Ważnych przepisów i wymagań dotyczących przyczep do samochodu jest sporo, więc przed zakupem odpowiedniego modelu musisz się z nimi zapoznać. Dzięki temu unikniesz zbędnego stresu podczas kontroli policyjnej. Przyczepka samochodowa występuje w mnóstwie wariantów, a wiele z nich możesz ciągnąć, posiadając jedynie prawo jazdy kat. B. Poznaj najpierw podstawowe przepisy, a potem przeczytaj nasz poradnik zakupowy!

Przyczepka samochodowa – przepisy dotyczące uprawnień

Czy musisz starać się uprawnienia dodatkowe, jeśli chcesz jeździć autem osobowym z przyczepką? Nie zawsze. Prawo drogowe wskazuje, że z prawem jazdy kat. B, możesz:

  • prowadzić zestaw o DMC do 4250 kg, jeśli przyczepka ma mniej niż 750 kg DMC;
  • dołączyć do auta przyczepkę o DMC przekraczającej 750 kg, jeśli całość zestawu nie przekroczy 3,5 tony.

Jak widać, przyczepkę samochodową możesz czasem podczepić bez wyrabiania dodatkowych uprawnień. W jakich sytuacjach są one konieczne?

Kiedy przyczepa samochodowa zobowiązuje do nowych uprawnień?

Istnieje kilka przypadków, w których konieczne jest prawo jazdy B+E, by móc poruszać się zestawem w postaci auta z przyczepką. Najczęściej takie prawo jazdy musisz mieć, gdy DMC zestawu przekracza 3,5 tony, a przyczepka ma większą DMC niż 750 kg. W takich przypadkach obowiązuje przelicznik 1,33 – DMC pojazdu musi być o ⅓ większa niż DMC przyczepki. Nie można więc jechać autem o DMC do 3,5 tony i przyczepką o DMC do 3,5 tony.

Przyczepka samochodowa i dopasowanie jej do pojazdu

Samo zmieszczenie się w wartościach DMC (3,5 tony lub 4,25 tony) to nie wszystko. Musisz także zajrzeć do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Znajduje się w nim informacja pokazująca, jaką przyczepkę możesz za sobą ciągnąć. Kluczowe będą tutaj 3 rubryki:

  • F.3 – informuje o maksymalnej dopuszczalnej masie zestawu pojazdów w kilogramach;
  • O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem;
  • O. 2 – maksymalna masa całkowita przyczepki bez hamulca.

Jeśli nawet jakaś przyczepka samochodowa może łącznie z autem nie przekraczać 3,5 tony, to czasem z powodu informacji z dowodu rejestracyjnego nie możesz jej wykorzystywać w połączeniu z samochodem.

Producenci przyczep samochodowych – jaką kupić?

Na rynku znajdziesz mnóstwo przyczepek lepszych i gorszych firm. Są to sprzęty regionalnych producentów, te dostępne na ogólnopolskim rynku i przyczepy pochodzące z zagranicy. Którzy wytwórcy są godni uwagi? To przede wszystkim:

  • Fracht;
  • Viola;
  • Neptun;
  • Niewiadów;
  • Zasław;
  • Temared;
  • Rydwan.

A może używane przyczepki samochodowe?

Możesz oczywiście zdecydować się na zakup produktu używanego. Jeśli masz pewność, że sprzęt jest w naprawdę dobrym stanie, śmiało go kup. Pamiętaj, że w takim przypadku potrzebna ci będzie umowa kupna-sprzedaży przyczepki. Nowe egzemplarze kupisz na podstawie faktury VAT. Dowód zakupu będzie dla Wydziału Komunikacji wystarczającym potwierdzeniem posiadania jej na własność. Do przyczepki samochodowej z rynku wtórnego musisz mieć umowę kupna-sprzedaży.

Przyczepka dwuosiowa a prawo jazdy kat. B

Zdarza się, że jednoosiowa przyczepka jest niewystarczająca do zmieszczenia ładunku. Dlatego potrzebny jest większy model. Czy taką przyczepkę można ciągnąć, posiadając jedynie uprawnienia kat. B? Tak, ale musisz spełnić kilka warunków. Chodzi głównie o:

  • stosunek DMC między pojazdem a przyczepką na poziomie 1,33:1;
  • nieprzekroczenie DMC zestawu równego 3,5 tony;
  • ustalenie, jak ciężka może być przyczepka samochodowa ciągnięta przez dany pojazd. 

Jeśli spełnisz te kryteria, możesz sobie pozwolić na jazdę z modelem dwuosiowym, mając jedynie uprawnienia kat. B.

Do czego przydaje się przyczepka dwuosiowa?

Dlaczego niektórzy kierowcy decydują się na taki rodzaj przyczepek? Powodów jest kilka, a najważniejszym z nich jest możliwość przewożenia cięższych ładunków. Taki sprzęt jest w mniejszym stopniu narażony na odrywanie się od podłoża na wybojach niż przyczepki jednoosiowe. Zwiększa to bezpieczeństwo przewożenia ładunku i sam komfort jazdy z towarem. Poza tym, na taki model możesz zwyczajnie załadować więcej niż na jednoosiówkę.

Przyczepa 3-osiowa – przepisy i zastosowanie

To najwyższa półka wśród przyczep samochodowych. Ich DMC sięga 3,5 tony, więc najczęściej są wykorzystywane do transportu ciężkich materiałów. Możesz prowadzić zestaw składający się z busa i takiej przyczepki, jeśli zdałeś prawo jazdy kat. B+E lub wyższe uprawniające do poruszania się pojazdami o DMC powyżej 3,5 tony. Przyczepka samochodowa 3-osiowa zazwyczaj służy do przewożenia materiałów budowlanych, pojazdów, maszyn rolniczych lub minikoparek.

Jaką przyczepkę samochodową wybrać dla siebie?

Do sporadycznych tras z niewielkim ładunkiem zdecydowanie najlepszym wyborem będzie przyczepka jednoosiowa. Dobrze jest doposażyć ją w burty, aby przewozić sypkie materiały. Dla zabezpieczenia wrażliwych na warunki atmosferyczne przedmiotów przyda się też plandeka. Wariant dwuosiowy bardzo dobrze sprawdzi się do częstej eksploatacji. Wzmocniona konstrukcja i lepsze właściwości jezdne wpłyną pozytywnie na komfort przewożenia wymagających ładunków. Trzyosiowe egzemplarze to wybór zdecydowanie dla osób, które wiedzą, że inne opcje są niewystarczające.

Pamiętaj o zasadach, których musisz przestrzegać podczas jazdy z przyczepką samochodową. Przewoź ładunki bezpiecznie. Nigdy nie zasłaniaj towarem świateł w przyczepce ani rejestracji. Sprawdzaj też, czy kierunkowskazy i oświetlenie działają bez zarzutu. Zawsze odpowiednio mocuj przyczepkę i przede wszystkim nie przekraczaj jej DMC.

Archiwum: lipiec 2021