Co jest kluczem do bezpieczeństwa na drodze? To oczywiście przestrzeganie zasad ruchu drogowego i przewidywanie potencjalnych zagrożeń. Nawet najbezpieczniejsze samochody nie są w stanie uchronić przed skutkami fatalnych wyborów kierowcy. Jednak dodatkowe zabezpieczenia mogą uratować życie w razie wypadku. Jakie samochody są tworzone ze szczególnym naciskiem na kwestię bezpieczeństwa? Sprawdź, czym powinny się charakteryzować bezpieczne auta i jakie modele warto rozważyć. Przeczytaj!

Czym charakteryzuje się bezpieczny samochód?

Kiedyś wyznacznikiem bezpiecznego auta były poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera. Obecnie najbezpieczniejsze samochody na świecie unikają wypadków dzięki systemom autonomicznym. Są w stanie przewidzieć nadchodzące zagrożenie i odpowiednio zareagować. Systemy wspomagania kierowcy redukują również siłę skrętu i hamowania podczas nagłych manewrów, które w innym przypadku mogłyby skończyć się np. dachowaniem.

Bezpieczne auto – jedno drugiemu nierówne. Dlaczego?

Wyniki testów bezpieczeństwa zależą od tego, kto je przeprowadza. NCAP tworzy ranking najbezpieczniejszych i najbardziej niebezpiecznych pojazdów. Wyniki prób zderzeniowych mogą dać jednak zupełnie inne rezultaty niż testy producenckie. Dlatego możesz usłyszeć wiele opinii z różnych źródeł na temat tego samego pojazdu. Najlepiej jednak zaufać ocenie organizacji niezależnych. Producent często prowadzi takie symulacje dla wniosków homologacyjnych lub kierunku ścieżki produkcyjnej.

Kto bada najbezpieczniejsze auta?

Oprócz NCAP jest jeszcze kilka organizacji, które zajmują się badaniem poziomu bezpieczeństwa aut. Należą do nich:

  • IIHS i NHTSA (laboratoria amerykańskie);
  • ANCAP (Australia);
  • NASVA (Japonia).

Szczegółowe informacje w formie rankingów pojawiają się po zakończonych testach w zewnętrznych publikacjach.

Ranking bezpieczeństwa samochodów – wyróżniające się modele w segmentach

Przechodzimy teraz do części rankingowej i przedstawiamy najbezpieczniejsze samochody w różnych segmentach. Zaczynamy od klasy samochodów B.

Najbezpieczniejszy samochód miejski

Jeśli chodzi o małe bezpieczne auto, na czele mamy Renault Clio V. Chociaż ten samochód segmentu B nie uzyskał we wszystkich kategoriach maksimum punktów, to jednak w wielu aspektach okazał się bezkonkurencyjny. Mowa przede wszystkim o ochronie dorosłych (96%) i dzieci (89%). Rezultaty te są najlepsze w stawce segmentu B. Działanie systemów wspomagających kierowcę zostały ocenione na 75%, co daje drugi wynik w stawce. Najgorzej jest, jeśli chodzi o ochronę pieszych – 72%.

Najbezpieczniejsze auta w klasie kompaktów

Jakie są najbezpieczniejsze samochody w segmencie kompaktów? Tutaj królem jest Mercedes-Benz A klasa. Rewelacyjne wyniki szczątkowe obejmują 3 z 4 kategorii. W kwestii ochrony dorosłych, dzieci i pieszych jest to odpowiednio 96%, 91% i 92%. Tylko systemy wspomagające prowadzącego auto zostały ocenione poniżej 80%. Jednak w ogólnym ujęciu jest to absolutny dominator w swoim segmencie pod kątem bezpieczeństwa.

Testy zderzeniowe Euro NCAP – najbezpieczniejszy w klasie średniej wyższej

Tutaj zdecydowanym liderem jest VW Arteon. Dlaczego? We wszystkich 4 podkategoriach został oceniony na 80% i wyżej. To oznacza, że ochrona poszczególnych pasażerów, kierowcy, i pieszych oraz działanie systemów wspomagających są przynajmniej na dobrym lub wystarczającym poziomie. Z pewnością Arteony to najbezpieczniejsze samochody w swojej klasie i roczniku.

Testy bezpieczeństwa aut – małe SUV-y

Tutaj bardzo dobrym wynikiem może pochwalić się Subaru Forester z 2019 roku. Oczywiście, 5 gwiazdek nie mówi wszystkiego. Jak wypada ten niewielki SUV w poszczególnych aspektach. Subaru dostało ocenę 97% za ochronę dorosłych i 91% za bezpieczeństwo dzieci. Poziom ochrony dla pieszych i ocena wsparcia systemów asystujących to odpowiednio 80% i 78%. Zdecydowanie numer 1 w swojej klasie.

Najbezpieczniejszy samochód świata – jaki to model?

Czy może dziwić, że Volvo jest marką, która wypuszcza na rynek najbezpieczniejsze samochody? Bezpieczeństwo to w zasadzie drugie imię tego producenta. Modelem, który wygrywa zestawienie, jest Volvo XC60. W poszczególnych kategoriach (dorośli, dzieci, piesi, systemy asystujące) uzyskał wyniki: 98%, 87%, 76% i 95%. Trzeba zaznaczyć, że to jedyne auto, które skutecznie postawiło się Tesli 3 pod kątem jakości wsparcia w postaci czujników. Volvo XC60 wygrywa zestawienie, jednak drugi Mercedes przegrał z nim zaledwie o 2 punkty.

Czy bezpieczny samochód to wszystko, czego potrzebujesz?

Zdecydowanie nie. W takim aucie możesz wyjść bez szwanku z kraksy lub wypadku, ale pamiętaj, że masz wpływ również na innych uczestników ruchu drogowego. Mowa tu głównie o pieszych, którzy od pewnego czasu mają pierwszeństwo jeszcze przed przejściem. Nawet najbezpieczniejsze samochody to nadal pędzące konstrukcje o wadze grubo przekraczającej tonę. W zderzeniu z przechodniem są jak taran. Nie zapominaj więc, że bezpieczne auto nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialnej jazdy.

Aby jeździć bezpiecznie, dbaj o przestrzeganie przepisów, nie łam ograniczeń prędkości i zawsze zapinaj pasy. Najbezpieczniejsze samochody dopiero w połączeniu z twoją postawą okażą się maszynami, które zagwarantują pełną ochronę tobie i innym uczestnikom ruchu.

Archiwum: lipiec 2021