Zatłoczone ulice miast nie sprzyjają dużym samochodom. Motocykl elektryczny to maszyna, która będzie łatwiejsza w parkowaniu, a także cichsza i bardziej ekologiczna. Dlatego nic dziwnego, że zdobywa coraz większą popularność. Poznaj cenę, maksymalną prędkość oraz zasięg takiego motoru. Korzystając z motocykla elektrycznego, szybciej dotrzesz do pracy i łatwiej zaparkujesz. Czy elektryczny motor jest pojazdem przyszłości, a może jednak to tylko tymczasowa moda i wymysł? Sprawdź, czy tego typu jednoślad jest dla ciebie!

Czy motocykl elektryczny jest ekologiczny?

Motocykl elektryczny nie jest tak popularny jak samochody elektryczne. Sama produkcja baterii jest bardziej wymagająca i mocniej zanieczyszcza środowisko niż wyprodukowanie klasycznego silnika spalinowego. Jednak już w trakcie samego użytkowania maszyna nie wytwarza spalin. Na dłuższą metę tego typu napęd jest więc bezpieczniejszy dla środowiska, a zanieczyszczenie tworzone w fabryce da się łatwiej kontrolować niż to, które zostaje na drodze. Jednak musisz zwrócić uwagę na to, że tego typu pojazdy dopiero po ok. 20-90 tys. km „spłacają” wytworzone w trakcie produkcji zanieczyszczenia.

Motocykl elektryczny dla dorosłych – ile jest ich w Polsce?

W 2020 roku w Polsce zarejestrowano ponad 40 tys. motocykli. Wśród nich ponad 2,8 tys. to jednoślady elektryczne. Jest coraz więcej takich pojazdów w kraju, a liczba tych napędzanych na prąd również stale wzrasta. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że duża część z nich należy do firm, które wypożyczają tego typu sprzęt na minuty. W przypadku niektórych marek pojazdów to nawet 60% wszystkich sprzedanych egzemplarzy! Choć bez wątpienia motocykl elektryczny jest coraz popularniejszy, to nie da się ukryć, że w tej chwili niewiele egzemplarzy znajduje się w rękach prywatnych właścicieli.

Jaki motocykl elektryczny wybrać?

Na rynku nie brakuje elektrycznych samochodów, deskorolek czy hulajnóg. Fani takich środków transportu naprawdę mają w czym wybierać! Niestety, nieco inaczej jest w przypadku motorów. Motocykl elektryczny nie sprzedaje się aż tak dobrze, w związku z czym w salonach znajdziesz jedynie kilka modeli. Wybór jest więc mocno ograniczony. Nie oznacza to jednak, że nie ma sprzętu, który byłby warty uwagi. Szczególnie, że każdego roku technologie potrzebna do działania takich pojazdów rozwijają się. Podczas wyboru zwracaj uwagę na:

  • czas ładowania;
  • zasięg;
  • komfort jazdy.

Motor elektryczny – jego ładowanie jest całkiem proste

Niektórzy obawiają się, że jeśli kupią motocykl elektryczny, będą mieli problem z jego ładowaniem. Nic bardziej mylnego! W niektórych modelach da się wyjąć akumulator, więc można go naładować we własnym domu lub w pracy. Nie musisz więc tracić czasu, by znaleźć stację w swojej okolicy! Co ciekawe, w państwach, w których pojazdy elektryczne są bardziej popularne, można znaleźć miejsca, w których bez problemu da się wymienić rozładowany akumulator na taki w pełni sprawny. Być może i w Polsce tak wygodny sposób na korzystanie z tego typu motocykli będzie za jakiś czas dostępny.

Motocykl elektryczny jest tańszy w użytkowaniu

Kolejną z zalet motocykla elektrycznego jest jego tania eksploatacja. Prąd w większości przypadków kosztuje mniej niż benzyna. Na jednej baterii przejedziesz w sumie nawet do 80 tys. km. Niestety, musisz też zwrócić uwagę na ograniczenia. Ładowanie zajmuje jednak trochę czasu. Jeśli chcesz ruszyć w daleką podróż, będziesz musiał robić długie przerwy, gdy wyczerpie się akumulator. Nie opłaca się kupować motocykla elektrycznego z myślą o wyprawach za miasto. To typowo miejskie pojazdy, które po prostu mają za zadanie dowieźć cię do pracy, do znajomych czy na zakupy.

Najciekawsze motocykle elektryczne dostępne na rynku

Na rynku wciąż pojawiają się coraz to nowsze modele. Zawsze jednak powinieneś szukać tych, które cieszą się dobrą opinią i są polecane przez wielu użytkowników. Taki motocykl elektryczny zwykle warto wybrać, ponieważ wiele jego zalet i ewentualnych wad jest już szeroko znanych i będziesz wiedział o takim modelu więcej. 

Elektryczny motor – cena modelu TC Max

Zwróć uwagę na model TC Max produkowany przez Super Soco. Jest to obecnie najmocniejszy sprzęt tej firmy. Można go kupić w przystępnej cenie (około 15-20 tys. zł). Jego maksymalna prędkość wynosi 95 km/h, a zasięg to 110 km. Niestety, wiele osób decyduje się na zakup modelu spalinowego. Ten elektryczny motocykl jest w dalszym ciągu droższy od swoich spalinowych konkurentów o podobnej mocy.

Motocykl elektryczny coraz mniej odstaje od jednośladów napędzanych za pomocą paliwa takiego jak benzyna czy Diesel, jeśli chodzi o komfort jazdy. Niedroga eksploatacja i łatwość ładowania to kolejne zalety. Jednak cena samej maszyny jest nadal dość wysoka, dlatego trudno powiedzieć, jak szybko te ekologiczne motory zdobędą szerszą popularność.

Archiwum: sierpień 2021