Wniosek PCC-3 to coś, o czym należy pamiętać między innymi po zakupie samochodu, ale nie tylko. Uzupełnienie go jest dość proste, jednak najpierw warto sprawdzić, jak dokładnie to zrobić oraz w jakich sytuacjach jest konieczny. Dowiedz się, jak wypełnić PCC-3, aby został przyjęty w urzędzie bez najmniejszych problemów. Wypełnianie dokumentacji jest po prostu konieczne, dlatego nie zwlekaj – warto mieć to z głowy.

Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych – co to?

Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych to wniosek PCC-3. Wypełnić powinien go każdy, kto podpisał umowę cywilnoprawną lub też umowę kupna-sprzedaży. Jest więc związany zarówno z zakupem domu, jak i samochodu, quada czy innego pojazdu. Jego wypełnienie jest konieczne do zapłacenia obowiązkowego podatku.

Druk PCC-3 przy zakupie samochodu

Zakup samochodu wiąże się z wypełnianiem licznych formalności. Druk PCC-3 jest tylko jedną z nich. Po zakupie auta musisz przede wszystkim udać się do Wydziału Komunikacji, gdzie je zarejestrujesz. Bardzo ważne jest również to, aby wykupić OC, ponieważ tylko wtedy będziesz mógł bezpiecznie i legalnie poruszać się po drogach. 

Równocześnie musisz myśleć też o tym, aby zapłacić podatek PCC-3. Zobaczysz jednak, że to naprawdę proste. Zrozumienie, jak wypełnić PCC-3, nie zajmie ci wiele czasu.

Deklaracja PCC-3 – jak wysoki jest podatek?

Jedną kwestią jest to, jak wypełnić PCC-3. Inną – jak wysoki jest podatek, który będziesz musiał zapłacić. Dowiedz się tego, aby nie narażać budżetu na niespodziewane wydatki.

Istnieje kilka stawek tego podatku. Deklaracja PCC-3 mówi o tym, jaką ty będziesz płacić. Może ona wynosić np. 0,1% zakupionego przedmiotu, 0,2%, czy 0,5%. Zdarza się też opłata stała w kwocie 19 zł. W przypadku zakupu samochodu jest to zawsze 2% od jego ceny. Oznacza to, że np. w przypadku pojazdu o wartości 5000 zł zapłacisz 100 zł. 

Podatek PCC-3 – kiedy należy wypełnić dokument?

PIT PCC-3 musisz wypełnić jeszcze przed rejestracją samochodu. Dlatego najlepiej będzie, jeśli zrobisz to online. Dzięki temu złożysz dokumenty zaraz po zakupie pojazdu. Na dodatek, w takiej formie trudniej o pomyłkę i nie wymaga ona zbyt wiele wysiłku.

Druk PCC – jakie przedmioty podlegają podatkowi?

Podatkowi podlegają przedmioty, których dotyczy przynajmniej jednej z wyznaczonych punktów. Przede wszystkim, dany przedmiot musi znajdować się na terenie Polski. Oznacza to, że jeśli samochód znajduje się w Niemczech, nie obejmuje go podatek. Jest jednak wyjątek. Jeśli jedno z praw majątkowych jest realizowane na terenie RP, to druk PCC także koniecznie będziesz musiał wypełnić.

Deklaracja PCC – co jeszcze jest opodatkowane?

Jakie jeszcze transakcje, poza zakupem samochodu, wymagają wypełnienia wniosku PCC-3? Będzie on wiązał się między innymi z:

  • pożyczkami pieniędzy;
  • umowami darowizny;
  • umowami dożywocia;
  • umowami spółek;
  • hipotekami;
  • orzeczeniami sądów. 

Dlatego możesz się spodziewać, że prawdopodobnie w którymś momencie życia po prostu będziesz musiał wypełnić deklarację PCC!

Jak wypełnić PCC-3 – krok po kroku

Jak wypełnić PCC-3 krok po kroku? Zacznij od znalezienia formularza na Portalu Podatkowym. Pobierając go z tego źródła, uzyskasz pewność, że na pewno jest on poprawny. Wybierz najnowszą wersję – zostaniesz przekierowany na stronę wniosku. W ten sposób będziesz mógł wypełnić go online. To najłatwiejszy sposób.

Jeśli na tym ci zależy, możesz formularz wydrukować albo wziąć z urzędu. Jak wypełnić deklarację PCC-3 ręcznie? Po prostu postępuj zgodnie z instrukcją.

PCC-3 – jak wypełnić go ręcznie?

PCC-3 jest prosty do wypełnienia, jednak lepiej nie popełnić w nim żadnego kluczowego błędu. Przede wszystkim na początku dokładnie przeczytaj całość, aby wiedzieć, co po kolei będziesz musiał zrobić. Formularz wypełniaj długopisem lub piórem.

Zaznacz informację o podmiocie, a potem rodzaj podatnika i wypełnij swoje dane, takie jak kod pocztowy czy gmina. Wybierz, czy chodzi o umowę, czy o coś innego. Na samym końcu będziesz musiał opisać całą sytuację w zwięzły sposób. Gdy już wiesz, jak wypełnić PCC-3, to nie powinien być to dla ciebie żaden problem!

PCC-3 wzór – gdzie jeszcze go znaleźć?

PCC-3 wzór jest jeden i dostępny w sieci. Nie szukaj go w innych miejscach! Oficjalna, rządowa strona jest najlepszym źródłem. Tylko pobierając go z niej dowiesz się, jak wypełnić PCC-3 poprawnie. 

Oczywiście, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak wypełnić PCC-3, możesz po prostu wybrać się do najbliższego urzędu. Tam powinieneś uzyskać dokładnie instrukcje. W wielu sytuacjach urzędnicy pomagają w wydrukowaniu dokumentu.

Formularz PCC-3 – jaki urząd za niego odpowiada?

Samo wiedza, jak wypełnić PPC-3, nie wystarczy. Musisz jeszcze wiedzieć, gdzie i jak go złożyć. Właściwą jednostką jest Urząd Skarbowy, do którego przynależysz. W tym przypadku kluczowe jest miejsce zameldowania. Jeśli w twoim mieście jest więcej, niż jeden, sprawdź, do którego jesteś przypisany. Jeśli preferujesz wypełnienie wniosku online, to w trakcie zostaniesz odpowiednio pokierowany.

Jak wypełnić PCC-3? Jak widzisz, to proste!

Wypełnienie formularza PCC-3 w praktyce zajmie ci tylko kilka minut. Zrób to od razu po zakupie. W ten sposób zyskasz pewność, że nie będziesz mieć w przyszłości żadnych problemów podatkowych. Nie zapominaj, że formularz ten dotyczy nie tylko motoryzacji i może ci towarzyszyć także w wielu innych sytuacjach życiowych. Znajomość dokumentów, które możesz wykorzystać, jest naprawdę bardzo pomocna.

Archiwum: wrzesień 2021