Jak wygląda umowa umowa kupna-sprzedaży przyczepy samochodowej? Skonstruowanie takiego dokumentu nie jest specjalnie trudne. W zasadzie bardzo przypomina on swoją treścią umowę konstruowaną podczas zakupu motocykla czy innego pojazdu. Umowa kupna-sprzedaży przyczepki jest oparta na zasadach Kodeksu cywilnego. Jeżeli jednak nie chcesz jej pisać samodzielnie, zerknij na darmowy wzór umieszczony w artykule. Tak czy inaczej – przeczytasz nasz tekst choćby po to, by znaleźć „gotowca”!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Umowa kupna-sprzedaży przyczepy – po co ją pisać?

Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży przyczepy samochodowej? Skonstruowanie takiego dokumentu nie jest specjalnie trudne. W zasadzie bardzo przypomina on swoją treścią umowę konstruowaną podczas zakupu motocykla czy innego pojazdu. Umowa kupna-sprzedaży przyczepki jest oparta na zasadach Kodeksu cywilnego. Jeżeli jednak nie chcesz jej pisać samodzielnie, zerknij na darmowy wzór umieszczony w artykule. Tak czy inaczej – przeczytasz nasz tekst choćby po to, by znaleźć „gotowca”!

Umowa kupna-sprzedaży przyczepy – dlaczego jest potrzebna?

Umowa kupna-sprzedaży przyczepy samochodowej potrzebna jest do uzasadnienia własności przedmiotu. Bez niej nie jesteś w stanie zarejestrować na siebie sprzętu, a także wykupić obowiązkowego OC. Wyjątkiem jest oczywiście nabycie nowego egzemplarza. Wtedy nie spisuje się umowy, a dowodem własności jest faktura VAT. Jeśli jednak chcesz nabyć używany model, musisz dysponować dowodem w postaci umowy potwierdzającej zakup.

Umowa sprzedaży przyczepy – co musi zawierać, aby kupujący był świadomy warunków?

umowa sprzedaży przyczepy co musi zawierać

Jest kilka bardzo istotnych elementów, które wchodzą w skład umowy kupna-sprzedaży przyczepki. Należą do nich:

 • dane osobowe każdej ze stron (dane właściciela pojazdu i kupującego);
 • miejsce i data (wraz z godziną) podpisania umowy;
 • kwota;
 • dokładne informacje na temat przedmiotu umowy (marka, model, rok produkcji, typ, numer VIN, numer rejestracyjny dotychczasowy, kolor, dodatkowe wyposażenie np. plandeka);
 • ewentualne usterki techniczne i wizualne;
 • załączniki w postaci fotografii;
 • adnotacja, że kupujący zapoznał się z faktycznym stanem przyczepki.

Pamiętaj, że taka umowa musi zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i być podpisana w odpowiednich miejscach przez strony transakcji.

Umowa kupna przyczepy a dodatkowe obowiązki sprzedającego i kupującego

umowa kupna przyczepy a dodatkowe obowiązki

Sprzedawca i kupujący muszą też ustalić, wraz z jakim wyposażeniem przyczepka zostanie sprzedana. Czasem do dyspozycji są koło zapasowe, elementy zabezpieczające ładunek albo plandeka. Wszystko to koniecznie trzeba ująć w umowie i oczywiście wcześniej ustalić, czy są to rzeczy wliczone w cenę. Umowa kupna-sprzedaży przyczepki to nie jedyny dokument, który powinien pozostać ci po transakcji, jeśli kupujesz przedmiot. Jeśli została wydana karta pojazdu, również powinieneś ją otrzymać.

Umowa kupna-sprzedaży przyczepki samochodowej a PCC-3

Po zakupie przyczepki konieczne jest opłacenie podatku. Wyjątek stanowi przedmiot, którego cena była niższa niż 1000 zł. W przypadku przekroczenia takiej kwoty będziesz musiał opłacić podatek w wysokości 2% wartości umowy. Masz na to 14 dni od momentu finalizacji transakcji.

Umowa kupna-sprzedaży przyczepy a rejestracja

umowa kupna sprzedaży przyczepy a rejestracja

Przerejestrowanie przyczepy to kolejny z twoich obowiązków po zakupie. Umowa kupna-sprzedaży przyczepki będzie niezbędna do tego, byś załatwił formalności w Wydziale Komunikacji. Dodatkowo musisz mieć ze sobą:

 • dowód tożsamości;
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana);
 • umowę potwierdzającą, że jesteś właścicielem sprzętu;
 • ewentualnie upoważnienie, jeśli rejestrujesz przyczepkę w czyimś imieniu. 

Koszt rejestracji przyczepy używanej lub takiej zakupionej w tym samym powiecie to 81,50 zł. Nowe tablice to dodatkowy koszt 40 zł.

Umowa sprzedaży przyczepki samochodowej a obowiązek ubezpieczenia OC

Tak, to nie jest pomyłka – przyczepka samochodowa podlega obowiązkowi polisy OC. Nie jest to jednak wygórowana kwota, bo w przypadku małych egzemplarzy o DMC do 750 kg nie powinna przekroczyć 100 zł. Jednak dotrzymanie terminu jest w tej kwestii niezwykle ważne. Zaniechanie ubezpieczenia może kosztować cię nawet 930 zł w przypadku przekroczenia 2 tygodni ciągłości.

Umowa kupna-sprzedaży przyczepy samochodowej – gdzie pobrać PDF?

umowa kupna sprzedazy przyczepy samochodowej gdzie pobrać pdf

Mamy coś dla osób, które nie chcą konstruować samodzielnie odpowiedniego dokumentu. Zamieszczamy umowę kupna-sprzedaży przyczepki samochodowej. Wzór (darmowy) zawiera najważniejsze elementy, które powinny się znaleźć w takim dokumencie. Z pewnością egzemplarz przyda ci się podczas dokonywania transakcji i rejestrowania nowego nabytku. Zamieszczona umowa kupna-sprzedaży przyczepki samochodowej do wydruku na pewno ułatwi sprawę i pozwoli ci oszczędzić trochę czasu.

Dowiedz się jak zapisać plik PDF na stronie: https://pcpro.pl/jak-zapisac-plik-pdf.

O czym musisz pamiętać, by umowa sporządzona przez ciebie była zgodna z obowiązującymi normami? Przede wszystkim – musi mieć identyczną treść w każdym egzemplarzu. Umieść w niej kluczowe informacje dotyczące stanu przyczepki, by rozwiać wszelkie wątpliwości i zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami. Tak skonstruowany dokument będzie wiążący i będzie stanowić potwierdzenie przeprowadzonej transakcji. Nasz wzór umowy kupna-sprzedaży przyczepki na pewno ci się przyda.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc
Archiwum: lipiec 2021