Chyba każdy z nas czasem wyobraża sobie, że prowadzi najdroższy samochód świata, rozpędzając się do kilkuset kilometrów na godzinę na autostradzie. Oczywiście kwoty oferowane przez producentów robią na nas kolosalne wrażenie. Za głowę możesz się złapać nawet wtedy, gdy jesteś specjalistą od motoryzacji, ponieważ za najdroższe samochody trzeba zapłacić nawet kilkanaście milionów złotych, co jest sumą wręcz kosmiczną. 

Zobacz też: https://cryptoline.pl/

Okazuje się też, co niektórych może zaskoczyć, że nie wszystkie takie pojazdy prezentują się dobrze wizualnie, ale możesz być pewny, że są niewiarygodnie szybkie i oczywiście luksusowe. Takie w końcu musi być najdroższe auto świata, a doskonałym przykładem będą tu unikatowe modele Bugatti czy legendarny Aston Martin.

Najdroższe auto świata: który model kosztuje… 13 000 000 zł?

O tym samochodzie na pewno będziesz mógł powiedzieć, że to hiperpojazd. Oczywiście z pewnością zrobi na tobie kolosalne wrażenie, bo za jedno z najdroższych aut trzeba zapłacić aż 3,2 mln dolarów. To mniej więcej 13 000 000 zł, a chodzi o Astona Martina Valkyrie. Jak zwykle w przypadku takiej produkcji, jest ona znacznie ograniczona i realizowana na zamówienie. Wyprodukowano tylko 150 egzemplarzy i warto zauważyć, że jeden z nich został zakupiony w Polsce. Poza firmą Aston Martina w projekcie udział ma także firma Red Bull i znany w branży motoryzacyjnej Adrian Newey, czyli jeden z najbardziej utalentowanych projektantów samochodów. 

To jedno z najdroższych aut na świecie w swoim napędzie ma silnik wolnossący V12 Coswortha. Ma on pojemność 6,5 l oraz moc 1000 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy wynosi 740 nM. Jednostka współpracuje z elektrycznym silnikiem, który generuje 160 KM i 280 Nm. Jeżeli wejdziesz w posiadanie tego samochodu, to masz oferowaną łączną moc aż do 1160 KM. Jest ona osiągana przy 10 500 obr./min. Natomiast 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego możesz osiągnąć w tym pojeździe przy 6000 obr./min. Takie parametry muszą robić wrażenie. W końcu tego właśnie się spodziewamy za tak niebotyczną sumę.

Najdroższe samochody na świecie: hiperauto w 60 egzemplarzach

Innym samochodem, który śni się po nocach miłośnikom motoryzacji, jest z pewnością Bugatti Chiron Pur Sport. Jeżeli chcemy analizować najdroższe samochody, to koniecznie trzeba o nim wspomnieć, ponieważ kosztuje aż 3,3 mln dolarów i jest w czołówce tzw. hipersamochodów. Auto, które zaprojektowano z myślą o skutecznym atakowaniu zakrętów, zostało wypuszczone na rynek tylko w 60 egzemplarzach, co świadczy o jego ekskluzywności. W tym przypadku producenci pojazdów pod uwagę brali przede wszystkim opinie posiadaczy poprzednich modeli tych samochodów. Chodziło o to, aby wyprodukować jeszcze lepiej skręcającego Chirona. Nie jest to jednak pojazd nieznacznie zmodyfikowany. Duże zmiany wprowadzono w zawieszeniu, a także w sferze aerodynamicznej. Dodatkowo lekko zredukowano masę. 

Ostatecznie ten najdroższy samochód na świecie został pozbawiony 50 kg. Natomiast silnik jest podobny do poprzednika. To jednostka 8-litrowa o 16 cylindrach, która generuje moc 1500 koni mechanicznych. Ponadto ten model może wejść na wyższe obroty. Nowy Chiron Pur Sport może osiągnąć teraz dzięki zmodyfikowanej skrzyni biegów 6900 obr./min. Dodatkowa nowość automatycznej skrzyni to skrócone o 15 proc. przełożenia. Ma to spory wpływ na lepszy moment obrotowy i dynamiczniejsze reakcje silnika. W rezultacie elastyczność poprawiono aż po 40%, gdy porównać ten parametr do Chirona produkowanego seryjnie. Jest to szczególnie ważna kwestia, jeśli chodzi o jazdę na zakrętach.

Najdroższe samochody świata: luksusowa wersja Huayry

Auta luksusowe, jak się okazuje, także mogą rozchodzić się jak na pniu. Przykładem jest Pagani Huayra Roadster BC i o tym modelu nie możesz zapominać, jeżeli interesują cię najdroższe samochody świata. Klientom udostępniono 40 egzemplarzy, które sprzedały się natychmiast – mimo że taki pojazd kosztuje aż 3,5 mln dolarów. Ciężar tego samochodu to 1250 kilogramów, a więc waży o 30 kg mniej w porównaniu do coupé. Na uwagę zasługuje również fakt, że ogromne, tylne skrzydło wytwarza pokaźny docisk aerodynamiczny. Będzie sięgać 500 kg, gdy samochód porusza się z prędkością 280 km/h. Jeżeli jesteś estetą, na pewno bardzo duże wrażenie zrobi na tobie tył auta. Ma potrójne, okrągłe światła i aż sześć końcówek wydechu. 

Ten uważany za jeden z najdroższych samochodów w historii pojazd jest wyposażony w silnik Mercedes-AMG 6-litrowy V12 twin turbo. Na uwagę zasługuje też moc, jaką potrafi wygenerować ta jednostka napędowa. To w końcu aż 802 koni mechanicznych. Jeśli natomiast chodzi o maksymalny moment obrotowy, to jako posiadacz tego luksusowego pojazdu możesz liczyć na 1050 niutonometrów. Tylny napęd tego hiperpojazdu jest zapewniany przez 7-stopniową sekwencyjną przekładnię Xtrac. Wrażenia podczas jazdy będziesz mieć murowane, chociażby za sprawą przeciążeń, które mogą sięgać aż 2,2 G.

Archiwum: styczeń 2021