Egzamin na prawo jazdy w Polsce jest zdawany bardzo często i nie ma się czemu dziwić. Dokument pozwala na prowadzenie środków transportu, co zaś z kolei mocno wpływa na osobistą sytuację na rynku pracy. Ponadto jest też często wykorzystywany do identyfikacji, tak samo jak dowód osobisty. Jakie są rodzaje prawa jazdy i na kierowanie jakimi pojazdami pozwalają? Jest ich wiele, jednak tak naprawdę do codziennego funkcjonowania wystarczy ci jedno… chyba, że masz zamiar zostać zawodowym kierowcą. Wtedy może okazać się, że prędzej czy później będą ci potrzebne stosowne dokumenty. Tego, jak zdać prawo jazdy na inne kategorie, na pewno nie będziesz musiał się obawiać. Przejdźmy jednak do rzeczy!

Kategoria prawa jazdy – jakie są rodzaje?

Najpopularniejsze prawo jazdy pozwala na kierowanie samochodami osobowymi. Jest to kategoria B i jako początkujący kierowca po 18. roku życia prawdopodobnie będziesz chciał zyskać właśnie takie uprawnienia. Jednak już jako 14-latek możesz wyrobić kategorię AM, która pozwoli na prowadzenie motoroweru. Dwa lata później młoda osoba może ubiegać się o prawo jazdy A+. Aby poruszać się każdym dostępnym na rynku motocyklem, musisz ukończyć 20 lat. Dopiero wtedy możesz zdać kategorię A. Najpóźniej będziesz mógł ubiegać się o kategorię D, która pozwala na kierowanie autobusem i ciągnikiem rolniczym.

Prawo jazdy – dokument, który przypomina dowód

Jeśli zdasz egzamin na prawo jazdy, potwierdzeniem twoich kompetencji będzie odpowiedni dokument. Swoim wyglądem przypomina dowód. Znajdą się na nim takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko;
  • data urodzenia;
  • PESEL;
  • zdjęcie pozwalające na jego szybką identyfikację kierowcy. 

Na odwrocie znajdziesz z kolei wszystkie kategorie, na które będziesz mieć pozwolenia. Wymiary tego dokumentu to ok. 85 mm x 54 mm. W całości wykonywany jest on z wielowarstwowego poliwęglanu, więc nie da się go zbyt łatwo zniszczyć. Do tego będzie odporny na ścieranie się oraz wilgoć i co najwyżej możesz go przypadkiem złamać.

Na ile lat jest prawo jazdy?

Dawniej prawo jazdy było wydawane dożywotnio, lecz to się zmieniło. Aktualnie dokument jest przyznawany na maksymalnie 15 lat. Jeśli nie masz znacznych problemów zdrowotnych, które sprawiłyby, że mógłbyś być niebezpieczny na drodze, prawdopodobnie za pierwszym razem właśnie na tyle lat zostanie ci ono wydane. Z czasem jednak okres ten może się skrócić. Zmiana wynika z rosnącej liczby wypadków powodowanych przez osoby starsze i schorowane, które stanowiły niebezpieczeństwo na drodze. Kierowca powinien być osobą, która jest w stanie w pełni zapanować nad pojazdem, a niestety niektóre problemy zdrowotne sprawiają, że jest to najzwyczajniej w świecie niemożliwe.

Polska – prawo jazdy B. Jakie są koszty?

Nie da się ukryć, że prawo jazdy to dość duży wydatek, szczególnie dla młodej osoby. Już same egzaminy to koszt 170 zł, zakładając, że zdasz za pierwszym razem, a to przecież nie jest normą. Cena kursu waha się pomiędzy 1200 a 2000 zł, a każda dodatkowa godzina jazdy z instruktorem to również często koszt od 60 zł w górę. Nie należy zapominać o wszystkich dodatkowych opłatach. Zapłacisz za wykonanie badań lekarskich (zwykle ok. 100-200 zł) czy zrobienie zdjęcia do dokumentu, bez którego nie będziesz mógł w ogóle rozpocząć swojego kursu. Dlatego jeśli dopiero kończysz 18 lat, a twoi rodzice nie mogą ci pomóc, nie zapomnij, aby wystarczająco wcześnie zacząć odkładać pieniądze.

Prawo jazdy – kiedy można zapisać się na kurs?

Aby móc zdawać na prawo jazdy kategorii B, musisz mieć ukończone 18 lat. Jednak już trzy miesiące przed urodzinami możesz rozpocząć kurs przygotowawczy. To dobry pomysł, szczególnie jeśli masz urodziny we wrześniu lub październiku. Wtedy będziesz mógł brać udział w kursie w wakacje, nie przejmując się nauką do szkoły. Bez wątpienia w ten sposób łatwiej będzie ci pokonać stres związany z trudnymi egzaminami oraz poświęcić więcej czasu na naukę. W końcu egzamin teoretyczny wymaga biegłej znajomości przepisów drogowych, które dopiero będziesz poznawać.

Zdałem egzamin na prawo jazdy. Co dalej?

Samo zdanie egzaminu na prawo jazdy nie wystarczy. Koniecznie będziesz musiał dopełnić wszystkich formalności. Przede wszystkim, będziesz więc musiał wybrać się do najbliższego wydziału komunikacji. Tam złożysz odpowiednie dokumenty (które powinny zostać przekazane ci po zdanym egzaminie) oraz uiścisz opłatę, wynoszącą ok. 100 zł. Jeśli chcesz, będziesz mógł zrobić to przelewem. Następnie będziesz przez około 9 dni czekał na nowy dokument, który musi zostać wyprodukowany przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. O nowy dokument będziesz musiał się ubiegać także po tym, jak twoje prawo jazdy straci swoją ważność.

Kiedy prawo jazdy jest w systemie?

Wydział komunikacji ma do 30 dni na stworzenie twojego dokumentu i w tym czasie możesz być pewny, że będziesz znajdował się już w systemie. To ważne, ponieważ obecnie do poruszania się po ulicach nie jest potrzebne potwierdzenie, że możesz poruszać się samochodem, jednak policja musi być w stanie sprawdzić, czy aby na pewno masz prawo jazdy. Zanim w grudniu 2020 wprowadzono nowy przepis, każdy kierowca bez dokumentu przy sobie musiał zapłacić karę grzywny w wysokości 50 zł. Bez wątpienia jest to więc zmiana na korzyść kierowców.

Ile osób w Polsce ma prawo jazdy?

Liczba osób zdających na prawo jazdy z roku na rok maleje. Może mieć to związek m.in. z rozwijającą się komunikacją miejską. Pod koniec 2011 roku w Polsce ten dokument posiadało 20 mln obywateli, z czego 44% stanowiły kobiety. Najwięcej osób, bo aż 17,4 mln, miało prawo jazdy kategorii B. Nie są to więc wszyscy dorośli obywatele Polski, jednak nie da się ukryć, że jest ich naprawdę dużo!

Jak widzisz, prawo jazdy jest dokumentem, o którym można pisać w bardzo wielu aspektach. Na pewno informacje, które zamieściliśmy, powinny przydać ci się zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz rozpocząć kurs. Jeśli masz takie plany, życzymy powodzenia!

Archiwum: sierpień 2021