzięki temu nauka nowej umiejętności będzie zdecydowanie łatwiejsza. Czasem nawet już 5-latki radzą sobie na tyle dobrze na rowerku, że bez problemu mogą przesiąść się na niewielki motorek.

  Jednak jeśli masz plan, by kupić taki pojazd dziecku, zwróć uwagę na jego umiejętności jazdy na rowerze. Nie zapominaj o tym, aby jak najszybciej wytłumaczyć dziecku oznaczenia na ulicach. Nawet jeśli na nie jeszcze nie wyjedzie, warto by nauczyło się rozpoznawać znaki.

  Ile kosztuje cross dla dziecka?

  Crossy dla dzieci to propozycja na prezent na szczególną okazję! Ile kosztują? Niektóre tysiąc, inne kilka tysięcy, a jeszcze inne nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie muszą być więc znacznie droższe od np. dobrej jakości roweru czy smartfona, a bez wątpienia będą mniej typowym prezentem. 

  cross dla dziecka - ile kosztuje

  Dla kogo używany cross dla dziecka?

  Jeśli wiesz, że twoja pociecha często zmienia zainteresowania, możesz kupić taniej używany egzemplarz. Dzięki temu sprawdzisz, czy złapie motoryzacyjnego bakcyla.

  Pamiętaj tylko, aby zawsze kupować polecane modele z dobrych firm. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko nagłej awarii, która mogłaby doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.

  Motory crossowe dla dzieci – jakie wybrać?

  Popularne crossy dla dzieci to często najlepszy wybór, dlatego zwróć uwagę na model Honda CRF50F/70F/80F. To jeden z najpopularniejszych motocykli dla dzieci na całym świecie. Jednak jeśli chcesz ten model kupić, prawdopodobnie będziesz musiał sprowadzić go z zagranicy.

  Ma trzybiegową skrzynię biegów i automatyczne sprzęgło, więc dziecko będzie miało ułatwione zadanie w trakcie nauki jazdy. Dla nieco starszych dzieci, które jeszcze nie wsiadły na crossa, odpowiednie będzie Suzuki DR-Z70.

  Ten cross ma stabilne podwozie i konstrukcję oraz jest łatwy w prowadzeniu, co sprawia, że dobrze nadaje się właśnie do nauki. Jego cena to ok. 4-5 tys. złotych.

  Używany motor cross dla dziecka

  Używane crossy dla dzieci kupisz już nawet za 300-350 złotych. Kupując tego typu model, zwróć uwagę przede wszystkim na stan i pojemność silnika i stabilność prowadzenia. Jeśli twoje dziecko dopiero ma zacząć przygodę z crossami, kluczowa będzie też łatwość w prowadzeniu.

  Wybierz więc taki model, który będzie dość stabilny i ma automatyczną skrzynię biegów. W takiej sytuacji nie warto więc kupować zupełnie najtańszych crossów na rynku. Jeśli tylko możesz, dowiedz się jak najwięcej o przeszłości egzemplarza. Sprawdzisz, czy warto go kupować, czy lepiej odpuścić.

  cross dla dziecka - używany motor

  Mini crossy nie tylko dla dzieci – wyjazd całą rodziną

  Crossy dla dzieci są wybierane najczęściej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i ty kupił niewielką maszynę. To może być świetna zabawa dla całej rodziny. Pamiętaj tylko, aby dopasować rozmiar crossów do wagi i umiejętności osób, które mają na nich jeździć.

  Odpowiednio dobrane gabaryty motorka nie tylko poprawią sam komfort jazdy, lecz również zwiększą bezpieczeństwo w trakcie podróży. Jeśli nie wiesz, jak dopasowywać sprzęt, zwróć uwagę na regulaminy sportowe i znajdujące się tam wymagania. W sklepie motoryzacyjnym możesz również poprosić o pomoc specjalistę.

  Crossy dla dzieci to bardzo ciekawa propozycja na prezent dla najmłodszych, którzy opanowali już jazdę na rowerze. Nie musisz zawężać poszukiwań do nowych modeli. Pamiętaj o moto akcesoriach, które zapewnią bezpieczeństwo, gdy już kupisz dziecku crossa. Udanej zabawy!

  Archiwum: sierpień 2021